Strona głównaPoradyCzym nasmarować zamek w samochodzie?

Czym nasmarować zamek w samochodzie?

Samochód jest nieodzownym elementem życia niezliczonej ilości osób na świecie. Dzięki niemu w sprawny i szybki sposób można dostać się z punktu A do punktu B. Jednak większość samochodów spędza dni i noce na zewnątrz. I jak w lecie jedynym problemem jest ich nagrzewanie, to w zimie problemów przybywa. 

Jednym z poważniejszych problemów, jakie zimą mogą spotkać kierowców samochodów są komplikacje z odpaleniem silnika czy uruchomieniem akumulatora. Jednak, aby odpalić silnik w samochodzie, najpierw trzeba do niego wejść chwytając za klamkę… A bardzo często bywa zamarznięta! Co zrobić w takiej sytuacji? Zdradzamy czym smarować zamki w samochodzie?

Czym nasmarować zamek w samochodzie – pomoc w najtrudniejszych sytuacjach

Klamki i zamki samochodowe mają bardzo tendencję do zamarzania. Chcąc nie chcąc – deszcz i wilgoć dostaje się pomiędzy elementy ich mechanizmu. Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza wilgoć ta zamarza stwarzając problemy z uruchomieniem klamki i otworzeniem drzwi. Czasami, aż chce się mocno pociągnąć za klamkę samochodową, jednak jest to powszechnie odradzane – można łatwo uszkodzić mechanizm klamki i narazić się na spore koszty.

Czym nasmarować zamek w samochodzie

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu na dobre jest zaopatrzenie się w dobry smar do zamków drzwiowych. Przewodzi tutaj stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć –  smary do drzwi samochodowych działają we właśnie taki sposób.

Czym nasmarować zamek w samochodzie – smary 

Smar do zamków drzwiowych dociera bardzo głęboko w głąb struktury mechanicznej zamka. To właśnie w głębszych jego warstwach tkwi problem. Ze względu na specjalne właściwości smaru jest w stanie pokryć wszystkie, nawet najbardziej newralgiczne detale podatne na wilgoć i zamarzanie. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, że już nigdy nie wstanie rano do pracy i nie napotka problemu na samym początku swojego dnia.

Czym nasmarować zamek w samochodzie - smary 

Podczas smarowania zamków drzwiowych warto pamiętać o tym, żeby nie użyć zbyt dużej ilości smaru. Może ona negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie – lepiej nakładać go częściej, a w odstępach czasowych. Smarowanie warto rozpocząć już w momencie, gdy temperatura zaczyna zbliżać się do zerowych wartości. Dodatkowo w dzień smarowania dobrze byłoby, aby nie padał deszcz – w celu zapewnienia swobodnego rozprowadzenia się substancji aktywnej. 

Czym smarować zamki w samochodzie?

Czy wiesz czym smarować zamki w samochodzie? Na rynku znajdują się różnorodne smary służące do smarowania zamków. Posiadają one w swojej budowie tradycyjne oleje zmniejszające tarcie dodatkowo zawierające właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że z chemicznego punktu widzenia wprost odpychają wodę, która nie osadzi się na powierzchni mechanizmu zamka i nie zamarznie. 

smar do zamków

Większość preparatów wyposażonych jest w bardzo wygodne w obsłudze aplikatory z wydłużonymi rurkami w kolorze czerwonym. Dzięki nim sama aplikacja smaru jest niezwykle szybka i przyjemna – może zrobić to dosłownie każda osoba. 

Smar do zamków drzwiowych – pomoc na kłopoty domowe

Drzwi w samochodzie nie są jedynym problemem. Klamki wraz z mechanizmami zapadkowymi znajdują się również w drzwiach domu, warsztatu czy pracowni. Często we właśnie takich miejscach wilgoć i mróz dociera w nieubłagany sposób.

Czym nasmarować zamek w samochodzie i co wybrać? Klasyczny smar do drzwi samochodowych również może przydać się w przypadku problemów z zamkami domowymi.

Ograniczą dostęp i penetrację wilgoci jednocześnie gwarantując gładkie i swobodne otwieranie/zamykanie drzwi z użyciem kluczyka. Często wiele starszych zamków potrafi się zacinać. Wiele preparatów posiada równocześnie skład wzbogacony o elementy czyszczące eliminujące kurz i pył wypełniający wnętrze zamków. Warto jest zapewnić im odpowiednie tarcie nie dopuszczając do powstania żadnych istotnych problemów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze