Strona głównaOgródCzy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Co atakuje ćma bukszpanowa?

Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Co atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa to tak naprawdę robocza nazwa przyjęta w Polsce. Jest to inwazyjny w naszym kraju gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. Co więcej, uważany jest za szkodnika nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Skąd pochodzi? Jego naturalnym siedliskiem są tereny Azji. I to stamtąd, jak obserwujemy, bardzo szybko się rozprzestrzenił. Czy możemy mówić już o gatunku kosmopolitycznym? Być może.

Dowiedz się więcej na temat tego pięknego motyla-szkodnika i poznaj odpowiedzi na pytania: czy ćma bukszpanowa atakuje tuje i inne rośliny, co atakuje ćma bukszpanowa. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz: Co sadzić w styczniu? Kalendarz ogrodnika

Ćma bukszpanowa – co atakuje? 

Dziś ekspansję ćmy bukszpanowej możemy odnotować w większości krajów Europy Zachodniej i Południowej. Wielu naukowców i przyrodników prowadzi obserwacje oraz dokładnie zapisuje miejsce i okres występowania tego szkodnika. Najwcześniej odnotowano jego obecność w Holandii i Szwajcarii (2007). W Polsce po raz pierwszy został zaobserwowany w roku 2012. Głównie w województwie dolnośląskim. Trzy lata później ćma bukszpanowa pojawiła się również na terenach województw: małopolskim i opolskim. 

Zastanawiasz się, co atakuje ćma bukszpanowa? Jak nietrudno się domyślić, są to różne gatunki bukszpanów. To właśnie na tej podstawie powstała robocza nazwa tego gatunku motyla. Poniżej odpowiadamy szerzej na to pytanie. Zgadza się, w kręgu ulubionych roślin tego gatunku znalazły się także inne rośliny. 

Bukszpan

Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? 

Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? O to możesz być spokojny. Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz tę roślinę, nie musisz martwić się, że zostanie zaatakowana przez tego szkodnika. Larwy ćmy bukszpanowej nie znajdują pożywienia w tui. 

W tej sytuacji jeśli zauważysz dorosłego osobnika bądź larwę tego gatunku, nie musisz nic robić. Inaczej sytuacja ma się, gdy w twoim ogrodzie królują bukszpany. Albo inne rośliny. Zapytasz z pewnością – jakie? 

Zanim przejdziemy do innych roślin, które mogą stać się celem ćmy bukszpanowej, skupmy się na bukszpanie. W tym miejscu chcemy przedstawić ci kilka opcji na walkę z tym szkodnikiem w twoim ogrodzie. Jesteś ciekaw w jaki sposób można wyprosić niechcianego gościa? 

  1. Do naturalnych sposobów zaliczymy: występowanie w okolicy realnych wrogów tego gatunku (mazurki, sikorki, bogatki, wróble, zięby) lub stosowanie naturalnych oprysków, czyli spryskiwanie rośliny preparatem na bazie wrotyczu, który odstrasza owady. 
  1. Możesz zastosować pułapki feromonowe. Pamiętaj o tym, że urządzenie działa tylko na samca tego gatunku. Cały proces polega na wyłapaniu dojrzałych osobników. Zwabione feromonami samicy wpadają do pułapki i giną. W następstwie tego samice mają mniej potencjalnych partnerów do rozmnażania. 
  1. Dodatkowy sposób, który możesz zastosować do innych metod zwalczania ćmy bukszpanowej, który atakuje twoje bukszpany, to samodzielne wyłapanie larw pojawiających się w ogrodzie. 
  1. Opryski. Tutaj masz kilka opcji. Albo naturalny oprysk z podpunktu 1, albo skorzystanie ze specjalnych preparatów dostępnych na rynku. Wyróżniamy: 
  • opryski mikrobiologiczne,
  • opryski chemiczne. 

Czy ćma bukszpanowa atakuje inne rośliny? 

Coraz częściej obserwuje się w naszym kraju ataki tego gatunku motyla na inne niż bukszpan rośliny. Stąd odpowiedź na pytanie, czy ćma bukszpanowa atakuje inne rośliny, brzmi – tak. Atakuje, a tworzona lista z czasem się wydłuża. Na samym początku w Polsce był to tylko bukszpan. Dziś? Do tego zestawienia można zaliczyć takie rośliny jak:

  • irga,
  • laurowiśnia,
  • ostrokrzew,
  • trzmielina. 
Ostrokrzew

Warto co jakiś czas regularnie decydować się na spacer w przydomowym ogrodzie. Masz wtedy idealną okazję, by przyjrzeć się dokładnie wszystkim roślinom. A dzięki temu możesz szybko interweniować, gdy zauważysz niepokojące oznaki chorób roślin czy obecność nieproszonych gości. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno zwrócisz uwagę na obecność charakterystycznych larw tego gatunku i będziesz wiedział, co zrobić. Powyżej umieściliśmy kilka sposobów na zwalczanie ćmy bukszpanowej oraz odpowiedzieliśmy na pytania: czy ćma bukszpanowa atakuje tuje i inne rośliny, co atakuje ćma bukszpanowa. 

Zobacz: Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Ślimaki bez skorupy – zwalczanie

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze