Gokarty to małe pojazdy czterokołowe, których przeznaczeniem jest użytkowanie ich w trakcie wyścigów po specjalnych torach — torach kartingowych. Najczęściej ich zakup rozważa się właśnie w kategorii dobrej zabawy. Jednak gokart samoróbka to nie tylko świetny efekt finalny, ale również mnóstwo zabawy już w trakcie samego składania pojazdu, szukania do niego części etc. Po nie jak zwykle warto udać się na złomowisko, chociaż na portalach z ogłoszeniami znaleźć można również bardzo dużo okazji w korzystnych cenach.
Budowa gokarta. Jaki gokart wybrać?
Odpowiedź na pytanie jak zbudować gokart nie jest wcale taka prosta. Należy się najpierw zastanowić, jakie rodzaju maszynę chce się stworzyć. Gokart z silnikiem spalinowym albo elektrycznym to oczywiście podstawowy wybór. Dla dziecka (i żeby poćwiczyć tworzenie ramy do niego), dobrym wyborem jest postawienie na gokart z pedałami, który napędza się siłą własnych nóg.
W internecie nie brakuje podpowiedzi, w tym filmików, w tematyce jak zrobić gokart. Z silnikiem od kosiarki nie będzie to wcale trudne. Taki samodzielnie złożony pojazd co prawda nie pozwoli na wyścigi w profesjonalnych zawodach, ale z pewnością da mnóstwo zabawy. Zazwyczaj taki pojazd powinien mieć wymiary długość 1,6 metra i szerokość 1,2 metra. Są one odpowiednie dla przeciętnego wzrostu dorosłego człowieka. Samo umiejscowienie silnika oraz siedzenia dla kierowcy nie ma dużego znaczenia i zależy od preferencji. Jednak w instrukcjach typu “jak zrobić gokarta” często zaleca się instalowanie silnika po prawej stronie od kierowcy. Wynika to z faktu, że wiele takich pojazdów bazuje na silniku motocyklowym, w których zmiana biegów odbywa się po lewej stronie silnika. W przypadku zamontowania go z prawej strony konieczna jest tylko krótka dźwignia zmiany biegów. Kolumna kierownicy, a także pedały nie jest trudno przesunąć w jedną stronę, aby były one łatwo dostępne przez kierowcę. Oczywiście nie trzeba posiadać gotowego silnika, by sprawdzić, jak zrobić gokart. Z silnikiem od kosiarki będzie łatwiej, ale można go zrobić samodzielnie.
Budowa gokarta krok po kroku zakłada także możliwość rozbudowania go o inne, dodatkowe elementy, które nie muszą składać się na podstawę. Jest to na przykład klatka, osłony łańcucha, zawieszenie, czy wyłącznik awaryjny. Gokart samoróbka tylko zyska na takich dodatkowych elementach.
Budowa gokarta krok po kroku
Podwozie to najważniejszy elementem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “jak zbudować gokart?”. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie pozostałe elementy wcale nie jest trudno dodać albo przerobić później, w zależności od wolnego czasu i zapału. Podwozie pozostaje jednak niezmienne. Dlatego planując budowę gokarta samoróbki, najwięcej czasu przeznacz właśnie na jego dokładne wyrysowanie, precyzyjne cięcia oraz dokładne spawanie. W końcu podwozie dźwigać będzie ciężar całego silnika oraz samego kierowcy, a także musi wytrzymać naprężenia. Wykonać je można z rur o średnicy zewnętrznej 2,5 centymetra i grubości ścianki 0,3 centymetra. Podwozie z przodu musi być nieco węższe. Dzięki temu gokart samoróbka będzie mógł skręcać. Podwozie musi mieć możliwość skręcania, inaczej pojazd będzie jechał tylko do przodu, co oczywiście wyklucza dobrą zabawę.
Niemniej ważna jest odpowiedź na pytanie: jak zrobić tylną oś do gokarta? To istotne, ponieważ gokarty mają napęd na tylne koła. Tylną oś do gokarta można zrobić na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, jakimi narzędziami się dysponuje. Jeżeli masz tokarkę do metalu oraz frezarkę, użyj solidnego pręta z metalu o długości 110 centymetrów oraz o średnicy 3 centymetrów. Dzięki frezarce możesz w nim stworzyć rowki wpustowe. Ich obecność ma powstrzymać swobodne obracanie się na osi całej konstrukcji tylnej, tzn. kół, zębatki oraz hamulca.
Buggy samoróbka
Buggy to lekki pojazd służący rekreacji w terenie, dzięki dużym oponom. W jego wypadku nadwozie to po prostu klatka. Ma odsłonięty silnik ze wzmocnioną konstrukcją, co pozwala mu na zabawę w offroad. Buggy samoróbka to z pewnością większe wyzwanie niż samo zbudowanie gokartu, chociażby z uwagi na jego gabaryty i konieczność wykorzystania większych ilości materiałów. Zacznij zatem od budowy gokarta krok po kroku, a dopiero w dalszej kolejności skup się na tworzeniu bardziej zaawansowanych rzeczy.