Strona głównaNaprawyCzym zakleić dziury w papie na dachu? Naprawa papy

Czym zakleić dziury w papie na dachu? Naprawa papy

Papa jeszcze kilkadziesiąt lat temu była w zasadzie jednym z niewielu dostępnych na rynku pokryć dachowych. Stanowiła również jedną z najtańszych materiałów, jakie można zastosować. Jednak jak każde pokrycie dachowe, zwłaszcza z czasem, może wymagać uszczelnienia papy na zimno.

Przeciekający dach z papy jeszcze jakiś czas temu stanowił prawdziwy problem. Dzisiaj naprawa dachu z papy na zimno nie stanowi dla fachowców większego problemu. Czym zakleić dziury w papie na dachu i jak sobie poradzić z jego przeciekaniem? O tym ostatecznie powinni zadecydować dekarze, jednak warto samemu poznać możliwe opcje.

Jak naprawić dach z papy? Sprawdź rozmiar uszkodzeń

Metoda naprawy dachu z papy powinna być dostosowana do wielkości uszkodzenia. Przeciekający dach z papy można naprawić kilkoma sposobami i środkami, te jednak dobiera się po wykonanej diagnozie. Najczęściej występującymi usterkami, wymagającymi naprawy papy, są ubytki oraz pęknięcia materiału, zdarzają się też mniej typowe nieszczelności. Bywa, że po czasie papa zacznie odrywać się od podłoża i również wymagać naprawy. Jeśli uszkodzenia występują na dużym obszarze, naprawa dachu z papy termozgrzewalnej powinna objąć wymianę uszkodzonej powierzchni ze względu na większą ekonomię takiego działania.

Uszczelnianie dachu z papy krok po kroku

Zanim przejdziemy do tego, czym uszczelnić dach pokryty papą, trzeba zacząć od przygotowania powierzchni do wykonania naprawy. Naprawa dachu z papy wymaga w pierwszej kolejności wycięcia, najlepiej za pomocą nożyka, uszkodzonej powierzchni i jej zerwania. Na dalszym etapie naprawa papy wymaga dokładnego oczyszczenia powierzchni z resztek samej papy, ale i z luźnych kawałków lepiku, brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Powierzchnia do naprawy dachu z papy na zimno musi być też dokładnie osuszona. Jeśli dach posiada nierówności, można je wypełnić zaprawą mineralną.

Uszczelnianie dachu z papy

Skutecznym sposobem na to, jak naprawić dach z papy  po przygotowaniu powierzchni, jest wycięcie nowego kawałka papy o kształcie odpowiadającym temu wymagającemu wymiany. Jak naprawić przeciekający dach z papy za pomocą kolejnego elementu z papy? Ważne, aby nowy kawałek miał kilkucentymetrowy naddatek z każdej strony. Z naddatku powstanie zakładka. Do naprawy dachu z papy termozgrzewalnej wykorzystuje się specjalny lepik, którym smarujemy podłoże pod nową papę. Staramy się przy tym, aby nieco lepiku podeszło również pod brzegi starej części. Jak naprawić dach z papy lepikiem? Należy nakładać go za pomocą szpachelki.

Dalsze etapy naprawy dachu z papy termozgrzewalnej

Następny etap naprawy dachu z papy na zimno zakłada włożenie dociętego elementu, aby jego część znalazła się pod starą okładziną. Jeśli przeciekający dach z papy wymaga uzupełnienia lepikiem w jakiś miejscach, robimy to. Następnie przyklejony kawałek papy należy docisnąć, aby pozbyć się ewentualnie powstałych pęcherzyków powietrza. Aby lepik lepiej trzymał się na powierzchni tynkowanej czy murowanej, można powierzchnię pod lepik zagruntować gruntem bitumicznym. Wiemy już, czym zakleić dziury w papie na dachu, jednak czy istnieją inne sposoby na to, jak naprawić przeciekający dach z papy, w dodatku uszczelniając papę na zimno?

Czym uszczelnić dach pokryty papą, jeśli ma małe uszkodzenia?

Wiemy już, czym uszczelnić dach pokryty papą, jeśli ma duże ubytki. Jednak jak naprawić przeciekający dach z papy bez wycinania jego fragmentów? To, czym uszczelnimy dach pokryty papą, będzie miało wpływ na jego trwałość. Uszczelnianie dachu z papy można wykonać również inną metodą. Przeciekający dach z papy może mieć jedynie nieznaczne uszkodzenia czy pęknięcia, które z powodzeniem można załatać kitem dekarskim. Uszczelnianie papy na zimno tą plastyczną masą jest bardzo proste. Naprawa papy wymaga nałożenia kitu w miejscu uszkodzeń, po uprzednim dokładnym oczyszczeniu naprawianej powierzchni. Taka naprawa dachu z papy sprawi, że miejsce uszkodzenia nie będzie się odróżniać od pozostałej części dachu, a to dzięki zawartej w kicie m.in. mieszaninie tworzyw sztucznych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze