Dzisiaj dowiesz się:
- jakie są jej opinie oraz ceny za m2
- poznasz największe wady blachodachówki modułowej
Po przygotowaniu konstrukcji dachu przychodzi czas na położenie pokrycia dachowego. W zależności od specyfiki konstrukcji naszego dachu, a także od jego kształtu, mamy do wyboru różne rodzaje pokryć. Jednym z bardziej popularniejszych modeli jest blachodachówka. Dostępna jest ona w postaci arkuszy oraz paneli modułowych. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że w przypadku arkuszy otrzymujemy gotowe, wycięte na wymiar arkusze blachodachówki. Zaletą tego rozwiązania jest to, że zostaje ona przygotowana pod konkretnie wykonane wymiary oraz indywidualnie dla każdego dachu. Przy wyborze blachodachówki sprzedawanej w postaci gotowych arkuszy należy wziąć pod uwagę fakt, że mogą one osiągać kilka metrów długości. Dzięki temu montaż takiej blachodachówki jest szybki i sprawny, ponieważ wystarczy kłaść kolejne sztuki arkuszy. Jest jednak jeden haczyk. Blachodachówka nie sprawdzi się, gdy nasz dach nie ma prostej konstrukcji i pełen jest różnych wnęk, ponieważ konieczne będzie docinanie specjalnie pod tą wnękę arkusza. To powoduje więcej pracy, a także istnieje ryzyko, że zniszczymy nasz materiał. Dlaczego? W przypadku prostych dachów po prostu układamy kolejne arkusze na konstrukcji. Każde przecięcie takiego arkusza powoduje, że zazwyczaj nie skorzystamy już z pozostałego kawałka, a podczas nieumiejętnego cięcia możemy także zniszczyć warstwę ochronną blachodachówki. Rozwiązaniem przy specyficznej konstrukcji dachu jest blachodachówka modułowa.
Blachodachówka modułowa – wymiary
Decydując się na blachodachówkę modułową, musimy liczyć się z tym, że sprzedawana jest w postaci elementów o małych wymiarach, które po złożeniu stworzą całe pokrycie dachu. Blachodachówka modułowa zalecana jest przy dachach, które posiadają specyficzną konstrukcję. Jeżeli zastanawiamy się, który wybór będzie lepszy – blachodachówka modułowa czy w arkuszach, to w tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie blachodachówka modułowa. Dlaczego? Główną rolę odgrywa tutaj montaż blachodachówki modułowej, ponieważ z racji tego, że jest ona sprzedawana postaci niewielkich elementów i są one uniwersalne, to nie będzie potrzeby docinanie pod nasze wymagania. Dodatkowo nadmiar zamówionych sztuk można zwrócić lub dokupić potrzebne dodatkowe pojedyncze elementy. Ostatnio na rynku pojawił się model płaskiej blachodachówki modułowej. Jest to nie tylko eleganckie, ale równocześnie nowoczesne rozwiązanie dla naszego dachu. Płaska blachodachówka modułowa jest wybierana coraz częściej, ponieważ wpisuje się idealnie w praktycznie każdy styl architektoniczny, nawet w przypadku stylów nowoczesnych.
Blachodachówka modułowa – montaż, czyli wada czy zaleta?
Jak wcześniej wspomniano, blachodachówka modułowa należy do najprostszych i najszybszych w montażu. Po zmierzeniu wymiarów naszego dachu i zamówieniu odpowiedniej ilości metrów kwadratowych blachodachówki można przystąpić do jej montażu. Na czym polega montaż blachodachówki modułowej? Podstawę pracy stanowi przygotowanie krokwi, do których zostanie ona przymocowana, a dokładnie powierzchni górnej krokwi. Po ułożeniu poszczególnych paneli montuje się je za pomocą nitów. Oprócz pracy na wysokości, warto zaopatrzyć się w rękawice robocze, ponieważ blachodachówka ma ostre krawędzie. Nie ma znaczenia miejsce rozpoczęcia układania blachodachówki. Można zacząć układać od komina, ale również od początku dachu. Pozwalają na to względnie małe rozmiary blachodachówki, a także brak konieczność dopasowywania każdego kawałka do siebie.
Blachodachówka modułowa – wady, cena, opinie
Niestety, nasze innowacyjne rozwiązanie wiąże się też z wysoką ceną za m2. To jedna z głównych wad blachodachówki modułowej. Problemem jest, według opinii niektórych, że bez braku odpowiedniej warstwy pod pokryciem, blachodachówka może hałasować, zwłaszcza podczas wietrznej pogody, czy pod wpływem nagrzania się. Wadą jest też fakt, że nie nada się ona do skomplikowanych konstrukcji dachu, z racji konieczności docinania elementów pod kształt konstrukcji. Co do ceny, to koszt położenia blachodachówki na naszym dachu za m2 waha się w przedziale od 20 złotych za najtańszy model, do nawet 60 wzwyż za bardziej skomplikowany wzór. Średnio cena za m2 wynosi około 50 złotych. Dodatkowo w cenę trzeba wliczyć elementy przytwierdzające blachodachówkę oraz cenę robocizny. Cena związana jest głównie z wymiarami blachodachówki, jednak jest ona wyższa niż na przykład blachy trapezowej. Jednak pomimo to spotyka się większość pozytywnych opinii, ze względu na trwałość tego materiału przez lata, a także łatwość montażu. Zazwyczaj wymiar jednego panelu blachodachówki wynosi 0,5-1 m2. Istnieje możliwość również zamówienia blachodachówki pod nasze wymiary, które podajemy producentowi, aby mógł przygotować odpowiednie panele. A