Temat ekogroszku jest chętnie poruszany przez media i przez osoby prywatne – nie jest o nim co prawda tak głośno, jak o węglu, ale zdecydowanie da się zauważyć, że w ciągu ostatnich miesięcy dostajemy coraz więcej informacji na jego temat.
Ekogroszek traktowany jest jako alternatywa dla węgla, który ma coraz bardziej kuriozalne ceny. Nieco korzystniejsza cena na pewno wpływa na to, że jesteśmy bardziej skłonni wybrać ekogroszek jako opał, którym będziemy karmić zimą piece. Cena to jednak nie wszystko. Wiele osób decyduje się na zakup ekogroszku, bo mają z tyłu głowy to, że jest on bardziej przyjazny dla planety niż czysty węgiel.
Lubimy rozwiązania ekologicznie, bo chcemy dbać o dobro planety. Coraz częściej dostrzegamy skutki globalnego ocieplenia – ekstremalne zjawiska pogodowe, pożary i ogromne zmiany we florze i faunie, to tylko część konsekwencji, które są dla nas bardziej odczuwalne niż jeszcze kilka lat temu.
Krew nas zalewa, kiedy słyszymy, że polscy i zagraniczni celebryci wciąż podróżują prywatnymi odrzutowcami. Ostatnio głośno było też o tym, że gwiazdy takie jak Kim Kardashian i Sylvester Stallone przekraczają limity używania wody w czasie suszy, z którą zmaga się stan Kalifornia.
Z drugiej strony ciągle słyszymy, że małe inicjatywy mają znaczenie i dlatego wybieramy jazdę rowerem i korzystamy z papierowych słomek. Podnosimy sobie morale również tym, że wybieramy bardziej ekologiczną wersję węgla, czyli ekogroszek. Tylko, czy ekogroszek jest ekologiczny?
Sprawdź: Ekogroszek Carbon – opinie, kaloryczność, cena, forum
Czy ekogroszek jest ekologiczny?
Są osoby, które kupują ekogroszek, bo jest tańszy niż węgiel i nie zastanawiają się, czy ekogroszek jest ekologiczny. Są też osoby, które wybierają ekogroszek właśnie dlatego, że uznają go za rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku.
Znaczna większość producentów zapewnia przecież o tym, że ekogroszek jest ekologiczny, ponieważ zawiera znikome ilości siarki i popiołu. Przekonują, że ekogroszek wytwarza niewiele substancji szkodliwych dla środowiska. Ekogroszek, przez wielu producentów, jest wprost nazywany najbardziej ekologicznym paliwem.
Czy ekogroszek jest ekologiczny? Zwolennicy i przeciwnicy ekogroszku toczą ze sobą o to spór i wymieniają się racjami, a także proponują różne definicje ekologii. Prawda jest taka, że ekogroszek wytwarza mniej substancji szkodliwych dla środowiska niż węgiel, ale nie jest do końca ekologiczny. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy producenci ekogroszku przestrzegają norm unijnych dotyczących emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Ekogroszek to wciąż węgiel i to nie podlega dyskusji. Wytwarzany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. W 2021 roku uchwalony został dokument Polityka energetyczna Polski do 2040 roku, który wskazuje, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat gospodarstwa domowe w naszym kraju nie będą mogły palić węglem (dotyczy to również ekogroszku). Wydaje nam się, że to znaczący głos w sprawie, czy ekogroszek jest ekologiczny.
Sprawdź: Co to jest ekogroszek – jak powstaje, z czego jest?
Czy piec na ekogroszek jest ekologiczny?
Zanim przejdziemy do tego, czy piec na ekogroszek jest ekologiczny, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię.
W drugiej połowie 2021 roku głośno było o projekcie nowego rozporządzenia Ministerstwa Kultury i Środowiska, w którym pojawiła się informacja, że mają zacząć obowiązywać przepisy zakazujące stosowania przez producentów nazw “ekogroszek” i “ekomiał”. Z jakiego powodu? Mecenas Kamila Drzewicka z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi bez ogródek mówi o tym, że nazwa z przedrostkiem “eko” sugeruje, że produkt jest ekologiczny, a tym samym wprowadza ludzi w błąd.
Czy piec na ekogroszek jest ekologiczny? Do palenia ekogroszkiem polecane są przede wszystkim kotły 5 klasy, które mają automatyczny podajnik. Producenci zapewniają, że ekogroszek w połączeniu z odpowiednim piecem, to gwarancja niewielkiej emisji CO2.
Nie można jednak powiedzieć, że piec na ekogroszek jest ekologiczny, bo wciąż jest to piec na paliwo węglowe. Specjaliści mówią, że piece w gospodarstwach domowych nie są wyposażone w specjalne instalacje oczyszczające spaliny, sporo więc zależy też od jakości samego opału.
Pomimo tego, że ekogroszek wytwarza mniej substancji szkodliwych, nie ulega wątpliwości to, że wciąż jest on szkodliwy dla zdrowia i środowiska (po prostu w mniejszym stopniu niż czysty węgiel). Nie można też powiedzieć, że piec na ekogroszek jest ekologiczny. Praktyki związane z greenwashingiem wciąż nie są w naszym kraju wystarczająco ograniczane.