HomePoradyDeskowanie dachu

Deskowanie dachu

Z artykułu dowiesz się

  • czy deskować dach?
  • czy warto deskować dach pod dachówkę
  • jak wygląda szczelina wentylacyjna przy pełnym deskowaniu
  • jak wygląda deskowanie dachu

W jakim celu wykonuje się deskowanie dachu? Aby przygotować podłoże, na którym zostanie położone pokrycie dachu. Dzięki przygotowanemu wcześniej deskowaniu, mamy pewność, że nasz dach nie będzie „latał”. Jak sama nazwa wskazuje, deskowanie dachu polega na układaniu desek na konstrukcji dachowej, do której przymocowana będzie połać dachu. Zazwyczaj zaleca się, gdy dodatkowo pokrywać będziemy papą lub gontem bitumicznym. W tym przypadku konieczne jest pełne deskowanie dachu. Niektórzy się zastanawiają, czy deskować dach czy nie. Odpowiedź jest prosta – zawsze warto to zrobić niż nie. Czy warto deskować dach pod dachówkę? Jeżeli decydujemy się na dachówki jako pokrycie dachowe, to wielu producentów dachówek zapewnia, że ich produkt jest tak skonstruowany, żeby uniknąć konieczności deskowania. Wiele z nas się zastanawia, co lepiej zastosować po pełne deskowanie – membrana czy papa na pełne deskowanie? Użycie papy jest rozwiązaniem od wielu lat stosowanym, dodatkowo poprawia ono ciepłochronność, a także wzmacnia konstrukcję dachu. Jest to świetne rozwiązanie, gdy pozostawiamy dach bez pokrycia, ponieważ odłożyliśmy to w czasie. Czy warto zatem deskować? Warto. Dzięki tej czynności zabezpieczamy całą konstrukcję, a dodatkowo rozkładamy ciężar na całą konstrukcję, angażując w to nawet krokwie oraz wszystkie elementy więźby dachowej. 

Czy warto deskować dach?

Być może wybierzemy rozwiązanie, które nie będzie wymagało wykonania deskowania, jak na przykład dachówkę. Jeżeli jednak deskowanie uwzględniono w projekcie, należy je zastosować. Nie zaleca się rezygnowania z deskowania bez wiedzy projektanta. Być może zależeć od tego funkcjonowanie całej konstrukcji, a jego brak może spowodować, że będzie niestabilna. Oprócz tego, gdy zrezygnujemy z deskowania, projektant będzie musiał ponownie przeliczyć obciążanie i jego stabilność. 

Szczelina przy pełnym deskowaniu

Ważną rzeczą jest, by dach był szczelny i nie przedostawała się przez niego woda. Jednak należy zapewnić odprowadzanie wilgoci. W tym celu należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji dachu. Jak więc zapewnić odpowiednią wentylację przy pełnym deskowaniu? Przy prawidłowo wykonanej konstrukcji dachu funkcję szczeliny wentylacyjnej pełnią przestrzenie pomiędzy kolejnymi warstwami. W przypadku pełnego deskowania, które dodatkowo pokrywa się papą, pozostawia się dwie szczeliny pomiędzy deskowaniem a pokryciem dachu. Wentylacja dachu deskowanego z papą jest o tyle utrudniona, że utworzone pokrycie jest na tyle szczelne, że konieczne jest utworzenie dwóch szczelin. Wentylacja dachu deskowanego z papą, którą zastosujemy, powinna być dwukanałowa. Jak wykonać taką szczelinę wentylacyjną przy pełnym deskowaniu? W tym celu deskowanie dachu powinno być zakończone co najmniej 5-7 centymetrów przed kalenicą. Zamiast desek kładziemy papę oraz kontrłaty i połączyć również przy użyciu papy. Czy lepsze będzie rozwiązanie z użyciem membrany czy papy na pełne deskowanie? Jeśli decydujemy się na membranę przy pełnym deskowaniu to warto skorzystać z membrany, która będzie miała właściwości niskiej paroprzepuszczalności. Zapobiegnie to przedostawaniu się pary wodnej wodnej do naszego domu, a także pochłanianiu wilgoci przez naszą konstrukcję drewnianą dachu, w wyniku której może ona ulegać niszczeniu. Jednak dodatkowo należy uwzględnić stworzenie szczeliny wentylacyjnej. W przypadku membran wysokoprzepuszczalnych nie ma konieczności wykonywania takiej szczeliny wentylacyjnej. Jedyną wolną przestrzenią powinna być ta pomiędzy membraną a pokryciem dachowym. Niezależnie od rozwiązania, które wybierzemy, trzeba odpowiednio zabezpieczyć naszą przed przedostawaniem się pod połacie dachu owadów i ptaków. Do tego celu najczęściej zaleca się zamontowanie metalowych siatek. Ponadto, szczelina, którą wykonujemy w naszym domu, powinna posiadać dwa otwory, umożliwiające wlot i wylot powietrza.

Deskowanie dachu – czy warto?

Należy liczyć się z tym, że deskowanie dachu to dodatkowy wydatek. Niektórzy inwestorzy rezygnują z tego pomysłu, tłumacząc, że wykorzystane pokrycie dachowe tego wymagać nie będzie. Jednak lepiej deskować niż nie, ponieważ jest to dodatkowe usztywnienie naszej konstrukcji dachu, które zapewni mu stabilność i wytrzymałość.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze