Strona głównaOZECzy fotowoltaika będzie opłacalna w 2022 roku?

Czy fotowoltaika będzie opłacalna w 2022 roku?

Obecnie wiele mówi się o zmianach w prawie, które już od przyszłego roku mają znacząco wpłynąć na rynek fotowoltaiki. Zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy zakłada przede wszystkim zlikwidowanie obowiązującego obecnie systemu rozliczenia prosumenckiego, który zapewnia użytkownikom bardzo duże korzyści. Czy zatem fotowoltaika przestanie się opłacać po 1 kwietnia 2022 roku? Sprawdź!

Fotowoltaika w 2022 r. – co się zmieni?

Co dokładnie się zmieni?

  • Właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych (założonych i podłączonych do sieci elektroenergetycznej po 1 kwietnia 2022) nie będą już mogli korzystać z atrakcyjnego systemu opustów, który pozwala odzyskać wprowadzone do sieci nadwyżki energii nawet w 80%.
  • W zamian działać będzie mniej korzystny finansowo system net-billingu bazujący na odsprzedaży prądu po średnich cenach rynkowych odnotowywanych na Towarowej Giełdzie Energii.
  • Nadal będzie można również montować akumulatory pozwalające na budowę magazynów energii. Fachowcy przewidują nawet wzrost popularności tego typu rozwiązań i spadek ich cen.
  • Trzeba też zaznaczyć, że ci prosumenci, którzy zamontują instalację fotowoltaiczną do 31 marca, będą mogli się rozliczać na dotychczasowych zasadach bazujących na systemie opustów przez kolejne 15 lat.
  • Wprowadzone zostaną również takie pojęcia jak prosument wirtualny i prosument zbiorowy. To zmiana, która umożliwi korzystanie z ekologicznego prądu z instalacji PV zdecydowanie szerszej grupie konsumentów.

Czy zmiana ustawy o OZE oznacza koniec popularności fotowoltaiki? Jak podkreśla ekspert z firmy Erato Energy: „Zmiany dotykające nowych prosumentów nie są wcale tak dotkliwe, jak mogłoby się wydawać. Warto zaznaczyć, że podobne przepisy funkcjonują już w wielu krajach UE, w których rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym instalacje fotowoltaiczne, nadal się rozwijają i są uważane za opłacalne. Trzeba również przypomnieć, że montaż instalacji fotowoltaicznej był uważany za atrakcyjną inwestycję nawet zanim wprowadzono system opustów.”

Pamiętaj: fotowoltaika to nadal sposób na produkcję darmowej, ekologicznej energii elektrycznej

Zmiany w fotowoltaice nie wpłyną na najważniejsze, a mianowicie na działanie paneli fotowoltaicznych. Nadal będzie to sposób na produkcję całkowicie darmowej, a w dodatku ekologicznej energii elektrycznej. Tym samym będzie to najlepszy sposób na redukcję kosztów pozyskania prądu oraz zapewnienie sobie niezależności od nieuniknionych podwyżek.

Przy odpowiednim doborze instalacji fotowoltaicznej nadal pozwoli ona na pokrycie całości zapotrzebowania energetycznego, co dla gospodarstw domowych i rolnych oraz firm oznacza rachunki zredukowane niemal do zera.

Jak zadbać o opłacalność instalacji fotowoltaicznej po zmianach w prawie?

Nowe zasady zmienią jedynie nieco podejście do projektowania, tworzenia i wykorzystania fotowoltaiki. Kluczowe będzie między innymi zwiększenie autokonsumpcji. Dlatego pompy ciepła zasilane instalacją fotowoltaiczną staną się jeszcze bardziej opłacalne niż obecnie. Wzrosnąć może również popularność montażu paneli na osi wschód-zachód. Ponadto gospodarstwa domowe dysponujące samochodami elektrycznymi będą mogły je wykorzystywać jako rodzaj magazynów energii. Wzrośnie też na pewno popularność instalacji off-grid i hybrydowych, a wraz z nimi akumulatorów, które pozwalają na odzyskanie nawet 90% nadwyżek energetycznych oraz zapewnienie całkowicie niezależnego źródła zasilania, również w razie awarii sieci.

Nowe prawo energetyczne opisuje się przede wszystkim w kontekście niekorzystnych zmian dla prosumentów, nierzadko wieszcząc koniec „boomu” na fotowoltaikę. Jednak w rzeczywistości, w dobie stale rosnących cen energii pobieranej z sieci, fotowoltaika nadal będzie niezwykle opłacalnym przedsięwzięciem. Dotyczący prosumentów nowy system rozliczeń sprawi jedynie, że trzeba będzie jeszcze staranniej dobierać wielkość oraz parametry każdej instalacji fotowoltaicznej. Natomiast ci, którzy zdecydują się na montaż już teraz, będą mogli korzystać z obecnego systemu jeszcze przez bardzo długi czas.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze