Czym jest dalmierz laserowy? Jest to urządzenie, które spełnia dużą rolę zwłaszcza w budownictwie, można powiedzieć, że jest ono praktycznie niezbędne w tym miejscu. Dostępność ich na rynku sprawia, że można mieć problem z wyborem najbardziej odpowiedniego. Jak działa sam przyrząd? Jest to rodzaj metra laserowego. Z urządzenia wysyłana jest wiązka lasera przez układ optyczny, następnie po odbiciu się od powierzchni, zostaje zarejestrowana w urządzeniu. Pomiar dotyczy czasu, jaki zajęło światłu pokonanie dystansu pomiędzy wysłaniem wiązki a powrotem do urządzenia. W porównaniu do dalmierzy ultradźwiękowych, metry laserowe są o wiele dokładniejsze, a czas pomiaru znacznie krótszy. Prostota budowy dalmierza laserowego zapewnia łatwość obsługi urządzenia. Jak mierzyć dalmierzem? Wystarczy uruchomić laser i odczytać wartość na wyświetlaczu. Resztę, czyli pomiar, wykonywane jest przez mechanizmy w obudowie dalmierza. Tak więc sposób, w jaki mierzy się dalmierzem, nie jest trudny. Obecnie pomiar za ich pomocą może zastąpić dalmierze ultradźwiękowe, stosowane w budownictwie, jednak są one mniej popularne.
Jaki dalmierz laserowy wybrać?
Dalmierze do 100 złotych mają prosta budowę, są niewielkiej wielkości i masy, dlatego są jednym z najchętniej kupowanych modeli. Posiadają wyświetlacz LCD, który zapewnia odczyt pomiaru, a dodatkowe podświetlenie umożliwia korzystanie z niego przy ograniczonej widoczności. Nawet te do kwoty dalmierze zapewniają dokładny pomiar z dokładnością do kilku milimetrów. Dodatkowo posiadają funkcje umożliwiające wykonywanie nieskomplikowanych pomiarów, jak na przykład pojedynczy lub ciągły pomiar czy pomiar kąta. Wykonane są zazwyczaj z aluminium i magnezu oraz tworzywa sztucznego. Zapewnia to szczelność oraz solidność konstrukcji, a także odporność przy pracach w różnych temperaturach otoczenia. Jednak zaleca się wykonywanie pomiaru przy dodatnich. W przypadku droższych dalmierzy, w zakresie cenowym od 100-200 złotych zasięg pomiaru jest większy, niż w przypadku tych z niższej półki. Zapewniają mały błąd pomiaru rzędu +/- 2 mm. Atutem jest mnogość funkcji, jak na przykład funkcje Pitagorasa, czujnik pochylenia elementów do statywu, wyłącznik automatyczny, czy śledzenie odległości. Metr laserowy sprawdzi się również jako poziomica elektroniczna. W droższych modelach możliwa jest też funkcja zapamiętywania pomiarów i odczytywania wcześniej dokonanych. Przy wyborze dalmierza powinniśmy się sugerować potrzebami, do których zostanie on wykorzystany. W zależności od zapotrzebowania, do prostych prac budowalnych, jak na przykład remont łazienki, wystarczy nam prosty dalmierz do 100 złotych. Na większy budowach, gdzie odległości pomiaru są większe, sprawdzą się nam te z większą ilością funkcji, ale które cenowo są droższe.
Ranking dalmierzy – opinie
Do najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych według rankingu dalmierzy należą dalmierz laserowy marki Bosch GLM 40. Jest to model z wyższej półki, jednak pod względem posiadanych funkcji, przyda się podczas różnych prac konstrukcyjnych oraz budowlanych. Cena ma wiele do życzenia, jednak według opinii, świetnie się sprawdza, jako metr laserowy, przy niewielkich rozmiarach, a także możliwościach. Drugą pozycją w rankingu dalmierzy jest dalmierz laserowy Bosch Zamo III Solo. Możliwe jest dokonywanie pomiarów na odległość do 20 m. Dodatkowo posiada nowy interfejs, a za pomocą jednego przycisku możliwa jest jego obsługa. Jest on tańszy, niż poprzedni, jednak równie dokładny. Pozytywne opinie na temat użytkowania posiada również model Parkside 20 m PLEM 20 A4. Jest on najtańszy spośród tych trzech, ale nie mniej ubogi pod względem funkcji oraz wykonywania pomiarów. Prosty, z wyświetlaczem LCD, z energooszczędnym trybem automatycznym. Zakres pomiaru do 20 m, wykonany z tworzywa sztucznego. Lekki i łatwy w obsłudze. Wybór odpowiedniego dalmierza laserowego powinien zależeć od indywidualnych potrzeb, można się również sugerować opiniami innych użytkowników dalmierzy