Blacha płaska służy do pokrycia dachów i jest wykorzystywana od bardzo dawna. Jest sposób łączenia na rąbek stojący to jedna z najstarszych technologii, którą stosuje się w budownictwie. Montaż blachy na rąbek stojący należy do klasyki i atutem jej jest prostota. Zastosowanie znajdzie w montażu na dachach nowoczesnych domów, ale także wiele osób decyduje się na nią w przypadku tradycyjnej architektury. Dobre opinie blachy na rąbek stojący zawdzięcza temu, że można ją montować na lżejszych konstrukcjach dachu. Dodatkowo, cena blachy na rąbek stojący, ale przede wszystkim cena robocizny jest powodem, dla którego wiele osób korzysta z tego rodzaju pokrycia. Czytając opinie na forum na temat blachy na rąbek stojący, można spotkać się ze zdaniem, że dzięki wykorzystaniu blachy na rąbek stojący, można uzyskać estetyczne i bardzo trwałe pokrycie dachu.
Blacha na rąbek stojący – instrukcja montażu
Montaż blachy na rąbek stojący nie należy do trudnych. Instrukcja montażu jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem w kryciu blachy na rąbek stojący jest wykonanie na więźbie dachowej konstrukcji łat i kontrłat. Jeżeli do czynienia mamy z dachem stromym, należy wykonać łaty w odstępach 100 – 200 mm. Jeżeli dach ma mniejszy skos, to odstępy wynosić powinny 100 – 150 mm. Przy montażu blachy na rąbek stojący sprawdzi się deskowanie ażurowe, pełne lub za pomocą płyty OSB. Do deskowania pełnego oraz przy wykorzystaniu płyt OSB zalecany jest kąt nachylenia 9 stopni. Łaty nie dają wystarczającej gwarancji, że powierzchnia styku z blachą będzie odpowiednia, dlatego też lepsze okażą się deski. Kolejnym krokiem w instrukcji montażu blachy na rąbek stojący jest przymocowanie desek do kontrłat za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dachu przed wilgocią. Do tego zazwyczaj wykorzystuje się różnego rodzaju maty. Dzięki nimi można uzyskać również wygłuszenie dachu. Odpowiednio dobrana mata zabezpiecza przed zgniataniem materiału, a także wypełnia powstałe pustki pomiędzy deskowaniem a pokryciem dachu. Po przygotowaniu konstrukcji, można dokonać montażu blachy na rąbek stojący. Potrzebne elementy można wygiąć na wyginarce. Na początku układa się listwę startową oraz kształtuje panel i zaciąga się go na dachu. Można przystąpić do montażu paneli blachy na rąbek stojący. Montaż arkuszy wykonuje się za pomocą haftrów. Pracę wykonuje się w kierunku koryta. Blacha mocowana jest za pomocą wkrętów.
Blacha na rąbek stojący – obróbka okna
W przypadku okien połaciowych, najlepiej je zamontować po ułożeniu pokrycia dachu. Jeżeli wykańczamy dach panelami, najpierw należy wstawić okna, a następnie dostawić brakujące elementy. Obróbka okna przy pokryciu blachą na rąbek stojący polega na połączeniu za pomocą kołnierza okna z pokryciem. Mamy wtedy pewność, że będzie ono szczelne. Dobrze jest zaznaczyć, w którym miejscu mają znaleźć się ośnieżnice, następnie wycina się fragment łat i kontrłat. Montuje się okno, najlepiej by było ono jak najbliżej ocieplenia. Po zamontowaniu można przystąpić do obróbki okna blachą. Tak, jak wcześniej wspomniano, można skorzystać z gotowych kołnierzy lub samemu docinać i wyginać blachę zgodnie z potrzebą.
Blacha na rąbek stojący – cena
Dostępność blachy na rąbek stojący jest duża i znajduje się w ofertach większości producentów blach. Panele blachy zamawia się na wymiar pod konkretny projekt dachu. Blacha na rąbek stojący wytwarzana jest z blachy ocynkowanej, która została powleczona poliestrem lub i za pomocą innej kolorowej powłoki, która pełni funkcję ochronno – dekoracyjną. Jeżeli chodzi o cenę, to cena najtańszego panelu blachy na rąbek stojący wynosi około 20 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli zależy nam na stylistyce oraz trwałości, warto wybrać blachę z wyższej półki. Cena blachy będzie nieco wyższa, średnio trzeba zapłacić 35 złotych za m2. Istnieją też droższe modele, których cena przekracza 50 złotych za m2. Droższą wersją jest blacha na rąbek stojący cynkowo – tytanowa. Blacha cynkowo – tytanowa na rąbek jest bardziej wytrzymalsza, ale również łatwiejsza w montażu. Jeżeli chodzi o cenę robocizny, to według cennika usług cena ta wynosi zazwyczaj od 120 – 160 złotych za m2 i zależy głównie od firmy.
Blacha na rąbek stojący – wady, opinie, forum
Wady blachy na rąbek stojący dotyczą głównie najtańszych paneli. Z reguły nie są one powlekane żadną warstwą ochronną i mogą ulegać odkształcaniu. Dodatkowo wadą blachy na rąbek stojący jest w przypadku małego kąta nachylenia wykonanie szczelnych połączeń. Szczególnie w przypadku wykonywania połączeń poziomych. Jednak blacha na rąbek stojący cieszy się dobrymi opiniami i jest polecana na wielu forach. Komentarze użytkowników na forach dotyczą głównie łatwości montażu blachy na rąbek stojący, ale także efektu końcowego ułożenia nią dachu.