Strona głównaPoradyDrabiny jako niezbędne narzędzie do pracy na dachu i przy suficie

Drabiny jako niezbędne narzędzie do pracy na dachu i przy suficie

Nic się nie zmieniło od czasu, gdy byliśmy małymi dziećmi – wtedy i teraz, jako dorośli, potrzebujemy niekiedy drobnej pomocy, aby penetrować przestrzenie położone znacznie powyżej nas. Do tego właśnie służą drabiny.

Po co nam drabina?

Drabina jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Oprócz różnego rodzaju podestów pozwala dostać się tam, gdzie sami nie możemy sięgnąć. Drabiny służą nam do zbierania owoców, wchodzenia na wyższe partie budynków, znajdują uniwersalne zastosowanie we wszelkich pracach budowlanych jako “przedłużenie naszych rąk”. Wysoka drabina czyni z nas gigantów, którzy odtąd mogą operować w miejscach bez niej niedostępnych.

Drabiny do pracy przy suficie

W warunkach remontowych, ale także podczas codziennego życia w domu, najbardziej przydatne będą nam jedno- lub dwustronne drabiny nieprzystawne. Są pomyślane jako użyteczny sprzęt do domu, dzięki któremu możemy zawiesić na suficie dekorację świąteczną, wymienić żarówki w żyrandolu lub sięgnąć na najwyższe półki szaf.

Nie są stosunkowo wysokie, w sam raz nadają się do wykorzystania wewnątrz pomieszczeń. Rozstawiane drabiny stoją stabilnie – nie chcemy, aby statystyki mówiące o tym, że “najwięcej wypadków zdarza się w domu” szybowały w górę. Dzięki rozstawnym drabinom niewielkich rozmiarów jesteśmy w stanie bezpiecznie wykonać każdą pracę przy suficie w domu lub mieszkaniu.

Drabiny dachowe

Drabiny dachowe znają dobrze właściciele domów, którzy czasem muszą wejść w rolę dekarzy. Prace na dachu zostają umożliwione przez drabiny montowane wprost do dachu lub drabiny sznurowe, zwieszane na powierzchni dachowej.

Takie rozwiązanie pozwala na wymianę pokrycia dachu, prace nad kominem lub inne roboty na wysokości. Dzięki drabinom dachowym możemy też w dość łatwy sposób czyścić rynny, zajmować się oknami, które są wbudowane w dach – i wiele innych czynności, np. montaż anteny satelitarnej, itp.

Drabiny dachowe (dekarskie) cechują się specjalną budową, gdzie najważniejszy jest rozstaw stopni oraz ich szerokość. Jeśli te warunki są spełnione, wtedy nietrudno utrzymać równowagę nawet na pochyłym dachu i spokojnie, bezpiecznie wykonać zaplanowane czynności.

Inne rodzaje drabin

Wiele pominęliśmy, ponieważ świat drabin jest znacznie bardziej rozległy niż jedynie drabiny dachowe i te, które pozwalają wykonywać operacje na powierzchni sufitu.

Wśród drabin interesujących tych, którzy budują samodzielnie, należy koniecznie wspomnieć także o drabinach przystawnych. Używamy ich zwykle na zewnątrz, a nazwa pochodzi od “przystawiania” drabiny w celu jej oparcia. Takie drabiny przystawne mają tę zaletę, że mogą osiągać znaczne wysokości, czasem jako “jeden kawałek”, czasem jako drabina wysuwana modułowa (teleskopowa).

Dzięki drabinom wysuwanym możemy osiągnąć wysokość nawet 3-4 piętra budynku, co szczególnie zainteresuje właścicieli dużych rezydencji. (Prosimy jedynie pamiętać, że wchodzenie po tak wysokich drabinach wymaga maksimum naszej czujności i uwagi).

Pomosty lub schody drabinowe są wykorzystywane głównie w dużych halach produkcyjnych i magazynach. Jeżeli więc zależy nam wyłącznie na oporządzeniu dachu – wtedy użyjmy drabiny dachowej; a jeśli chcemy wykonać prace przy suficie, wtedy sięgamy po klasyczne, rozkładane drabiny dwu- lub jednostronne. Są ona na wyposażeniu większości gospodarstw domowych.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze