HomePoradyCo to jest gruz i jak zorganizować wywóz gruzu? Poznaj najlepszy sposób!

Co to jest gruz i jak zorganizować wywóz gruzu? Poznaj najlepszy sposób!

Remont domu lub mieszkania potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Realizacja poszczególnych etapów często jest też zaskakująca dla osób, które robią to po raz pierwszy. Jednym z najczęstszych kłopotów jest pozbycie się gruzu, którego zawsze jest więcej, niż wstępnie podejrzewaliśmy. Jak wygląda wywóz gruzu? Wyszukując hasło “wywóz gruzu Warszawa” przeglądarka oferuje nam szereg zróżnicowanych opcji. Poznaj najlepszy sposób, dzięki któremu w krótkim czasie pozbędziesz się problemu.

Co to jest gruz?

Teoretycznie każdy wie, czym jest gruz. Z praktycznego punktu widzenia jednak może okazać się, że nie jesteśmy w pełni świadomi, które odpady możemy zaklasyfikować do tej kategorii. Nie każdy też wie, że wyróżniamy aż 3 grupy gruzu. Otóż zaliczamy do niego wszelkie pozostałości po wyrobach ceramiki budowlanej. Są to m.in.:

  • potłuczone pustaki,
  • skruszony beton,
  • dachówki,
  • skute płytki,
  • miałki tynk.

Lista może wydawać się stosunkowo długa. Jeśli jednak zaczniemy remontować dom lub mieszkanie, szybko okaże się, że zostało o wiele więcej pozostałości niż podejrzewaliśmy.

Zapisy w Prawie Budowlanym określają 3 klasyfikacje gruzu, a do ich podziału wykorzystane zostały zawarte w nim materiały.

  • 1 Grupa – fragmenty betonu lub cegieł;
  • 2 Grupa – zmieszane odpady wyszczególnione w grupie pierwszej. Grupa ta dopuszcza także występowanie folii, opakowań plastikowych, butelek PET, drewna, złomu lub szkła.
  • 3 Grupa – jest to poszerzenie grupy drugiej o obecność worków, wiader po malowaniu, styropianu, a także innych pobocznych odpadów poremontowych.

Wywóz gruzu w Warszawie – jak to się odbywa?

Decydując się na samodzielny wywóz gruzu, musisz przetransportować go w bezpieczny sposób do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W Warszawie może okazać się to jednak stosunkowo trudne zadanie, ponieważ jak prawdopodobnie domyślasz się, są one przepełnione. Zajmie to też dużo czasu i wymagać będzie niemałego wysiłku – zwłaszcza że po wywiezieniu gruzu pozostanie jeszcze aspekt związany z wyczyszczeniem auta.

Pomocna jest zatem profesjonalna firma wynajmująca kontenery na gruz, np. Ecoexpress24.pl. Dostarczy Ci pojemnik o odpowiedniej wielkości oraz o właściwym przeznaczeniu w ustalonym przez Ciebie terminie pod wskazany adres. Podczas składania zamówienia określasz również termin odbioru kontenera, a cały proces odbywa się online za pośrednictwem strony internetowej. Jest to zatem szybkie i proste rozwiązanie Twoich problemów.

Dlaczego firmy nie mają problemu z wywozem gruzu?

Firmy odpowiedzialne za wywóz gruzu często posiadają maszyny do recyklingu. Odzyskany materiał odsprzedają później przedsiębiorstwom budowlano-produkcyjnym, które z pomocą takiego surowca mogą posłużyć przy powstawaniu chodników lub fundamentów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze