Strona głównaPoradyIle kosztuje dobra taczka i jakie mamy rodzaje taczek?

Ile kosztuje dobra taczka i jakie mamy rodzaje taczek?

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę czy prace w ogrodzie bez taczki. To jeden z podstawowych sprzętów, który w nieoceniony sposób ułatwia przeprowadzanie różnego rodzaju prac. Nieco inne są taczki przeznaczone do użytku profesjonalnego na budowach. Różnią się one od taczek ogrodowych, przeznaczonych do prywatnego użytku w domu. Dlatego też przed dokonaniem wyboru i zakupu warto poznać poszczególne rodzaje taczek, dowiedzieć się ile kosztuje taczka i na co zwracać uwagę. Dzięki temu unikniemy zakupu czegoś, co nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Możemy też uniknąć przepłacania za sprzęt wart dużo mniej.

Rodzaje taczek

Każdy, kto choć raz musiał przeprowadzić w swoim domu czy ogrodzie jakieś prace porządkowe z pewnością miał okazję docenić taczkę. Pojemność może mieć tu duże znaczenie, w zależności od tego, co będziemy przewozić. Pewne jest jednak to, że do wyboru mamy niejeden rodzaj taczki. Wśród nich można wyróżnić kilka wariantów, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę podział ze względu na przeznaczenie. Może to być taczka ogrodowa, budowlana lub dekoracyjna. Te trzy rodzaje taczek są bardzo ogólne i mogą zawierać w sobie jeszcze inne typy, ale można przyjąć, że z grubsza właśnie tak rozróżniamy taczki. Możemy też wyróżnić jeszcze inny rodzaj taczki – jedno lub dwukołową. Każdy jest w stanie wyobrazić sobie oba te rodzaje taczek, choć w rzeczywistości ich wygląd współcześnie może nieco zaskakiwać. Zmiany w stosunku do klasycznych taczek są jednak na plus. Dzięki temu są to sprzęty lżejsze, lepiej dostosowane do naszych potrzeb.

Rodzaj taczki a z czego jest zrobiona?

To, z jakiego materiału powstała dana taczka także ma znaczenie. Najczęściej modele przeznaczone do użytku profesjonalnego i budowlanego są wykonane z metalu. On nadaje im odpowiednią formę i trwałość. Nie odkształca się i sprawia, że dana taczka jest właściwie nieśmiertelna. Można z niej korzystać całymi latami, a ona i tak nie straci swoich pierwotnych właściwości, choć może jedynie ucierpieć jej wygląd zewnętrzny. Funkcjonalność jednak rzadko na tym traci. Nieco inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o taczki ogrodowe. Ponieważ są one przeznaczone do użytku amatorskiego, najczęściej w przydomowym ogródku lub na działce, przeważnie jest to taczka plastikowa. Czy z tego powodu jest ona mniej trwała? Nie do końca. Oczywiście plastik nie jest tak trwały i odporny jak metal, jednak taczka plastikowa powstaje ze specjalnego tworzywa, które jest sztywne, odporne na uszkodzenia, złamania czy odkształcenia. To sprawia, że taczka jest więcej niż wystarczająca do użytkowania w ogrodzie przydomowym lub działkowym. Nie zawsze jednak do tych celów proponowana jest taczka plastikowa. Czasem dobrym wyborem jest też taczka ocynkowana. Jej zaletą podobnie jak w przypadku tych z plastiku jest też lekkość oraz stosunkowo niska cena. Również taka taczka pojemność zwykle ma większą niż ta wykonana z tworzywa sztucznego. Rodzi się zatem pytanie ile kosztuje taczka, która spełni nasze oczekiwania?

Taczka – pojemność i ceny

Wybierając nawet tak niepozorny sprzęt jak taczka oczywiście trzeba mieć na uwadze kilka ważnych detali. Jednym z nich jest to, jaką ma taczka pojemność. To dość istotne, bo wpływa na jej gabaryty, ale też na to, czy będzie na tyle praktyczna, by spełnić zadanie, jakie dla niej planujemy. Czasem dobrze jest jeśli taczka jest nieco cięższa, jednak najczęściej to właśnie niska waga sprawia, że jej użytkowanie jest jeszcze łatwiejsze. Jeśli chodzi o ceny to dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba na ten cel przeznaczyć wysokiej kwoty. Najtańsze modele z powodzeniem da się kupić już od około 70 zł gdy chodzi o zwykłą ogrodową taczkę z tworzywa. Nieco więcej kosztują natomiast modele wykonane z blachy ocynkowanej. Tu musimy być przygotowani na wydatek przekraczający 100 zł, a oscylujący już raczej około kwoty 150 zł. Zdecydowanie najdroższe w tym zestawieniu są już taczki metalowe, przeznaczone do użytku profesjonalnego.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze