Strona głównaOgródForsycja - cięcie, odmiany, kwitnienie, właściwości

Forsycja – cięcie, odmiany, kwitnienie, właściwości

Forsycja to roślina należąca do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Jej pochodzenie przypisuje się na regiony Azji, jednak możemy ją spotkać w wielu zakątkach świata. W Polsce możemy spotkać dwa gatunki – forsycję pośrednią i forsycję zwisającą. W tym artykule dowiesz się, jakie właściwości posiada forsycja, jak wygląda, kiedy kwitnie, jak wygląda rozmnażanie i cięcie forsycji, gdzie rośnie forsycja, czy ma właściwości lecznicze, jak wygląda przesadzanie, kiedy przycinać, kiedy sadzić i jakie są jej odmiany.

Jak wygląda forsycja?

Zastanawiasz się, jak wygląda forsycja? Jest to dekoracyjny krzew, który cieszy ogromną ilością żółtych kwiatków. Jej owoce są w kształcie torebki. Pokrój jest luźny, pokładający się, krzaczkowaty. Jej wysokość osiąga do 2 m. Forsycja ma szeroką, nieregularną koronę. Jeśli z wizualizowałeś sobie, jak wygląda forsycja, to zapewne zdałeś sobie sprawę, że tych krzewów wokół Ciebie jest naprawdę sporo.

Forsycja – właściwości lecznicze

Forsycja ma ogrom właściwości leczniczych. Mają wysoką zawartość flawonoidów, lignanów i saponin. Zawarta w forsycji rutyna ma działanie przeciwutleniające. Wzmacnia ona naczynia krwionośne. Rutyna wspomaga działanie witaminy C, co sprawia, że forsycja ma właściwości lecznicze i sprawdza się w leczeniu przeziębień i infekcji. Rutyna neutralizuje działanie wolnych rodników, które są przyczyną rozwoju nowotworów. Ma też działanie zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się skóry. Tworzy ochronę dla naszego organizmu przed wszelkiego rodzaju chorobami. Zawarte w forsycji kwercetyny działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Kwercetyna spowalnia wydzielanie się histaminy. Właściwości lecznicze forsycji można wykorzystać przez robienie naparu z forsycji. Można stworzyć też nalewkę z forsycji. Do tego będziemy potrzebować 100g świeżych kwiatów forsycji i 0,5l wódki. Kwiaty wraz z wódką mieszamy, zakręcamy nakrętką słoik i odstawiamy do ciemni na 2 tygodnie. Każdego dnia należy wstrząsać zawartością słoika. Po 2 tygodniach należy przecedzić nalewkę przez gazę. Taką nalewkę spożywa się jedynie w celach leczniczych, jednorazowo maksymalnie 10 ml. Nalewka z forsycji obniża poziom cukru we krwi, ma działanie rozkurczowe, uspokajające i przeciwzapalne. Ciekawym faktem jest to, że kwiaty forsycji są jadalne. Ważne jest jednak, aby kwiaty pochodziły z forsycji, która nie rośnie przy drogach, gdzie jest dużo spalin. Najlepsze do jedzenia będą kwiaty z własnego ogródka. Kwiatkami możesz posypać kanapkę, czy dodać do sałatek i surówek.

forsycja żółta

Forsycja – cięcie

Zastanawiasz się, kiedy przycinać forsycję i jak przeprowadzić cięcie? Zazwyczaj wszystkie krzewy liściaste przecina się przed początkiem wegetacji i niestety dużo ludzi tak samo postępuje z forsycją. Jest to jednak duży błąd, ponieważ cięcie forsycji przeprowadza się wyłącznie po kwitnieniu, przed pojawieniem się liści. Cięcie przed okresem wegetacji sprawia, że roślina staje się wybujała i słabo kwitnie. Kiedy przycinać forsycję? Każdej wiosny. Regularność jest kluczem do pięknych kwiatów. Krótsze pędy przycina się o 1/3 długości, natomiast dłuższe o połowę. Należy tak przeprowadzić cięcie, aby forsycja miała maksymalnie 1,5- 2m. Wyższe krzewy stają się wybujałe i mało okazałe.

Kiedy kwitnie forsycja?

Nie wiesz, kiedy kwitnie forsycja? Okres kwitnienia przypada na marzec/ kwiecień. Forsycja cieszy przez kilka tygodni swoimi żółtymi, drobnymi kwiatuszkami. Cały krzew w okresie kwitnienia nie ma listków. Dopiero po przekwitnięciu, pojawiają się zielone małe listki.

Gdzie rośnie forsycja?

Gdzie rośnie forsycja? Naturalnie występuje w Chinach i to z tamtych regionów została przywieziona do Polski. Obecnie jest bardzo popularnym krzewem w naszym kraju. Forsycję najczęściej spotkamy na stanowiskach słonecznym albo w półcieniach. Teraz już wiesz, gdzie rośnie forsycja.

Forsycja – rozmnażanie

Rozmnażanie forsycji można przeprowadzić latem bądź jesienią. Kiedy przeprowadzamy rozmnażanie latem lub jesienią to obcięty pęd wsadzamy od razu do ziemi. Można również rozmnażać forsycję w styczniu. Jak widzicie, proces rozmnażania forsycji naprawdę nie jest skomplikowany.

Forsycja – przesadzanie

Przesadzanie forsycji najlepiej zrobić w okresie od października do marca, kiedy znajduje się w stanie uśpienia. Najlepszy krzew do przesadzania oczywiście będzie najmniejszy. Im większy, tym większa trudność w przesadzaniu. Pierwszym etapem przesadzania jest związanie gałęzi miękkim sznurkiem. Chroni to pędy przed uszkodzeniem, ale również ułatwia nam pracę. Kolejnym etapem jest wykopanie krzewu. Trzeba uważać, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić bryłę korzeniową. Na dno nowego miejsca dać kompost lub żyzną ziemię z worka. Do dołka należy wlać wodę i poczekać aż woda wsiąknie. Krzew musi znaleźć się na tej samej głębokości, co przed przesadzeniem. Jeśli po wsadzeniu jest niżej to należy dosypać na dno więcej ziemi. Świeżą ziemię należy delikatnie utwardzić delikatnie stopami. Później trzeba obficie podlać ziemię, aby opadła i w razie potrzeby dosypać ziemi. Na powierzchnię ziemi rozsypujemy ściółkę pod krzewem. Chroni to przed utratą wilgotności i hamuje rozwój chwastów. Na samym końcu rozcinamy sznurek i pozbywamy się gałązek, które uległy zniszczeniu podczas przesadzania.

Forsycja – kiedy sadzić?

Zastanawiasz się kiedy sadzić forsycję? Ten proces należy przeprowadzić wczesną wiosną, czyli w marcu, ale przed okresem kwitnienia. Można też to zrobić późnym latem, w sierpniu bądź wrześniu, przed formowaniem się pąków kwiatowych. Forsycja najlepiej rośnie na słonecznych, półcienistych stanowiskach. Ważne jest, aby była osłonięta od wiatru. Wiesz już, kiedy sadzić, ale jak ją posadzić? Wykopać należy dołek dwa razy większy od doniczki, w której znajduje się sadzonka. Krzew wyjmuje się z doniczki delikatnie, obracając ją do góry nogami i naciskając impulsywnie plastikową doniczkę. Powinna wyjść bez problemu.

Forsycja – odmiany

Odmian forsycji jest naprawdę dużo, większośc z nich ma fioletowe kwiaty. Odmiany forsycji pośredniej to np.: Goldzauber, Golden Times, Liliane, Densiflora, Beatrix Farrand, Karl Sax, Flojor, Mindor, Primulina, Spectabilis, Maluch.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze