Styropian uważany jest za materiał o niskiej wytrzymałości mechanicznej, którego wykorzystanie w budownictwie ogranicza się wyłącznie do ocieplenia budynku. W rzeczywistości domy ze styropianu stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Jakie są zalety wykorzystania bloczków styropianowych? Czy warto stosować technologię tego typu?
Domy styropianowe – zalety
Popularność domów styropianowych nie bierze się znikąd – liczne zalety tego rozwiązania sprawiają, że sama budowa domu przebiega znacznie łatwiej i szybciej w porównaniu do wykorzystania klasycznych pustaków i cegieł. Przyczyną tego jest prosty sposób łączenia poszczególnych bloczków, co pozwala zminimalizować ryzyko popełnienia błędu konstrukcyjnego. Również sam sposób transportu umożliwia zmniejszenie kosztów logistycznych, a przenoszenie bloczków styropianowych z miejsca na miejsce jest znacznie łatwiejsze dla członków ekipy budowlanej.
Dom z klocków styropianowych powstaje w szybciej, niż klasyczne domy murowane, a izolacyjne właściwości spienionego polistyrenu pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu w późniejszym czasie. Utrata ciepła w przypadku bloczków styropianowych jest bowiem znacznie mniejsza, niż w murowanych budynkach z cegły.
Zmniejszeniu ulegają również koszty całkowite uzyskania stanu surowego, które w zależności od indywidualnych projektów, mogą obniżyć wydatek o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Pustaki styropianowe są stosunkowo tanie, dlatego dla osób poszukujących oszczędności na każdym kroku rozwiązanie to z pewnością wyda się interesujące. Wbrew pozorom styropian może być trwałym materiałem budowlanym, a niskie koszty eksploatacji przemawiają na jego korzyć. Czy rozwiązanie to ma wady?
Bloczki styropianowe do budowy domu – jakie są wady ich wykorzystania?
Podobnie jak każde inne rozwiązanie, bloczki styropianowe również mają swoje słabe punkty. Zalicza się do nich ograniczenia projektowe, ponieważ większość producentów zaleca tworzenie ze styropianu budynków o zaledwie dwóch lub trzech kondygnacjach.
Doskonały poziom izolacji cieplnej może z kolei przerodzić się w mankament tego rozwiązania. Parametr ten wiąże się również z niską przepuszczalnością wilgoci oraz pary, przez co nawet najmniejszy domek ze styropianu będzie wymagał odpowiedniego systemu wentylacyjnego oraz klimatyzacji. W innym przypadku na ścianach szybko może pojawić się grzyb oraz pleśń, a powodem tego jest słaba oddychalność materiału.
Nie bez znaczenia jest także podatność styropianu na warunki atmosferyczne, przez co konieczne jest szybkie wykończenie zewnętrznej elewacji budynku. Tynk lub cegła klinkierowa powinny zostać położone zaraz po ukończeniu budowy – w innym przypadku działanie promieni słonecznych może skutkować efektem stopniowego kruszenia się bloczków styropianowych.
O czym należy pamiętać podczas budowy domu ze styropianu?
Pustak styropianowy jest ciekawą alternatywą dla klasycznych materiałów budowlanych, jednak warto być świadomym jego charakterystyki. Zastosowanie styropianu w przypadku stawiania ścian działowych oraz wykonywania fundamentów jest ograniczone, dlatego niezbędne okazuje się wykorzystanie w tych aspektach cegieł oraz betonu.
Pomimo zupełnie innego rodzaju konstrukcji niezmienna pozostaje konieczność dopilnowania wszelkich formalności, jakie wiążą się z budową domu. Dyskusyjna jest natomiast kwestia wytrzymałości mechanicznej samego materiału. Pustaki ze styropianu mają zgodnie z obietnicami producentów wytrzymywać w nienaruszonym stanie około stu lat, jednak wielu ekspertów poddaje w wątpliwość ten fakt.
Domy ze styropianu są opcją, która ma zarówno mocne, jak i słabe strony. Podobnie jak każda nowa technologia, styropian w budownictwie najpierw spotkał się ze sceptycznym przyjęciem, jednak wraz z upływem lat coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Z pewnością nie należy całkowicie skreślać tego sposobu budowania domu – może się bowiem okazać, że rozwiązanie to całkowicie zrewolucjonizuje podejście do tej kwestii w najbliższych latach.