Koparka gąsienicowa to popularna maszyna budowlana służąca ułatwieniu transportu różnorodnego urobku, czy przygotowywaniu placu budowy do dalszych prac. Specyficzna budowa układu jezdnego koparki gąsienicowej umożliwia poruszanie się maszyny nawet po trudnych i nierównych terenach, gdzie występują liczne przeszkody. Czym różni się koparka gąsienicowa od kołowej, jak zbudowana jest koparka gąsienicowa i kiedy się ją wykorzystuje?
Czym koparki gąsienicowe różnią się od koparek kołowych?
Koparki kołowe, jak sama nazwa wskazuje, to maszyny wyposażone w większe lub mniejsze koła. Koparki gąsienicowe zaś posiadają gąsienicowe układy bieżne, umożliwiające rozłożenie całego ciężaru maszyny i układu na powierzchnię, po której porusza się koparka. Z tego też powodu koparki gąsienicowe są zdecydowanie cięższe od koparek kołowych, a ich transport do miejsca docelowego najczęściej odbywa się z wykorzystaniem dużych lawet.
Ze względu na zastosowanie specyficznego układu jezdnego, koparki gąsienicowe wykorzystywane są na trudnych terenach, gdzie zwykła koparka kołowa nie poradziłaby sobie z pokonaniem nierówności, przeszkód na drodze, czy różnic w wysokości terenu.
Najczęściej koparki kołowe używa się przy prostych pracach budowlanych na równym i płaskim terenie, natomiast koparki gąsienicowe mogą być wykorzystywane zarówno na prostej nawierzchni, jak i na błocie, piachu, czy w miejscu, gdzie występują liczne dziury, zniekształcenia terenu, czy przeszkody np. w postaci dużych kamieni. Do najpopularniejszych marek maszyn gąsienicowych zaliczamy m.in. koparki Kubota oraz koparki Caterpillar (CAT).
Więcej o koparkach dowiesz się na stronie https://track-motor.com/.
Koparka gąsienicowa – budowa
Standardowy napęd gąsienicowy składa się z takich elementów jak koło napinające, koło napędowe z przekładnią zębatą (zwolnicą), rolka jezdna, łańcuch gąsienicy, rolka podtrzymująca i stopa gąsienicy. Pozostałe elementy maszyny stanowią siłownik wysięgnika, wysięgnik, siłownik ramienia i ramię, zakończone zbierakiem, chwytakiem lub innym elementem – w zależności od przeznaczenia koparki.
Zalety koparek gąsienicowych
Główną zaletą koparek gąsienicowych jest to, że wykazują one nieporównywalnie lepsze właściwości trakcyjne w porównaniu do koparek wyposażonych w koła. Gąsienicowy układ jezdny zwiększa przyczepność sprzętu, dzięki czemu maszyna wykazuje zdolność pokonywania dużych przeszkód, jazdy po trudnym, mokrym lub zabłoconym terenie, czy poruszania się po dziurawej powierzchni.
Ponadto napędy gąsienicowe są niezwykle trwałe w porównaniu do zwykłych kół, umożliwiając pracę maszyny przez minimum 3000 godzin (o ile urządzenie jest regularnie serwisowane). Według ekspertów, koparki gąsienicowe zwykle służą o 50% dłużej niż koparki kołowe. Co więcej, specyficzna budowa napędu zdecydowanie ułatwia prace budowlane w trudno dostępnych miejscach, a sama maszyna może zostać wykorzystana zarówno w przypadku prostych projektów, jak i przy skomplikowanych budowach i pracach terenowych.
Zastosowanie koparek gąsienicowych
Koparki gąsienicowe znajdują zastosowanie przy realizacji wielu prac na różnych etapach budowy. Najczęściej maszyny wykorzystuje się do wykonywania robót ziemnych, transportowania urobku, czy załadunku materiałów na maszyny transportowe. Co ciekawe, użycie koparki gąsienicowej umożliwia także wykonanie zbiornika wodnego, szczególnie na dość dużej głębokości.
Koparkę gąsienicową można także ujrzeć przy wykonywaniu prac budowlanych, takich jak transport materiałów do miejsca docelowego, czy przy przeładunku materiałów sypkich na trudnym terenie, gdzie kołowe odpowiedniki maszyn mogłyby zwyczajnie rozsypać surowce. Co więcej, koparki z napędem gąsienicowym można wykorzystywać do przepychania wcześniej zebranej ziemi, czy do kopania rowów, otworów, fundamentów, a nawet koryt rzek.
Do podstawowych funkcji maszyny można zaliczyć także m.in. przeprowadzanie wykopów pod różnego rodzaju instalacje, usuwanie z terenu budowy zbędnych przedmiotów i materiałów, separowanie urobku, czy przygotowywanie podłoża pod budowę infrastruktury miejskiej.
Podsumowanie
Koparki gąsienicowe to zaawansowane maszyny, nierzadko nazywane sprzętami do zadań specjalnych. Wszystko za sprawą gąsienicowego układu jezdnego, umożliwiającego poruszanie się koparki po trudnym i niedostępnym dla innych urządzeń terenie. Co więcej, koparki gąsienicowe są zdecydowanie wydajniejsze od koparek kołowych, jednocześnie ułatwiając wykonanie większej ilości prac przy wykorzystaniu jednej maszyny. Warto także podkreślić, że szacuje się, iż żywotność koparek gąsienicowych jest o połowę dłuższa niż żywotność koparek kołowych, dzięki czemu maszyny doskonale sprawdzają się jako wyposażenie firm budowlanych.
Artykuł sponsorowany