Dom z Ytonga

Dom z Ytonga jest budowlą, która została wzniesiona przez prefabrykaty betonu komórkowego. Jest to jedno z rozwiązań, które pozwala na wykorzystanie innego materiału do budowy, niż standardowe, jak cegła. Przy użyciu betonu komórkowego jesteśmy w stanie zbudować dom od podstaw, aż po ostatnie piętro. Zwykle domy z Ytonga to proste budynki, bez wyszukanych kształtów, dlatego oszczędzamy czas na tworzenie skomplikowanych kształtów. Cechą charakterystyczną betonu komórkowego, który został użyty do budowy domu z Ytonga jest dobra izolacja termiczna dla całego budynku. Wiąże się to z brakiem konieczności ocieplania dodatkowo ścian i poddasza materiałami izolacyjnymi. Beton komórkowy ma też jedną ważną zaletę – można w łatwy sposób przeprowadzać modyfikacje i obróbki. Lekkość i kruchość materiału budowlanego domów z Ytonga niestety powoduje, że ulega on bardzo szybko uszkodzeniom mechanicznym. Jednak oprócz tych wad możemy liczyć na szybkie wzniesienie domu, bez użycia dużej ilości zaprawy. Wystarczy projekt budynku, pod który otrzymujemy odpowiednią ilość potrzebnego materiału. Dobór materiału umożliwia dopasowanie wszystkich elementów do siebie, przez co rozwiązanie to jest jednym z nowocześniejszych technologii budownictwa. Beton komórkowy można także użyć do wykonania fundamentów, jeżeli się go odpowiednio zabezpieczy przed wilgocią.

Dom z Ytonga – wady

Oprócz swojej znakomitości, jakie posiada beton komórkowy, ma też on swoje wady. Wielu inwestorów rezygnuje z rozwiązania, jakim jest beton komórkowy, ponieważ pomimo swojej dobrej izolacji, domy bardzo szybko się ochładzają przy niskich temperaturach oraz nagrzewają przy wyższy. Mimo, że niektórzy rezygnują z dodatkowej izolacji budynku, to aby zachować odpowiednią temperaturę, warto skorzystać z ocieplenia budynku. Wadą jest też niestety wcześniej wspomniana kruchość materiału, która może powodować problemy podczas jego transportu, czy układania. Domy z Ytonga to także budynki, które stawia się za pomocą dopasowanych do siebie elementów. Każde odbiegnięcie od planu i układanie bez zachowania dokładności powoduje, że mogą powstawać przestrzenie pomiędzy pustakami. Wpływa to znacznie na pogorszenie termoizolacji budynku i możliwe jest „uciekanie ciepłego powietrza” z naszego domu. Należy wymienić także, że ze względu na porowatość betonu komórkowego, ma on zdolność do wchłaniania wilgoci. Bardzo często niestety może się to wiązać z tym, że przestanie on posiadać swoje właściwości izolacyjne cieplne, a także odporność na ściskanie, w wyniku czego nie będzie w stanie utrzymać całego ciężaru. Nie zaleca się go na zastosowanie przy budowaniu piwnic czy fundamentów, gdzie ryzyko wilgoci jest dużo. Jeśli jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, to warto dodatkowo wykonać warstwę izolacyjną, aby uchronić materiał przed wpływem wilgoci. 

Dom z Ytonga – cena

Ile kosztować nas będzie takie przedsięwzięcie? Cena projektu domy z Ytonga to około 1000 złotych za najprostszy projekt w górę. Z racji tego, że są to zwykle proste budynki, to brak kosztów związanych z wyszukanymi kształtami czy zagłębiami. Cena bloczków z betonu komórkowego średnio wynosi 12-13 złotych za sztukę. Dodatkowo, należy doliczyć koszty elementów konstrukcji nośnej, która podtrzymywać będzie całość łącznie z dachem. Ceny domów z Ytonga nie różnią się zasadniczo niż ceny domów z cegły czy drewnianych. Różnica polega głównie w użytym materiale i prostocie wykonania domu. Z pewnością wybierając dom z Ytonga oszczędzamy na czasie, ponieważ domy z betonu komórkowego stawia się szybciej i czyściej. Zamiast na przykład zaprawy, można użyć pianki. Jedynie na poziomych łączeniach konieczne będzie skorzystanie z zaprawy cementowej. W tym wypadku również ceny instalacji czy wykończenia będą podobne. To samo również z kosztami robocizny. Przeciętna kwota, którą trzeba zapłacić za m2 robocizny, w którą wliczone jest układanie ścian i tynkowanie, to około 200-250 złotych. Dom z Ytonga stawia się szybko i czysto. Wnętrze można zaaranżować na wiele sposobów, jednak najbardziej popularne to te proste i najbardziej ekologiczne, które wpisują się w cały styl domu. Dodatkowe pozostawienie surowych, jedynie wytynkowanych ścian wraz z widocznymi instalacjami elektrycznymi lub wodnymi na ścianach i podłodze, wykonane z precyzją i dokładnością nadadzą uroku całemu domowi.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze