Strona głównaOgródBrzoza karłowata - sadzonki, odmiany, nasiona, przycinanie, jak wygląda?

Brzoza karłowata – sadzonki, odmiany, nasiona, przycinanie, jak wygląda?

Czym jest brzoza karłowata? Jak wygląda? Te pytania często zadają sobie ogrodnicy. Jest to krzew liściasty, który należy do rodziny brzozowatych. W naturalnym środowisku występuje na obszarach Europy, Azji, Ameryki Północnej, a także na Grenlandii. Występowanie, nasiona, cięcie i odmiany – oto garść istotnych informacji na temat brzozy karłowatej.

Brzoza ozdobna karłowata — jak wygląda?

Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się brzoza karłowata? Jak wygląda ten krzew i po czym go rozpoznać? Betula nana w Polsce to gatunek bardzo popularny w uprawie, który dorasta do około metra wysokości. A gdzie można spotkać roślinę, jaką jest brzoza karłowata? Występowanie jej największe jest na półkuli północnej, zwłaszcza w Europie. Jej pędy są ciemne, natomiast pączki okrągłe i bardzo drobne.

Brzoza karłowata jest rośliną jednopienną. Jej młode pędy są najpierw omszone, a potem łysieją. Kwiaty zbierają się w kwiatostany, które nazywa się kotkami. Żeńskie kwiatostany rosną pojedynczo, a męskie pojawiają się na pędach bocznych lub na wierzchołkach. 

Liście brzozy karłowatej ozdobnej mają okrągły kształt. Brzegi są ząbkowane, blaszka ciemnozielona i lekko połyskujące. Zimą brzoza karłowata przebarwia się na zielono żółta bądź na żółto. 

brzoza karłowata zielona

Brzoza karłowata — sadzonki, nasiona

„Brzoza karłowata sadzonki” ta fraza bardzo często pojawia się w internecie. Zastanawiasz się, gdzie kupić nasiona tego krzewu? Nabędziesz je w szkółkach drzew i krzewów ozdobnych, a także w sklepach internetowych.

Ile kosztuje brzoza karłowata? Sadzonki nie są drogie. Oscylują w granicach kilkunastu złotych za dobrze wyrośnięty krzew gotowy do posadzenia do gruntu. Jako że krzew polecany jest do ogrodów przydomowych, można go zakupić w wielu miejscach, również na straganach i od osób prywatnych.

Krzew najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub w miejscach półcienistych. A co z glebą? Jaką ziemię potrzebuje brzoza karłowata? Sprzedaż sadzonek odbywa się w doniczkach, następnie roślinę należy przesadzić do ziemi próchniczej o lekko kwaśnym odczynie. 

Mimo tego, że brzoza karłowata jest mrozoodporna. Nie sprzyja jej susza oraz konkurencja korzeniowa innych roślin. 

brzoza karłowata
Jak widzimy nie jest to wydatek duży. Kupić możemy taką brzozę choćby na naszym Allegro.

Brzoza karłowata sprzedaż, cena? 

Brzoza karłowata jest krzewem wolno rosnącym, który pochodzi z arktycznych rejonów Europy i Grenlandii. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinie, jaką jest brzoza karłowata? Sprzedaż jej prowadzą zarówno małe, jak i duże szkółki roślin. Forma szczepiona na pniu dorasta zazwyczaj do 2-2,5 metrów wysokości.

Ten średniej wielkości krzew ma dość niewielkie wymagania glebowe i jest łatwy w uprawie. A jaka jest jej cena? Czy kupując ten krzew, trzeba ponieść duże koszty? Na szczęście, brzoza karłowata należy do roślin ogólnodostępnych i tanich. Jej zakup nie obciąży Twojego portfela. Pojedyncza sadzonka to wydatek kilkunastu złotych. Dzięki temu tanim kosztem może ozdobić ogrody miejskie, ogrody leśne, ogrody chińskie, japońskie czy podmiejskie. 

Z brzozy Betula Nana można samodzielnie pozyskać sadzonki? Musisz tylko zaobserwować, kiedy pędy lekko drewnieją (zazwyczaj w drugiej połowie czerwca), a następnie naciąć je u dołu wzdłuż pędu. 

Brzoza karłowata przycinanie, cięcie, jak to zrobić?

W Twoim ogrodzie rośnie brzoza karłowata? Przycinanie tej rośliny to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, o którym nie można zapomnieć. Zabieg ten należy wykonać po okresie pędzenia soków, czyli gdy brzoza wypuści liście.

Najważniejsze jest cięcie sanitarne brzozy karłowatej. Wtedy należy usunąć suche oraz martwe pędy roślin. Następnie należy uformować koronę krzewu. Wtedy pędy należy przyciąć nad pąkiem lub nad rozgałęzieniem. Gałązki trzeba ciąć pod skosem. Kolejnym krokiem jest dokładne usunięcie pędów nisko rosnących, krzyżujących się lub będącymi odrostami korzeniowymi. Do cięcia brzozy karłowatej warto użyć profesjonalnego sekatora. 

Jeśli chcesz formować koronę i wierzchołek brzozy, musisz w prawidłowym stanie utrzymać jej pokrój. Jak przeprowadzić takie przycinanie? Należy delikatnie usunąć wszystko, co wyrasta poza kontur krzewu.

Brzoza karłowata – odmiany

Spodobała Ci się brzoza karłowata? Odmiany tego krzewu można spotkać w wielu polskich ogrodach. Bardzo dekoracyjną odmianą jest Golden Treasure. Krzew ma cytrynowo-zielone liście, które jesienią przybierają złoto-żółty odcień. Natomiast młode pędy mają kolor czerwony.

Większość gatunków brzóz możesz śmiało sadzić jako drzewa i krzewy ozdobne. Szczególnie dobrze prezentują się one na tle roślin kwitnących późną jesienią lub wczesną wiosną. 

W przydomowych ogrodach brzoza karłowata świetnie prezentuje się sadzona w miejscach wilgotnych. Może też rosnąć razem z wrzosami w ogrodach skalnych. Odpowiednio pielęgnowane krzewy tworzą malownicze niskie drzewka idealne do stanowisk półcienistych. W związku z tym, że nie wymagają codziennej troski, brzozy karłowate polecane są dla osób, które narzekają na brak czasu i nie mogą przez długie dnie zajmować się swoim ogrodem. To taki krzew dla zapracowanych, który przez długie lata będzie cieszył oko i zachwycał swoim wyglądem zewnętrznym.

Sprawdź też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze