Strona głównaOgrzewanieDlaczego piec jest mokry w środku? Przyczyny

Dlaczego piec jest mokry w środku? Przyczyny

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Mogłoby się wydawać, że skoro batalia o opał już skończyła – nie spotka nas nic gorszego. Niestety, ale jest to prawdopodobne, że podczas spalania paliwa opałowego zobaczymy, że nasz piec jest mokry w środku. Co z tym zrobić? W tym artykule zapoznamy cię z tym zjawiskiem. Opowiemy, jakie są tego przyczyny, a także jak uniknąć tego problemu lub zaradzić mu, kiedy się pojawi.

Mokry piec w środku podczas palenia

Komin mokry w środku wygląda tak, jakby został polany wodą. Widoczne są zacieki, a nawet jeśli spróbujesz go zagipsować, gips zbrązowieje i zacznie śmierdzieć. Dlaczego piec jest mokry podczas palenia? Jakie są tego przyczyny? 

To zjawisko ma miejsce, kiedy znajdująca się w spalinach para wodna zaczyna się skraplać. W przypadku starszych instalacji grzewczych ten problem występował rzadko, ponieważ piec działał na najwyższych obrotach i komin był stale wygrzany. Dzisiejsze urządzenia grzewcze mają naprawdę wysoką sprawność energetyczną – co to oznacza? 

Zobacz: Czy temperatura na piecu 48 s jest dobra na ekogroszek? Pytamy eksperta

W trakcie spalania wytwarza się energia cieplna, która przekazana jest na instalację grzewczą domu. Najprościej mówiąc – spaliny w kominie są w niskiej temperaturze (poziom 50-60 stopni C, częściej 70-90). I tu zaczynają się problemy. 

Niewygrzany kocioł sprawia, że spaliny są schłodzone. Temperatura poniżej punktu rosy prowadzi do skroplenia się pary wodnej – ze spalin wydziela się woda. Różne rodzaje opału zawierają różne ilości wody. 

Najmniej ma węgiel (ok. 10%), najwięcej mokre drewno (nawet 40%). Ze 100 kilogramów spalanego mokrego drewna wydziela się aż 40 litrów wody! Już jasne, dlaczego komin jest mokry w środku podczas palenia w taki sposób. Mokry piec to nie jedyny problem. Gdy dojdzie do niewłaściwego spalania, wraz z nim wytwarza się dym, który wytwarza szkodliwe związki.

Zobacz: Piec na pellet Stalmark – opinie, co piszą na forum, serwis

Mokry piec – przyczyny 

Przyjrzyjmy się temu, jakie są przyczyny, że nasz piec jest mokry w środku podczas palenia. Biorąc pod uwagę wcześniejszą część tekstu, wiesz, że przyczynia się do tego za niska temperatura pieca, który nie jest odpowiednio wygrzany. Inną przyczyną jest niewłaściwe palenie poprzez używanie mokrego opału, np. mokrego drewna. 

Piec jest mokry w środku również z powodu braku odpowiedniej izolacji termicznej w kominie. Brak wkładu kominowego, podczas korzystania z nowoczesnego pieca o wysokiej sprawności energetycznej także przyczynia się do problemu. Wreszcie brak instalacji wentylacyjnej, która powinna znajdować się w kotłowni i składać się z wentylacji nawiewnej, a także wywiewnej.

Znając przyczyny, możemy zapobiec temu problemowi, zanim w ogóle się pojawi. Wtedy pytanie: dlaczego piec jest mokry w środku podczas palenia, nie padnie ani razu. Należy o to zadbać już w momencie montażu nowego kotła. 

Dobierz moc kotła do zapotrzebowania energetycznego obiektu, który chcesz ogrzać. Jego wymiar ma ogromne znaczenie. W przypadku kotłów o wysokiej sprawności cieplnej powinieneś zadbać o montaż rury ze stali kwasoodpornej. 

Co jeszcze będzie cenne, aby uniknąć mokrego komina w środku? Zawór mieszający, a w kotłowni powinny działać dwie wentylacje: nawiewna oraz wywiewna. 

W przypadku, kiedy piec wymaga oczyszczenia, najlepiej zatrudnić do tego fachowców. Do wykonania jest szereg czynności, które trudno wykonać poprawnie samemu. Najpierw należy wyeliminować czynnik, który doprowadził do mokrego w środku komina. 

Następnie trzeba go wyczyścić i porządnie wysuszyć. Kolejny etap to skucie tynków zabrudzonych osadami. Na koniec nałożenie nowej warstwy tynku. Zaleca się, aby nałożyć farbę izolacyjną pod tynk. Dużo roboty wymagającej wiedzy i dokładności.

Znając przyczyny, wiesz, dlaczego piec jest mokry w środku. Nawet jeśli sytuacja wydawała się z początku beznadziejna – istnieje szereg rozwiązań, aby pozbyć się problemu. Jeżeli nadal nie jesteś pewien, czy odpowiednio zareagowałeś na problem, skontaktuj się ze specjalistą. Ryzykowanie, że działający piec nadal może wydzielać szkodliwe związki, to fatalny pomysł dla twojego zdrowia, a nawet życia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze