Strona głównaOgródAltana z palet – jak zrobić ją samodzielnie?

Altana z palet – jak zrobić ją samodzielnie?

Wypoczynek na świeżym powietrzu, we własnym ogrodzie lub na działce należy do przyjemniejszych form relaksu. Możesz sprawić, że stanie się jeszcze doskonalsza, tworząc samodzielnie przytulną altanę z palet. To jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na stworzenie urokliwego miejsca do wypoczynku. Należy wykazać się jedynie prostymi umiejętnościami technicznymi i kreatywnością. Sprawdź, jak zrobić altankę z palet i o czym konkretnie warto pamiętać, by ostateczny efekt prac sprostał Twoim oczekiwaniom.

Wybór właściwego miejsca

Dobór miejsca, w którym stanie Twoja altana to kluczowy element decydujący o tym, jak komfortowe będzie korzystanie z niej na co dzień. Jeśli dysponujesz dużą działką, możliwości jest multum. W przypadku mniejszych ogrodów zadanie staje się nieco trudniejsze. Ważne, by lokalizacja altanki z palet uwzględniała posadowienie względem stron świata. Najlepiej jest umieścić ją od strony południowej lub zachodniej – z dala od dużych drzew i innych elementów, które mogłyby ją zacienić. Warto zadbać także o łatwe dojście do domu, co ułatwi organizację imprez czy spotkań przy kawie.

Jak wykonać fundamenty?

Kolejny etap, który powinna obejmować budowa altanki z palet to wykonanie fundamentów, na których znajdzie się altana. Zanim zdecydujesz się na ich konkretny rodzaj, powinieneś_aś przygotować projekt altany z uwzględnieniem materiałów, z których zostaną zrobione poszczególne elementy. Fundament pod słupy drewniane powinien mieć bowiem konstrukcję różniącą się od takiego, na którym będą posadowione elementy z bloczków czy betonu. Podobnie minialtanka z palet wymaga nieco innej podstawy niż ogromna konstrukcja na kilkanaście osób.

Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowych betonowych bloczków, które zostaną umieszczone w miejscach, do których będą mocowane słupy czy palety. Każdy z nich należy ustawić w otworze o głębokości ok. 30 cm, a po zamocowaniu elementów konstrukcyjnych z powrotem zasypać ziemią. Aby dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję i sprawić, że stanie się stabilniejsza, można je również zabetonować.

Podłoga i ściany

W związku z tym, że altana z palet to z założenia bardzo ekonomiczny projekt, również materiały, z których będą wykonane ściany i podłoga nie powinny być drogie. Tania podłoga do altany może być zrobiona na przykład z płyt OSB (Oriented Strand Boards) przybitych do palet. Stworzysz w ten sposób równe, stabilne podłoże, na którym z powodzeniem będzie można ustawić na przykład meble ogrodowe czy grilla.

Kolejna propozycja, nieco bardziej kosztowna, ale i zdecydowanie bardziej efektowna to wykorzystanie desek drewnianych. Bezpośrednio w tartaku można je czasem kupić w bardzo korzystnej cenie – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na samodzielne szlifowanie i konserwację. Nie zalecamy natomiast wykorzystywania tanich desek z odzysku, ponieważ ich jakość często pozostawia wiele do życzenia.

Wyposażenie – idealne meble do altany

Na koniec najprzyjemniejszy dla większości budowniczych etap, a więc dobór mebli, dekoracji i innych elementów wyposażenia. Pamiętaj o tym, że meble do altanki z palet powinny być odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Z tego względu warto wziąć pod uwagę chociażby trwałe i wytrzymałe meble z technorattanu. Wiele osób, kierując się zasadą utrzymywania harmonii stylistycznej, decyduje się również na meble z palet. Jeśli wykonasz je samodzielnie, możesz w ten sposób sporo zaoszczędzić. Pamiętaj tylko o starannej impregnacji z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów – jeżeli zależy Ci na tym, by posłużyły dłużej niż jeden sezon. W przeciwnym razie mogą szybko pociemnieć, a nawet zgnić.

Jeśli tylko masz odpowiednio dużo miejsca, poza meblami możesz umieścić w altanie również inne urządzenia i akcesoria. Huśtawka ogrodowa z pewnością sprawi mnóstwo frajdy dzieciom, a hamak zapewni Ci idealną przestrzeń do wypoczynku z książką. Nie zapomnij także o dekoracjach – to właśnie takie detale nadają altanie przytulności i sprawiają, że przebywanie w niej to czysta przyjemność.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze