Strona głównaPoradyCzy studnia głębinowa może wyschnąć?

Czy studnia głębinowa może wyschnąć?

Studnia głębinowa to rozwiązanie, na które decydują się inwestorzy, którzy nie mogą podłączyć, albo mają utrudnioną sytuację związaną z montażem instalacji wodociągowej. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że studnie głębinowe generują w perspektywie wielu lat duże oszczędności związane z mniejszymi rachunkami za wodę. Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji o budowie studni zadaje sobie pytania, które odnoszą się do tego, czy studnia głębinowa może wyschnąć? W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Studnia głębinowa – może wyschnąć?

Studnia głębinowa to rozwiązanie, które traktowane jest jako alternatywne źródło wody to użytku dziennego, obecnie zdecydowana większość gospodarstw domowych pozyskuje wodę z instalacji wodociągowej. Wbrew pozorom jest wiele działek budowlanych, które nie mają możliwości podłączenia się do istniejących rur wodociągowych, dlatego studnia głębinowa stanowi niekiedy jedyne rozwiązanie. Przede wszystkim taka studnia w ujęciu długoletnim jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z wodociągów, jednak czy taka studnia głębinowa może wyschnąć?

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii, czy studnia głębinowa może wyschnąć, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie jest studnia głębinowa? Przede wszystkim studnia głębinowa to pionowy zbiornik, do którego trafia woda pochodząca z podziemnych stref. W tym przypadku, aby studnia głębinowa spełniała swoje zadanie, otwór powinien sięgać warstw wodonośnych, z których jest pozyskiwana woda, w ten sposób często zdarzają się sytuacje, że taka woda przewyższa jakością wodę, która pochodzi z wodociągów. Najczęściej głębokość takiej studni osiąga nawet do 80 metrów, dlatego woda znajdująca się na takiej głębokości jest pozyskiwana przy użyciu specjalistycznej pompy głębinowej, która jest umieszczona na dnie studni. W momencie, gdy w domu odkręca się kran z wodą, powietrze pcha wodę przez cały układ aż do momentu, w którym ciśnienie się obniży. W ten sposób woda jest transportowana przez pionowe przewody do pompy. W gospodarstwach domowych, które korzystają z instalacji wodociągowej, najczęściej studnia głębinowa jest wykorzystywana do podlewania roślin w ogrodzie, zraszania trawnika, czy uzupełniania wody w basenie. Dodatkowo taka studnia stanowi alternatywę w przypadku, gdy pojawi się awaria w instalacji wodociągowej. Oczywiście woda pochodząca ze studni głębinowej może również nadawać się do picia, jednak w tym celu studnia musi posiadać specjalne filtry oczyszczające, oczywiście konstrukcja umożliwia na wykonanie studni, która będzie stanowić jedyne źródło wody pitnej. Przede wszystkim taka woda może być również wykorzystywana do przygotowywania posiłków czy do codziennej kąpieli.

W takim razie, czy studnia głębinowa może wyschnąć? Przede wszystkim na to, czy studnia głębinowa może wyschnąć, ma wpływ wiele czynników, najczęściej studnie, które są narażone na wyschnięcie to te, które korzystają z wyższych stref wodonośnych, które są uzupełniane tylko i wyłącznie deszczówką. W okresach letnich, gdy występuje wysoka temperatura, zdarza się to dosyć często. Innym ryzykiem związanym z budową studni głębinowych jest to, że może ona być źle umiejscowiona.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze