Zepsuła ci się pralka i musisz wymienić ją na nową? Zastanawiasz się co można zrobić ze starej pralki? Opcji jest kilka. Możesz oddać ją na złom. Możesz pobawić się w majsterkowicza, rozebrać ją i sprzedać na części. A możesz też, przy okazji, wyciągnąć z niej silnik i wykorzystać do stworzenia czegoś zupełnie nowego. Jesteście ciekawi co można zrobić z silnika od pralki?
Silnik z pralki – zastosowania czasem zaskakujące
Jak się okazuje, dzięki takiemu silnikowi można zbudować bardzo dużo rzeczy. Domowa elektrownia wiatrowa – turbina, szlifierka do warsztatu, kompresor, który przyda się do pompowania kół, prądnica, tokarka do drewna, czy nawet napęd do bramy przesuwnej. Co niektórzy, bardziej pomysłowi, potrafią zrobić młynek do kawy, własnej roboty maszynkę do mięsa lub mechanizm do obracania rożna na grillu. Jeżeli zastanawiacie się nad silnikiem z pralki – do czego go wykorzystać, to podpowiem, że zastosowań ma tysiące. W zasadzie można powiedzieć, że ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Co zrobić z silnika od pralki?
Jeżeli masz dom z ogrodem, działkę bez dostępu do prądu lub chcesz po prostu pobawić się w Pomysłowego Dobromira – to mała elektrownia wiatrowa może okazać się super pomysłem. Wystarczy podłączyć turbinę, przerobić silnik od pralki na prądnicę i mieć własny prąd. Oświetlenie ogrodu? Proszę bardzo! Prostownik do akumulatora, gniazdo elektryczne, do którego możesz podłączyć cokolwiek? Tak! Nie dość, że jesteś eko – to jeszcze korzystasz z darmowego prądu. Na dodatek, jeżeli gdzieś w piwnicy lub na strychu zalega stara pralka Frania, to prądnica z silnika od pralki Frani jest pomysłem zero waste!
Co jeszcze można zrobić z silnika od pralki Frani?
Na przykład niewielką stołową szlifierkę talerzową. A jak zrobić szlifierkę z silnika od pralki? W zasadzie wystarczy stabilnie przymocować silnik do podłoża, a następnie podłączyć go do prądu mocując do niego tarczę szlifierską. Warto zadać sobie pytanie, jakie obroty ma silnik od pralki automatycznej? Przeciętnie 1400-1600 obr./min., co przekłada się na maksymalne obroty na wrzecionie ok. 800 obr./min. Warto więc podłączyć regulator obrotów, by móc płynnie sterować szlifierką. Dla własnego bezpieczeństwa – można również pomyśleć o obudowie silnika. Silnik od pralki Frani wykorzystują również bardzo często osoby, zajmujące się wyrobem domowych wędlin. Potrafią bowiem na jego bazie zrobić doskonałe mieszadło, umożliwiające dobre wymieszanie masy mięsnej. Oprócz tego ciekawym zastosowaniem silnika od pralki – będzie wykorzystanie go do zrobienia kompresora.
Jak zrobić kompresor z silnika od pralki?
Będziemy do tego potrzebować oczywiście silnika, zbiornika na sprężone powietrze, a także sprężarki. Do tego celu możemy wykorzystać sprężarkę ze starej lodówki. Co ciekawe – taka domowej roboty sprężarka – może już być zasilana silnikiem o mocy ok 250W. A ile kW ma silnik od pralki automatycznej? Przeciętnie od 0,18 do 0,25 kW. Taka moc w zupełności wystarczy do zasilenia domowej sprężarki.
Co można zrobić z silnika od pralki – YouTube i youtubowi czarodzieje mają naprawdę niesamowite pomysły. Wiadomo, potrzeba matką wynalazku, a domowi wynalazcy, w swoich filmikach, chętnie podpowiedzą, co można zrobić z silnika elektrycznego. A zapewniam, że potrafią wyczarować wszystko: zarówno własnej roboty narzędzia warsztatowe, takie jak piła, tokarka, czy szlifierka, ale także np. automatyczną szczotkę do czyszczenia butów.
Jak widzisz, nie warto wyrzucać swojej starej pralki. Mam nadzieję, że pokazaliśmy ci, co można zrobić z silnika od pralki automatycznej – i udowodniliśmy, że taki silnik od pralki zastosowanie znajdzie w każdej sytuacji. A że przy okazji możemy wyobraźnię i kreatywność oraz odświeżyć umiejętności majsterkowicza – to już inna sprawa!. Nie mówiąc o tym, że takie majsterkowanie i znajdowanie starym przedmiotom nowego życia – jest zgodne z duchem zero waste i ogranicza znacznie ilość produkowanych przez nas śmieci. A zatem – ze wszech miar warto!
Zobacz też: