Strona głównaPoradyDlaczego membrany dachowe stanowią ważną część konstrukcji dachu? – praktyczne zastosowanie

Dlaczego membrany dachowe stanowią ważną część konstrukcji dachu? – praktyczne zastosowanie

Prawidłowe funkcjonowanie dachu jest uwarunkowane jego szczelnością i odpowiednią paroprzepuszczalnością. Właściwą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi zapewniają zadaszeniu membrany dachowe. Ich skuteczne działanie jest ściśle związane z prawidłowym montażem – akcesoria dachowe powinny być instalowane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów.

Do czego służą membrany dachowe?

Konstrukcja dachu jest nieustannie narażona na szkodliwy wpływ różnych czynników atmosferycznych. Aby odpowiednio ją chronić, powinno się stosować akcesoria dachowe, które dokładnie uszczelniają i wzmacniają całą konstrukcję.

Membrany dachowe chronią pokrycie dachowe przed wodą, a dodatkowo usuwają na zewnątrz parę wodną zalegającą pomiędzy warstwami zadaszenia. Co więcej, zastosowanie membrany dachowej zapobiega wilgoceniu drewnianych elementów dachu oraz zagnieżdżania się w tych miejscach mikroorganizmów.

Membrany dachowe – budowa

Konstrukcja membrany dachowej składa się z kilku warstw: dwóch włóknin polipropylenowych wypełnionych w środku filmem polipropylenowym. Takie ułożenie materiałów zapewnia jej odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne.

Membrany dachowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Z dostępnych wariantów produktu można wyróżnić model dwuwarstwowy oraz trzywarstwowy. Przy wyborze odpowiedniej membrany do konkretnego dachu należy uwzględnić takie parametry jak:

  • kąt nachylenia zadaszenia,
  • warunki klimatyczne,
  • pokrycie dachowe.

Membrany dachowe – rodzaje

Ze względu na materiał, z którego są wykonane, membrany dachowe możemy podzielić na polietylenowe oraz polipropylenowe. Obie wersje mają podobne właściwości:

  • są złożone z kilku warstw,
  • posiadają folię, która jednostronnie przepuszcza parę wodną,
  • składają się z powłok ochronnych odpowiedzialnych za ochronę przeciwsłoneczną,

Kolejnym podziałem jest ten, ze względu na stopień paroprzepuszczalności. Możemy wyróżnić:

  • membrany niskoparoprzepuszczalne – są stosowane na belkach krokwiowych podczas wznoszenia zadaszenia wentylowanego zawierającego dwie szczeliny,
  • membrany wysokoparoprzepuszczalne – używane są na elementach nośnych pokrycia dachowego z jedną szczeliną, która jest umiejscowiona pod elementami pokrycia.

Dlaczego warto wykorzystać membrany dachowe do ochrony dachu? – podsumowanie

Inwestycja w odpowiednie akcesoria dachowe zapewnia użytkownikowi bezproblemowe korzystanie z zadaszenia, które nie potrzebuje cyklicznych napraw i przeglądów. Instalacja membrany dachowej zapewnia nie tylko ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale również uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Dzięki dobremu wyposażeniu dachu, stanie się on również stabilny i odporny na promieniowanie UV, które przyczynia się m.in. do zmiany koloru dachówki.

Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze