Strona głównaOgródBasen najtańszym kosztem

Basen najtańszym kosztem

Planujesz budowę domu? Chcesz stworzyć wyjątkową strefę relaksu w swoim ogrodzie? Ciekawym pomysłem może okazać się basen murowany, który pozwoli na aktywny wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół. Jest to świetne rozwiązanie dla miłośników pływania oraz wszystkich tych, którzy szukają sposobu na ochłodzenie się latem. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak stworzyć basen najtańszym kosztem.

Jak wybrać miejsce na basen?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką będziesz musiał podjąć jest ta dotycząca lokalizacji. Basen wbudowany w ziemię powinien być położony w odpowiednio naświetlonej części ogrodu. Dodatkowo koniecznie trzeba zwrócić uwagę na podłoże. W przypadku gliniastego i piaszczystego terenu może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych czynności, które mogą podwyższyć końcowy koszt basenu ogrodowego. Warto zadbać także o kameralne otoczenie. Wybierz miejsce, którego nie będzie widać z ulicy oraz takie, które będzie osłonięte przed spojrzeniami sąsiadów. W ten sposób zapewnisz sobie prywatność.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy przejść do wyboru technologii i przygotowania terenu. W zależności od swoich preferencji możesz kupić basen stelażowy, wykopowy, dmuchany lub rozporowy. Niezależnie od naszego wyboru prace trzeba zacząć od wyrównania terenu. Jednocześnie w przypadku basenów stelażowych, dmuchanych i rozporowych należy pamiętać o odpowiednim utwardzeniu gruntu. Możesz zdecydować się również na wyłożenie wybranego terenu kostką brukową lub wylewką.

Jak zbudować basen wykopowy?

Jak zbudować basen w ogrodzie? Zacznij od wykopania dołu. Przeprowadzenie prac ziemnych powinno zostać poprzedzone opracowaniem dokładnego planu, w którym określona zostanie wielkość i kształt zbiornika. Po wykonaniu dołu konieczne jest przygotowanie płyty podstawy basenu. W tym celu można posłużyć się deskami konstrukcyjnymi, folię budowlaną i stalowymi matami zbrojonymi. Ostatnim krokiem będzie zalanie niecki betonem.

Basen wkopany w ogrodzie powinien być wyposażony w instalacje wodne i grzewcze. Podczas wyboru miejsca warto uwzględnić możliwość doprowadzenia instalacji. Ważnym elementem wyposażenia konstrukcji jest także praktyczna pompa basenowa. Ostatnim etapem jest wykończenie oraz zabezpieczenie zbiornika. Najczęściej w tym celu stosuje się płytki ceramiczne oraz folie basenowe. Zależy Ci na prostszym rozwiązaniu? Możesz zwrócić się w kierunku basenu stelażowego lub rozporowego.

Jak powstaje basen z bloczków styropianowych?

Ciekawą alternatywą, która pozwala na ograniczenie kosztów jest basen przydomowy z bloczków styropianowych, które służą do wykładania niecki basenowej i następnego zalania betonem. Ich ogromną zaletą jest dowolna możliwość kształtowania formy. Jest to tańsza metoda niż tradycyjne budowanie na szalunkach. Bloczki można wykorzystać jednocześnie do formowania schodków, ułatwiających bezpieczne korzystanie z basenu.

Dodatkowo styropian gwarantuje doskonałą izolację termiczną oraz wytrzymałość. Odznacza się odpornością na zużycie i uszkodzenia. Stanie się doskonałą inwestycją na długie lata. Ich ogromną zaletą jest lekkość, co znaczenie ułatwia prowadzenie samodzielnych prac budowlanych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możesz przy tym znacznie skrócić czas prac budowlanych. Cały basen może być gotowy nawet w 7 dni. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najszybszym zakończeniu prac remontowych.  

Ile kosztuje basen?

Zastanawiasz się, ile kosztuje basen? Koszt inwestycji zależeć będzie przede wszystkim od wybranej technologii oraz od tego, czy planujesz samodzielnie wykonać część prac budowlanych. Średnio szacuje się, że inwestorzy muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie 30-40 tys. złotych. Warto pamiętać jednak, iż najdroższe baseny murowane mogą kosztować nawet 150 000 zł. Do tego należy dodać koszt użytkowania, który może wynieść od 1000 zł miesięcznie w sezonie. Tańszą alternatywą mogą okazać się baseny stelażowe, których koszt zamyka się średnio w okolicach 1000 zł. Ostateczną cenę podniesie jednak przygotowanie gruntu oraz zakup dodatkowych akcesoriów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze