HomeArchitekturaIle domków letniskowych może być na jednej działce?

Ile domków letniskowych może być na jednej działce?

Ile domków letniskowych na działce można legalnie wybudować? Czy prawo określa konkretną liczbę? Warto poznać wszelkie regulacje przed podjęciem decyzji o budowie takiego budynku. To inwestycja w nasz wypoczynek, z którego będziemy korzystać przez lata. Co trzeba wiedzieć?

Domek letniskowy a prawo

W jaki sposób domki letniskowe są postrzegane przez polskie prawo? Z uwagi na to, że korzystamy z nich okresowo, traktuje się je wyjątkowo. Ich budowa ma swoje zalety, ale tylko jeśli spełnimy kilka warunków.

Właściciel budynku rekreacji indywidualnej nie musi posiadać książki obiektu budowlanego. Nie są również obowiązkowe kontrole poszczególnych elementów takiej budowli. W dodatku pozwolenie na budowę domku letniskowego nie jest wymagane. Potrzebne jest jedynie zgłoszenie, na które otrzymujemy tzw. milczącą zgodę. Abyśmy mogli szybciej i łatwiej dokonać takich formalności, nasz budynek musi mieścić się w pewnych wyznaczonych ramach.

Domek letniskowy — wymagania

Ograniczenia związane z domkami rekreacyjnymi dotyczą między innymi kondygnacji, powierzchni i liczby budynków na działce. Jeszcze w 2021 roku domki powyżej 35 m² wymagały pozwolenia na budowę. Nowe przepisy przewidują znacznie większą powierzchnię. Jak duży domek można więc wybudować? Ile domków letniskowych na działce będzie zgodne z prawem?

Budynek spełniający warunki musi być wolnostojący i parterowy, o:

  1. maksymalnie 35 m²;
  2. maksymalnie 70 m². Przy tym rozpiętość elementów konstrukcyjnych musi wynosić nie więcej niż 6 m, a wysięg wsporników 2 m.

Na naszej działce możemy postawić jeden taki domek na każde 500 m². Jeśli naruszymy te wytyczne — na taką budowę potrzeba będzie pozwolenia.

Ile domków letniskowych na działce? Szczegóły wymagań

Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mówi: „liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki”. Co to właściwie oznacza? Na każdy kolejny domek potrzebujemy dodatkowych 500 m² powierzchni.

Domek letniskowy a wielkość działki

Czy istnieje minimalny rozmiar działki do budowy domku letniskowego? Niektórzy błędnie interpretują przepis dotyczący tego, ile domków letniskowych na działce można wybudować. „Jeden obiekt na 500 m²” brzmi, jakby była to minimalna powierzchnia do budowy pojedynczego budynku. Każdy zapis w prawie budowlanym o gęstości zabudowy dotyczy jednak przedziałów powierzchni. Jak to interpretować? Jest to „rozpoczęcie” naliczania 500 m² powierzchni. Przykładowo:

  • pierwszy przedział to 0-500 m² – jeden domek;
  • drugi przedział to 501-1000 m² – dwa domki;
  • trzeci przedział to 1001-1500 m² – trzy domki.

Najłatwiej to zapamiętać zgodnie z zasadą „ponad 500 m² to kolejny budynek”. Dotyczy to zarówno obiektów o powierzchni 35 m², jak i 70 m². Skąd taki przepis? Ma on zagwarantować, że z domków będziemy korzystać w celach indywidualnych.

Domek letniskowy a rodzaj działki

Domek letniskowy a wielkość działki — tu wszystko jest jasne. Co natomiast z jej przeznaczeniem? W końcu nie wszędzie można zbudować budynek rekreacyjny. Co da nam status prawny terenu? Przede wszystkim należy znać te trzy rodzaje działek:

  • działka budowlana — z powodzeniem postawimy tam domek, lecz będzie to kosztować znacznie więcej. Dlaczego? Obiekt będzie musiał być dostosowany do użytku całorocznego. To oznacza solidne fundamenty, instalację grzewczą, elektryczną i hydrauliczną. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej izolacji termicznej;
  • działka rolna — nie ma możliwości budowy takiego budynku, jeśli nie zmienimy przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
  • działka rekreacyjna — przeznaczona jest właśnie na domki letniskowe.

Nasz przyszły budynek i przeznaczenie działki spełnia warunki? Ostatnie, co należy sprawdzić przed zgłoszeniem budowy to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co to za dokument?

Domek letniskowy a MPZP

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dowiemy się, czy jest szansa na zrealizowanie budowy. Z tym dokumentem należy zapoznać się za każdym razem. Nie tylko powie nam, czy możemy wybudować na naszej działce domek letniskowy, ale może też zawierać wiele wytycznych. Przykładowo — może wyznaczyć odległość budynku od drogi czy nachylenie dachu.

Pamiętajmy, że jeśli MPZP nie wyrazi na coś zgody — nie ma możliwości, że otrzymamy na to pozwolenie w urzędzie. W niektórych okolicach nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co wtedy? Niestety nie możemy tego zignorować. Należy złożyć wniosek o decyzję o warunkach zabudowy. Robi się to w urzędzie gminy lub miasta.

Domek letniskowy — zgłoszenie budowy

Kiedy już wiemy, że możemy zgłosić budowę… jak to zrobić? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć go w starostwie powiatowym. Znajdziemy go w każdym z urzędów lub w internecie. Czas na odpowiedź wynosi 21 dni. Jeśli nie otrzymamy żadnej wiadomości zwrotnej — możemy zacząć budowę!

Czy warto budować domek letniskowy?

Niezależnie od tego, ile domków letniskowych na działce nam się marzy, warto podjąć tę decyzję. Dlaczego? To idealne miejsce na chwilę relaksu z dala od zgiełku miasta. Możemy wybierać się tam z drugą połówką, jak i ze znajomymi. Kilka domków zapewni nam też urokliwy zakątek w sam raz na rodzinne wakacje. Co najlepsze — możemy odciąć się od codzienności praktycznie w każdej chwili. Nagły wyjazd bez konieczności załatwiania noclegu obudzi naszą spontaniczność.

Nie zapominajmy, że własny domek to ogromna oszczędność. Częsty wynajem takich miejsc jest po prostu nieopłacalny. W dodatku zawsze możemy przerobić taki budynek do użytku całorocznego. To pozwoli nam przyjeżdżać nawet zimą, a co najciekawsze — nawet tam zamieszkać! W domku całorocznym można również się zameldować.

W ofercie niektórych firm znajdziemy gotowe projekty takich obiektów stworzone przez profesjonalistów. Korzystając z nich, mamy pewność, że nasz budynek jest odpowiednio skonstruowany i wytrzymały. Ponadto szybki montaż i gwarancja pozwoli nam szybko zacząć cieszyć się własnym domkiem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze