HomeZakupDom wolnostojący czy bliźniak? Jaki wybrać?

Dom wolnostojący czy bliźniak? Jaki wybrać?

Rynek nieruchomości ma do zaoferowania różne rodzaje domów. Najbardziej popularne z nich to domy wolnostojące, bliźniaki oraz szeregowce. Planujesz zakup domu i nie wiesz, jaki wybrać? Zobacz, jakie są wady i zalety poszczególnych konstrukcji.

Decyzja o zakupie domu jest jedną z najbardziej poważnych decyzji. Wiąże się nie tylko z dużą inwestycją finansową. To także decyzja o tym, gdzie spędzimy najbliższą dekadę lub dwie. Wybierając dom, trzeba głęboko zastanowić się nad tym, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Projekty domów zakładają możliwość zamieszkania w domu wolnostojącym, bliźniaku lub szeregowcu. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, od których zależy podjęcie ostatecznej decyzji.

Dom wolnostojący

Dom jednorodzinny z jednej strony spełnienie marzenia o własnej niczym niezakłóconej przestrzeni. Jest idealnie dopasowany do potrzeb inwestora, ponieważ to on samodzielnie wybiera projekt domu. Największą jego zaletą jest duża prywatność. Większa działka pozwala na odgrodzenie się od świata zewnętrznego i urządzenie strefy do odpoczynku. Dom jednorodzinny wolnostojący to również duży komfort związany z jego użytkowaniem.

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na tego typu dom. Głównie dlatego, że z jego eksploatacją związane są duże koszty. Ponadto budowa domu od podstaw to niesie za sobą konieczność dopilnowania wielu formalności. Od spraw urzędowych zaczynając, aż na wykonaniu kończąc.

Bliźniak

Wybór bliźniaka jako docelowego domu posiada bardzo dużo zalet. Zdecydowanie największą zaletą bliźniaków jest koszt związany z inwestycją. W ich przypadku rozkłada się on na dwóch inwestorów. Dzięki wspólnej ścianie, łączącej dwa mieszkania uzyskuje się niższe koszty związane z ogrzewaniem oraz tynkowaniem. Do jego innych zalet można zaliczyć wielkość działki. Zgodnie z twierdzeniem ekspertów, bliźniak może stać na działce o szerokości 12 m. W przypadku domów w zabudowie bliźniaczej malej ryzyko potencjalnego włamania. W trakcie wyjazdu na wakacje, domu będzie pilnował sąsiad.

Należy także zwrócić uwagę na kilka wad tego rodzaju budynku. Mieszkanie w bliźniaku może przypominać mieszkanie w bloku. Hałas za ścianą jest bardzo częstym zjawiskiem. Dodatkowe problemy mogą pojawić się w trakcie potencjalnych remontów, np. dachu czy rur.

Dom w budowie szeregowej

To pewnego rodzaju hybryda łącząca w sobie walory mieszkania w domu oraz budynku wielorodzinnym. Podobnie jak w przypadku bliźniaka dużą zaletą domu w zabudowie szeregowej jest niski koszt eksploatacji. Dom mieszczący się między dwoma innymi segmentami może gwarantować właścicielom duże oszczędności. Również cena zakupu takiego domu może być porównywalna z ceną mieszkania o podobnym metrażu. Wszystko oczywiście zależy od wielu czynników, w tym lokalizacji.

Dom szeregowy nie daje jednak jego właścicielom zbyt dużej prywatności. Za ścianą słychać sąsiada, a w sezonie letnim trzeba liczyć się z zapachem grilla lub głośnymi spotkaniami towarzyskimi. Często również właściciele posiadają jedynie mały pasek zieleni jako odpowiednik ogródka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze