Strona głównaPoradyCzym ciąć blachę trapezową?

Czym ciąć blachę trapezową?

Jednym z rodzajów przykryć dachowych są blachodachówki oraz blachy trapezowe. Zazwyczaj są to gotowe arkusze blachy dachowej czy blachodachówki o określonym rozmiarze i czasami się zdarzy, że potrzeba jest przyciąć je odpowiednio, aby dopasować do własnych potrzeb. W tym celu stosuje się przeznaczone do tego narzędzia, aby umożliwić dokładne przycięcie, aby nie naruszyć struktury, która zapewni nam trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Do tego wykorzystuje się specjalne nożyce, w zależności od preferencji mogą to być noże ręczne lub skokowe, inaczej nazywane niblerami. Jest to jedyny sposób na wykonanie przycięcia, ponieważ korzystając z nożyc na ciętą powierzchnię jednocześnie zostaje naciągnięta warstwa cynku, którą następnie należy zabezpieczyć lakierem. Nie zaleca się do cięcia korzystania ze szlifierek kątowych, jak w większości przypadków ma to miejsce, ponieważ proces cięcia szlifierką opiera się na cięciu w wysokiej temperaturze, a ta powoduje niszczenie powierzchni w miejscu cięcia. W wyniku tego może dochodzić później do korozji, która spowoduje, że w przyszłości konieczna będzie wymiana całej powierzchni blachy trapezowej. Z czego więc najlepiej skorzystać lub czym ciąć blachodachówkę, a czym ciąć blachę trapezowej? Jakich nożyc należy użyć, aby zapobiec ich uszkodzeniu?

Dzisiaj dowiesz się:

  • jak wygląda cięcie blachy trapezowej
  • czym ciąć blachę trapezową
  • czym ciąć blachodachówkę

Nożyce do blachy trapezowej i blachodachówki

Można skorzystać z noży ręcznych do blachy. Świetnie sprawdzają się w przypadku cienkich arkuszy blachy, jednak w kwestii wydajności, są gorsze w stosunku do nożyc elektrycznych. Sprawdzą się w przypadku, gdy mamy do czynienia z nożycami po raz pierwszy. Umożliwi to kontrolę cięcia. Wybór nożyc do blachy trapezowej jest wiele. Spotkać można modele uniwersalne, kątowe, precyzyjne, a także przeznaczone tylko do wycinania naroży. Niektóre z nich dostosowywane są dla osób leworęcznych lub praworęcznych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na ostrze, a także długość dźwigni. Czym ciąć blachę trapezową? Możliwości jest wiele, sugerować się warto potrzebą, a także ergonomicznością pracy. W przypadku nożyc ręcznych, cena ich jest stosunkowo niska. Jednak praca jedynie za ich pomocą, szczególnie, gdy do czynienia mamy z dużą ilością arkuszy, może być uciążliwa. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w nożyce elektryczne. Najważniejszym atutem elektrycznych nożyc do blachy trapezowej czy blachodachówki jest to, że nie nagrzewają się one podczas pracy, więc nie ma ryzyka, że zniszczą one powłokę ochronną blachy. Nie powstają iskry przy cięciu, tak jak to ma miejsce przy cięciu szlifierką. Dostępne są dwa rodzaje nożyc ze względu na zasilanie, a mianowicie, zasilane akumulatorem, dzięki czemu zapewniona jest mobilność pracy, oraz nożyce zasilane drogą energii elektrycznej, która wymaga podłączenia do prądu i w tym przypadku ograniczeniem jest długość kabla. Z racji tego, że nie wymagają one użycia dużej ilości siły, jak w przypadku nożyc ręcznych do blachy, dojdzie do mniejszego zmęczenia. Dlatego też poleca się wykorzystywanie tego typu nożyc na budowach, czy warsztatach.

Cięcie blachy trapezowej

Przy wyborze odpowiedniego narzędzia, należy zwrócić uwagę na grubość arkusza blachy, który będzie przycinany. Grubość zazwyczaj zależy od materiału. Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie nożyc do cięcia, jest wartość skokowa. Im jest ona wyższa, tym sprawniej i szybciej będzie cięcie przebiegać, a jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu długotrwałych pracach. Warto pomyśleć o ostrza, jakie są wbudowane w nożycach, a dokładnie, jaka stal HSS została użyta do ich wykonania. Ze względów ergonomicznych, istotną kwestią jest odpowiednie wyprofilowanie nożyc, aby leżały lekko w ręce i nie przeciążały jej. Kupując nożyce do cięcia blachy trapezowej lub blachodachówki oprócz wyżej wspomnianych elementów, można zasugerować się marką, ponieważ zazwyczaj od popularnych producentów, są solidnie wykonane i mogą posłużyć na kilka lat.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze