HomeOZECzego wystrzegać się przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych?

Czego wystrzegać się przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to z pewnością niezwykle przydatna instalacja, która może nam znacząco obniżyć wydatki przeznaczone na energię elektryczną. Jednak w tym celu musimy zapewnić odpowiednie warunki naszej mini elektrowni. Jakie dokładnie? I o czym pamiętać przy jej zakładaniu? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Konstrukcja i kąt nachylenia dachu

Większość z nas założy swoją fotowoltaikę na dachu, dlatego też należy wspomnieć o jego budowie i kształcie. Sama konstrukcja musi być wytrzymała, gdyż jeden panel może ważyć nawet 25 kilogramów. W przypadku większej liczby modułów, instalacja może być pewnym obciążeniem dla dachu, w szczególności, że sama instalacja może działać ponad 30 lat. W efekcie odpadają wszelkie dachy dziurawe, niestabilne, azbestowe, słomiane, przegniłe czy wymagające renowacji. Lepiej jest najpierw zająć się wyremontowaniem dachu, a następnie myśleć o założeniu na nim fotowoltaiki.

Istnieje również mit, który polega na tym, że na płaskim dachu nie można założyć fotowoltaiki. Jest to całkowita nieprawda, gdyż płaskie dachy również nadają się pod instalację paneli słonecznych. Jednakże najbardziej optymalnym i jakościowym rozwiązaniem jest ustawienie modułów pod kątem od 25 do 35 stopni (w zależności od lokalizacji, w której się znajdujemy).

Źródło: JKT Solar

Położenie instalacji fotowoltaicznej

Kolejną istotną sprawą jest sama kwestia montażu instalacji fotowoltaicznej. Na początku, co jest z pewnością oczywiste, musimy pamiętać o dostępie paneli do promieni słonecznych. Bez nich nie będziemy w stanie uzyskać odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Dlatego też najlepiej jest umieścić instalację fotowoltaiczną skierowaną w stronę południową, gdyż dzięki temu będzie miała ona dostęp do największej ilości promieni słonecznych. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to w miarę optymalnymi rozwiązaniami będą kierunki wschodnie i zachodnie. Natomiast najmniej prądu uzyskamy z fotowoltaik skierowanych w stronę północną.

Dobrze jest też krótko wspomnieć o samym zacienieniu fotowoltaiki. Dla naszej instalacji musimy utworzyć stałą drogę do promieni słonecznych, bo w innym przypadku stracimy na jej wydajności. Dlatego też należy uważać na wszelkie drzewa, wysokie krzewy, budynki, banery reklamowe, słupy energetyczne, ruchliwe drogi czy płoty (w przypadku fotowoltaiki gruntowej). Jedno drzewo może obniżyć produkcję naszej energii o nawet kilkadziesiąt procent, przez co nasza inwestycja może rzeczywiście przestać być aż tak opłacalna, jak to było namalowane w projekcie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze