Piece gazowe są jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych wśród Polaków. Jest on najbardziej wydajny spośród dostępnych na rynku. Jednak jak w każdym sprzęcie domowym, czasami pojawiają się awarie i błędy, których nie da się uniknąć. Jednym z nich, najczęściej spotykanym, jest słabe ciśnienie ciepłej wody w piecu. W tym artykule odpowiemy na pytania dlaczego spada ciśnienie wody w piecu gazowym i co możemy z tym zrobić?
Słabe ciśnienie ciepłej wody w piecu gazowym Viessmann
Piec gazowy jest najpopularniejszym urządzeniem grzewczych w Polsce. Stanowi on doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą ogrzać swój dom w sposób wydajny. Piec może być zasilany gazem ziemnym, płynnym lub propanem, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej elastycznych i ekologicznych form ogrzewania. Zapewnia on wysoką wygodę użytkowania, ponieważ jest łatwy w obsłudze i ma wiele udogodnień, takich jak regulacja temperatury, kontrola poziomu ciśnienia i automatyczny moduł sterujący. Ponadto piec gazowy cechuje się niskimi kosztami eksploatacji, dzięki czemu jest to jedna z najbardziej opłacalnych opcji ogrzewania.Takie piece ma w swojej ofercie firma Viessmann.
Viessmann to jeden z najbardziej znanych producentów pieców gazowych. Jego sprzęty cenione są za wysoką wydajność, niezawodność i prostą obsługę. Jest łatwy w instalacji i posiada szereg funkcji, które ułatwiają utrzymanie systemu w dobrym stanie. Urządzenie firmy Viessmann dostarcza ciepło w sposób precyzyjny i efektywny. Jednak i w nich może spadać ciśnienie wody, co najpewniej zostanie wychwycone przez odpowiednie czujniki, a informacja o tym wyświetli się na piecu. W takim przypadku, firma poleca kontakt z fachowcem.
Zobacz: Jaki piec gazowy do domu wybrać?
Spada ciśnienie na piecu gazowym – co sprawdzić i jak to naprawić?
Piec gazowy składa się z wielu elementów, w tym zaworu, przewodu i regulatora ciśnienia. Przepływ gazu jest regulowany przez zawór, a czujnik ciśnienia monitoruje je wewnątrz pieca. Ciśnienie w piecu gazowym może spaść, jeśli wystąpi jeden lub więcej z następujących problemów:
Nieumiejętne odpowietrzenie grzejników
Najczęstszą przyczyną, dlaczego spada ciśnienie wody na piecu gazowym, jest odpowietrzanie kaloryferów. Podczas tej czynności zazwyczaj dochodzi do wycieku wody z odpowietrznika. Istnieje ryzyko spadku ciśnienia wody w kotle nawet o 1 bar. Wystarczy wtedy dolać wody do kotła specjalnym zaworem i sprawdzić czy ciśnienie się unormowało.
Nieszczelność na łączeniach
Jeżeli wody w zbiorniku jest wyraźnie mniej a ciśnienie spadło, najpewniej doszło do wycieku. Jest to częste w nowych urządzeniach. Sprawdzamy wtedy czy elementy łączące, takie jak śrubki i uszczelki, nie są mokre lub wilgotne, bo przez nie najpewniej ucieka woda. W takim przypadku najczęściej wystarczy je delikatnie dokręcić.
Nieszczelność na rozdzielaczu
Kolejnym punktem, gdzie może wyciekać woda, przez co spada ciśnienie w piecu gazowym, jest rozdzielnik. Służy on do przekazywania ciepłej wody do odpowiednich sekcji. Należy więc sprawdzić w skrzynce hydraulicznej, czy nie doszło do przecieku. Jeżeli zaobserwujemy zacieki lub wilgoć, najlepiej zgłosić się do hydraulika, gdyż może to być wadliwa część bądź też cały rozdzielacz.
Zobacz: 100 stopni na piecu – co zrobić? Przyczyny i rozwiązania na zagotowaną wodę w piecu
Nieszczelny kaloryfer
Inną przyczyną spadku ciśnienia może być nieszczelny grzejnik. Trzeba się wtedy upewnić, czy winny jest sam grzejnik, jego konstrukcja czy może podejścia, głowicy lub nieszczelnego odpowietrznika.
Rozwarstwienie rury CO
Również w wyniku rozwarstwienia się rury CO mogło dojść do spadku ciśnienia wody na piecu. Jest to problem o tyle skomplikowany, gdyż wymaga od nas użycia kamery termowizyjnej. Rury te umieszczone są zazwyczaj pod posadzką, stąd utrudniony dostęp. Jeżeli problemem okaże się rozwarstwiona rura, trzeba będzie dostać się pod podłogę, co często wiąże się z kłuciem posadzki.
Problemy z kotłem
Czasami problemowy może okazać się sam kocioł. Szczególnie w przypadku, gdy piec ma już swoje lata. W takim wypadku okazać się może, że jest w nim sporo usterek, takich jak na przykład cieknący wymiennik ciepła.
Spadek ciśnienia w piecach gazowych to częsta awaria, nawet w piecach gazowych firmy Viessmann. Nie należy się jej obawiać, jednak ważne jest szybkie wykrycie usterki. Niektóre z nich możemy dostrzec i wyeliminować sami, jednak najlepiej wynająć do tego profesjonalistę. Ważne jest, aby przeprowadzić odpowiednią konserwację i okresowo sprawdzać piec, aby uniknąć problemów z ciśnieniem i cieszyć się urządzeniem przez wiele lat.