HomeWnętrzaCzym powinny charakteryzować się drzwi łazienkowe? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję

Czym powinny charakteryzować się drzwi łazienkowe? Sprawdź, zanim podejmiesz decyzję

Drzwi łazienkowe muszą nie tylko odpowiadać na określone upodobania estetyczne, ale też spełniać szereg innych wymogów. Dlatego na etapie wyboru, należy wziąć pod uwagę kwestie, które będą decydować m.in. o bezpieczeństwie i komforcie ich użytkowania. Jakie zatem drzwi łazienkowe wybrać? Który materiał sprawdzi się najlepiej? Jak zapewnić dobrą wentylację? Sprawdź!

Materiał wykonania drzwi łazienkowych

Drzwi do łazienki powinny charakteryzować się odpornością na działanie wilgoci, wody oraz wyższych temperatur. Z tego powodu polecane są modele wykonane z poniższych materiałów:

 • płyty MDF — twarde i wytrzymałe na zawilgocenie;
 • płyty HDF — materiał o dużej gęstości i wysokiej trwałości;
 • litego drewna — trwałe, choć wymagają odpowiedniej impregnacji, nie należą do najtańszych;
 • szkła z matowym laminatem — polecane do nowoczesnych wnętrz.

Drzwi łazienkowe a ogólne zasady bezpieczeństwa

Podobnie jak pozostałe drzwi wewnętrzne, np. do salonu czy kuchni, drzwi łazienkowe także powinny mieć minimum 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Coś, co jednak powinno je odróżniać od innych, to sposób otwierania – do łazienki najlepiej wybierać drzwi przesuwne albo otwierane na zewnątrz. Tego typu pomieszczenia nie są zwykle zbyt duże, a otwierane do środka drzwi mogłyby zabrać dodatkowe miejsce. Co więcej, podczas ich montażu należy wziąć pod uwagę także kwestię aranżacji przestrzeni wokół – żeby skrzydła nie utrudniały przejścia ani nie zahaczały o inne elementy wyposażenia domu.

Wymienione tu aspekty mają jeszcze jedną funkcję – ułatwiają udzielenie ewentualnej pomocy w nagłych przypadkach, jak np. zasłabnięcia. Drzwi otwierane do wewnątrz mogłyby się zablokować, uniemożliwiając wejście. Z tego samego względu ważne jest, aby zamki, które są zainstalowane w drzwiach łazienki, można było otworzyć także od zewnątrz.

Drzwi łazienkowe a wymiana powietrza

To naturalne, że w łazience gromadzi się więcej wilgoci niż w innych pomieszczeniach (zwłaszcza jeśli nie ma okien). Właściwie dobrane drzwi mogą być dla niej ujściem. Odpowiednią cyrkulację powietrza wspierają m.in. zamontowane w skrzydłach drzwiowych:

 • kratki wentylacyjne, które są zalecane szczególnie przy korzystaniu z piecyka gazowego (jako zabezpieczenie na wypadek ulatniającego się CO);
 • tuleje wentylacyjne, czyli widoczne w dole drzwi okrągłe otwory, które nie zapewniają jednak aż tak efektywnej wymiany powietrza jak kratki wentylacyjne,
 • podcięcia wentylacyjne, czyli wycięcia przy dolnej krawędzi, wyprofilowane w ten sposób, by między skrzydłem drzwiowym a podłogą tworzyła się szczelina.

Drzwi łazienkowe a poczucie intymności

Wybierając drzwi do łazienki, należy pamiętać, że są one ważną granicą, która powinna zapewnić każdemu domownikowi prywatność. Nic dziwnego, że jeden z głównych dylematów, jakie pojawiają się przy ich wyborze, dotyczy przeszkleń. Chociaż jest to efektowne, a niekiedy i bardzo praktyczne rozwiązanie (drzwi w całości wykonane ze szkła świetnie znoszą wilgoć), to można mieć obawy związane z ich transparentnością. Dlatego też, decydując się na drzwi łazienkowe, warto przyjrzeć się:

 • drzwiom z częściowymi przeszkleniami w górnej części skrzydła, które przepuszczają światło, a jednocześnie nie odsłaniają całego wnętrza;
 • drzwiom wykonanym ze szkła matowego lub mrożonego, które przepuszczają promienie słoneczne, a jednocześnie pozwalają zobaczyć wyłącznie zarys wyposażenia łazienki czy znajdujących się w niej osób;
 • drzwiom wykonanym ze szkła ornamentowego, które występuje w niezwykle wielu wariantach i daje szerokie spektrum możliwości dekoracyjnych.

Dla zachowania poczucia intymności równie ważne jest tłumienie hałasów, dlatego dobrze zadbać o odpowiednią izolację akustyczną drzwi. Z tego powodu odradzane są drzwi z wypełnieniem typu „plaster miodu”, a drzwi przesuwne powinny być wyposażone w wygłuszający system dociskowy.

Drzwi łazienkowe na miarę potrzeb

Drzwi łazienkowe warto też dopasować do indywidualnych, nawet tych specyficznych potrzeb. Popularne rozwiązania to:

 • instalacja w drzwiach lustra, szczególnie przydatna w łazienkach niewielkich rozmiarów, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń na pozostałych ścianach oraz optycznie powiększyć pomieszczenie;
 • drzwi przesuwne bez ościeżnicy, które sprawdzają się w małych mieszkaniach z wąskimi korytarzami;
 • drzwi przesuwne, które „chowają się w ścianie”, polecane np. w mieszkaniach, w których do łazienki wchodzi się z sypialni.

Łatwo przy tym zauważyć, że wybór drzwi zależy także od umiejscowienia łazienki. Inne mogą okazać się optymalnym zakupem w mieszkaniu, w którym łazienka sąsiaduje z sypialnią. Inne, gdy wchodzi się do niej z korytarza. Jest to więc kolejny czynnik, na który należy zwrócić uwagę, by dopasować jak najlepiej komponujący się z danym wnętrzem model. Tym bardziej, że zakup drzwi łazienkowych jest zwykle inwestycją na lata – warto dokonać jej świadomie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze