Wiele osób zastanawia się, czy grubościówka własnej roboty będzie odpowiednia do pracy w domu oraz w warsztacie. Majsterkowicze obawiają się, że grubościówka własnej roboty może nie spełniać ich oczekiwań, zwłaszcza że grubościówka samoróbka wymaga od nas własnego projektu, ale również kompletowania podzespołów, czy późniejszego składania urządzenia.
Grubościówka – jak zrobić?
Heblarka samoróbka jest dość prosta do złożenia, zwłaszcza jeśli mamy gotowe już schematy zawarte w Internecie. Zarówno grubościówka własnej roboty, jak również to samo urządzenie, dostępne w sklepie, służy nam do obrabiania powierzchni elementów drewnianych. Heblarka samoróbka jest odpowiednia do wygładzania powierzchni desek, ale również kantówek. Grubościówka własnej roboty ma tę zaletę, że posiadamy w niej regulację wysokości skrawu. Dzięki niej znacznie łatwiej jest sprawdzać, czy skrawanie nie będzie zbyt głębokie.
Szukając w Internecie o takim urządzeniu, jak grubościówka – jak zrobić odpowiednią heblarkę oraz z czego ją wykonać, na pewno znajdziemy pełny spis narzędzi oraz części. Heblarka grubościówka samoróbka będzie wymagała od nas silnika oraz pasa transmisyjnego. Pas transmisyjny można znaleźć m.in. w starych cyrkularkach, czyli piłach tarczowych. Jeśli posiadamy nieużywaną piłę tarczową, czy silnik po niej, wystarczy nam zakupić lub również zdobyć elementy konstrukcyjne. To z kolei znacznie zmniejszy koszty, przez co heblarka grubościówka samoróbka będzie bardzo opłacalna do wykonania samodzielnie.
Grubościówka używana samoróbka, czy konstrukcja własnej roboty?
Na aukcjach znaleźć można propozycje używanych narzędzi. Grubościówka używana samoróbka również często jest dostępna, ale często koszt naprawy takiego urządzenia, w momencie, kiedy np. pas transmisyjny okaże się zerwany, jest zbyt wysoki. Często więc grubościówka samoróbka jest bardziej dla nas opłacalna w momencie, kiedy samodzielnie ją skonstruujemy. Sam mechanizm nie jest skomplikowany, a jedyny problem może stanowić mocowanie wały na konkretnej wysokości.
Heblarka samoróbka w przypadku źle zamocowanego wału może mieć problem z utrzymaniem blatu na odpowiednim poziomie. Szlifowany przez nas element nie trzyma się stołu, co doprowadza do niepotrzebnych krzywizn w szlifowanym drewnie. W czasie eksploatacji również może ulegać zmianie poziom utrzymywania się wygładzanego przedmiotu, co może utrudniać nam nieco pracę.
Grubościówka własnej roboty – heblarka własnej roboty, czy fabryczna?
To czy grubościówka własnej roboty będzie dla nas odpowiednia zależy od materiałów, jakie dostaniemy, w tym również od silnika. Do prac profesjonalnych heblarka własnej roboty niestety nie jest dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że heblarka samoróbka nie dorówna swoją jakością fabrycznym urządzeniom. W fabrycznie nowych heblarkach zapewnione są dobrej jakości podzespoły, a także mamy gwarancję, że silnik nie zepsuje się przy długotrwałej pracy. Zanim zdecydujemy się na wykonanie takiego urządzenia jak grubościówka własnej roboty, należy zadać sobie pytanie, czy nasze umiejętności konstrukcyjne są odpowiednie, a przy okazji również trzeba wiedzieć, czy posiadamy dobrej jakości silnik, ale również pas transmisyjny. Dla własnego bezpieczeństwa warto czasem zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że heblarka spełni wszystkie nasze oczekiwania.
Do pracy profesjonalnej w stolarni na pewno grubościówka samoróbka nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ takie własnoręcznie wykonane konstrukcje nie posiadają m.in. zamykanego wyłącznika awaryjnego. Przez to nie spełniają norm bezpieczeństwa, czy prawa UE i RP.