Strona głównaPoradyCzy styropian to plastik - gdzie go wyrzucić?

Czy styropian to plastik – gdzie go wyrzucić?

Mimo tego, że już od 2017 roku w Polsce obowiązuje Wspólny System Segregacji Odpadów, nadal podział śmieci na ustalone pięć frakcji, bywa wyzwaniem. Wiemy, że kolor niebieski to papier, żółty to metale i tworzywa sztuczne, zieleń to szkło, bio idą do pojemnika brązowego, a cała, zmieszana reszta do czarnego. Są jednak takie odpady, których nie potrafimy jasno skategoryzować. Styropian: plastik czy papier? Czy styropian to plastik? 

Zobacz: Tetra Pak gdzie wyrzucać – do jakiego pojemnika?

Czym jest plastik?

Odkryto go w pierwszej połowie XX wieku. 70 lat temu wyprodukowano go już 1,5 mln ton, a dziś jest to już 8,3 mld ton. Plastik. Z jednej strony produkt, który zrewolucjonizował świat. Lekki, łatwy w obróbce, tani, wytrzymały, z ogromnym potencjałem i o uniwersalnym zastosowaniu. Z drugiej materiał, którego produkcja obciąża środowisko, a utylizacja przysparza nie mniej kłopotu. Plastik jest w lasach i oceanach. Zatruwa środowisko, faunę i florę oraz nas samych. Obecnie mikroplastik znajdujemy w organizmach zwierząt, a także we krwi noworodków.     

Plastik jest tworzywem sztucznym. Składa się z polimerów, powstałych w wyniku reakcji chemicznej. Do produkcji plastiku wykorzystuje się paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Możemy wyróżnić siedem rodzajów plastiku, które mają różne właściwości fizykochemiczne, inną strukturę i z tego powodu wykorzystuje się je do różnych celów. Są to: PET (01), HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości (2), PVC, polichlorek winylu (3), LDPE polietylen niskiej gęstości (4), PP, czyli polipropylen (5), PS polistyren (6), OTHER, pozostałe plastiki, które również oznacza się literą “O” (7). Czy któraś z tych grup to styropian? Czy styropian to plastik?

Czy styropian to plastik?

Oznaczenie PS (06) oznacza polistyren. Jest on stosowany do wytwarzania sztucznej biżuterii, elementów sprzętu AGD oraz styropianu. Zatem czy styropian to plastik? Tak. Z polistyrenu wytwarza się zarówno styropian do ochrony różnych sprzętów oraz mebli w transporcie, ale też w branży budowlanej do izolacji termicznej budynku. I pod tą właśnie postacią najczęściej widzimy polistyren ekspandowany, potocznie nazywany styropianem. Powstaje on w wyniku spienienia granulek polistyrenu, które w efekcie tworzą zlepek ściśniętych kulek.

Źródło: garneczki.pl

Z opakowaniami styropianowymi mamy również do czynienia, kupując jedzenie na wynos. W wielu krajach przechowywanie produktów spożywczych i posiłków w takich pojemnikach jest zakazane. Wynika to z faktu, że pod wpływem ciepła polistyren wydziela benzen i styren, które są substancjami szkodliwymi dla naszego zdrowia.  

Zobacz: Jakie śmieci rozkładają się najdłużej? Plastik, szkło, papieros, żyłka wędkarska, guma do żucia – jak długo się rozkłada?

Rzeczy styropianowe są trudne do recyklingowania. Dodatkowo takie materiały mają to do siebie, że rozpadają się na drobne kuleczki, które później, niestety, łatwo dostają się do naturalnego środowiska, zaśmiecając je. Niezależnie od tego czy styropian, plastik czy papier, jakiekolwiek opakowanie do jedzenia wybierzemy, zawsze najlepsze będzie nasze własne, które możemy bezpiecznie wykorzystać kilkukrotnie.

Czy styropian wyrzuca się do plastiku?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy styropian to plastik. Wiemy też, że są różne jego typy, które wykorzystuje się adekwatnie do przeznaczenia. Z tego powodu, gdy styropian staje się śmieciem, może na sobie nosić ślady zużycia, które mogą sprowokować pytanie: czy styropian wrzucamy do plastiku? Czy może jednak trzeba wziąć poprawkę na jego użycie? 

To, czy styropian wyrzucamy do plastiku, rzeczywiście zależy od tego, w jakim jest on stanie. Czysty styropian, czyli ten, który najczęściej służy do ochrony, śmiało możemy wyrzucić do żółtego kontenera. Ten, na którym są jakieś ślady jedzenia, zabrudzenia, tłuste plamy, musimy już wyrzucić do pojemnika na śmieci zmieszane

Jeśli polistyren ekspandowany, jakiego chcemy się pozbyć to styropianem budowlanym, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jedną z możliwych dróg jest zorientowanie się, czy nasz Punkt Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych zechce przyjąć taki śmieć. PSZOK może jednak odmówić, z tego powodu, że tego typu styropian kwalifikuje się jako odpad budowlany, który nie mieści się na liście odpadów komunalnych. Dlatego za ten rodzaj usługi punkty mogą zażądać zapłaty. Innym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która zajmuje się odbiorem i utylizacją odpadów budowlanych.

Okazuje się, że pytanie, czy styropian wrzucamy do plastiku, wymaga dużo bardziej rozbudowanej odpowiedzi, niż można było początkowo przypuszczać. Prawda jest jednak taka, że najlepiej jest po prostu ograniczać tego typu śmieci. Robić zakupy świadomie, jedzenie brać we własne pojemniki, a styropian, który już mamy, użyć ponownie. Na tym skorzysta nie tylko świat, ale też twój portfel.

Zobacz: Wybielanie plastiku – jak i czym?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze