HomeWnętrzaCzy mozaika podłogowa może optycznie powiększyć wnętrze?

Czy mozaika podłogowa może optycznie powiększyć wnętrze?

Nie mamy dużego wpływu na metraż i rozkład naszego mieszkania. Możemy natomiast sprawić, by wydawało się ono większe, niż jest w rzeczywistości. Jest wiele sztuczek, po które sięgają projektanci, a sporo z nich jesteśmy w stanie zastosować sami. Czy mozaika podłogowa nam w tym pomoże?

Podczas planowania wystroju, powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim kolorom, meblom i innym przedmiotom, jakie mają być we wnętrzu. Muszą do siebie pasować, aby aranżacja była harmonijna, ale nie jest to jedyny powód, dla którego nasz wybór powinien być staranny. Wszystkie elementy wystroju wpływają na to jak postrzegamy wnętrze i jakie są jego optyczne proporcje. Przeanalizujmy więc, jak w pomieszczeniu zadziała mozaika podłogowa.

Po pierwsze — wielkość i kolor płytek

Jasne kolory powiększają wnętrze, ciemne je zmniejszają. To coś, co wie każdy, a jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. Płytki podłogowe doskonale to obrazują, bo niekoniecznie te w białym kolorze rzeczywiście zwiększą przestrzeń. Dlaczego? Klucz tkwi w wielkości płytek. Do małych pomieszczeń zaleca się najczęściej płytki w niewielkim formacie. Jednak prawda jest taka, że często to właśnie z tymi w większych gabarytach można optycznie dodać wnętrzu przestronności. Wynika to z tego, że nawet jeśli same płytki są białe, to często fuga między nimi jest ciemniejsza. Mnogość połączeń między płytkami sprawia, że podłoga wydaje się ciemniejsza, co z kolei optycznie zmniejsza wnętrze.

W przypadku gdy zależy nam na mozaice podłogowej, weźmy pod uwagę tę, której nie tworzą drobne kwadraciki, a nieco większe płytki. Starajmy się, by nie tylko mozaika była jasna, ale fuga, po jaką sięgniemy także. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu doskonale sprawdzają się płytki z połyskiem, które odbijają światło, a tym samym powiększają metraż. Jednak zachowajmy ostrożność. Wybierzmy wzór o mniejszych kształtach, a gęściej poprzecinany fugą. Wiele tego typu płytek większych formatów robi się śliskich pod wpływem wilgoci, co z kolei może grozić upadkiem. Pamiętajmy o tym szczególnie, jeśli w domu są biegające dzieci.

Po drugie sposób ułożenia mozaiki

Ponieważ zależy nam na tym, by nasze pomieszczenie wydało się większe, mozaiki nie układajmy i na podłodze i na całej ścianie. To mogłoby optycznie pomniejszyć wnętrze. Lepszy efekt uzyskamy, kiedy płytki będą tylko na podłodze, ewentualnie mogą dojść do połowy ściany, jeśli jest to łazienka. Resztę ściany możemy pomalować farbą w tym samym kolorze co sufit, najczęściej będzie to kolor biały.

Po trzecie liczy się prostota

W małych pomieszczeniach odradza się stosowania wielu wzorów i stawiania dekoracji. Powód jest prosty. Przy małym metrażu mogłyby wprowadzić wrażenie chaosu i sprawić, że wyda się ono jeszcze mniejsze. Musimy o tym pamiętać, kiedy będziemy wybierać mozaikę podłogową. Nie szukajmy płytek bogato zdobionych i nie układajmy na podłodze kolorowych finezyjnych wzorów. Znacznie lepszy efekt osiągniemy, kiedy postawimy na prostotę. Wtedy jasna i stonowana mozaika powiększy przestrzeń.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze