HomePoradyIle styropianu na podłogę - jak to obliczyć?

Ile styropianu na podłogę – jak to obliczyć?

Izolacja termiczna na podłodze to niesamowicie istotna sprawa. Najpopularniejszym materiałem jest tu oczywiście styropian, jednak jak się okazuje, nie każdy rodzaj styropianu nadaje się do tego zadania. Dodatkowym problemem jest to, ile styropianu powinniśmy wykorzystać. Jak to obliczyć i jakich kosztów możemy się spodziewać? Wszystkim zajmiemy się w poniższym artykule.

Zobacz: Jaki klej do styropianu?

Dlaczego stosuje się styropian na podłogę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Styropian stosujemy zawsze, gdy chcemy wyizolować termicznie budynek. Co oznacza to w praktyce? Dzięki wykorzystaniu styropianu możemy uzyskać niezależność termiczną pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami. Ciepło lub zimno z jednego pokoju nie będzie wpływało na temperaturę w drugim, a przynajmniej jedynie w małym stopniu.

Zadanie styropianu na podłodze jest niemal identycznie jak w przypadku ścian czy elewacji. Jednak w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii – między innymi twardość styropianu, jego ilość, a w zasadzie grubość i współczynnik przewodzenia ciepła. 

Zacznijmy jednak od tego, ile styropianu na podłogę użyć.

Ile styropianu na podłogę?

Standardowe ilości styropianu w izolacjach na podłodze to warstwa o grubości 10-20 cm. Wszystko tu zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Uwzględnić powinniśmy lokalizacje podłogi – to, czy wykładamy styropianem izolację na piętrze, parterze, przy samym gruncie czy w garażu. Dodatkowo bardzo istotną kwestią jest obecność ogrzewania podłogowego, która również wpłynie na to, ile styropianu użyjemy na naszej podłodze.

Zacznijmy więc od samego dołu. Układanie styropianu przy samym gruncie wymaga od nas użycia nieco grubszej warstwy, szczególnie gdy planujemy montaż ogrzewania podłogowego. Minimalna warstwa w takim przypadku to 15 cm, a z ogrzewaniem nawet 20.

Czy warto układać styropian w garażu? To zależy, jeżeli planujemy ogrzewać pomieszczenie – zdecydowanie tak. Może być to przydatne, zwłaszcza jeśli często wykonujemy w nim jakieś prace. W innych przypadkach nie jest to konieczne. Do ocieplenia garażowej podłogi również wystarczy 15 cm styropianu.

Na piętrach, szczególnie w blokach, warstwy izolacji termicznej nie muszą być aż tak grube. Tutaj de facto na podłodze wystarczy 5 cm styropianu, jednak jego ilość może się zwiększyć w przypadku obecności ogrzewania podłogowego. Na piętrze może być to problematyczne, szczególnie gdy wysokość sufitu jest niewielka. W przypadku ogrzewania nadal jesteśmy zmuszeni użyć 20 cm warstwy.

Jak widać, parametry ciągle się zmieniają. Czy da się więc obliczyć ilość potrzebnego styropianu na naszą podłogę? Istnieje do tego jakiś internetowy kalkulator? Czy powie nam ile będzie to kosztować?

Zobacz: Które panele podłogowe będą najlepsze?

Jak obliczyć ile styropianu na podłogę?

Ogólnie rzecz biorąc, obliczanie ile styropianu potrzebujemy na naszą podłogę, zazwyczaj nie jest wcale konieczne. Warstwy izolacji zazwyczaj mają bardzo ogólnie parametry zaokrąglane do 5, 10, 15 i 20 cm. Jeśli jednak czujemy taką potrzebę, możemy dość łatwo to obliczyć korzystając z internetowego kalkulatora, jak np. na styro24.pl. Dokładniejsze wyliczenia mają sens głównie przy większych inwestycjach, gdzie każdy cm ma znaczenie.

Jaki styropian podłogowy wybrać?

Wróćmy jednak do twardości i współczynnika przepuszczania ciepła styropianu. Na podłodze materiał ten musi być odpowiednio wytrzymały, szczególnie gdy nacisk jest naprawdę spory. Pamiętajmy o tym przede wszystkim w ciągach komunikacyjnych (np. korytarzach), garażach czy w miejscach, gdzie stać będą ciężkie przedmioty.

Jeśli chodzi o współczynnik przepuszczania ciepła, istnieje jedna prosta zasada – im niższy, tym lepiej spisywać się będzie styropian.

Podsumujmy zatem całość:

Ile styropianu potrzeba na naszą podłogę?

Garaż: 15 cm

Przy gruncie: 15-20 cm

Na piętrze: 5 cm lub 20, jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe

Jak obliczyć potrzebną ilość styropianu?

Najlepiej użyć do tego internetowego kalkulatora lub poprosić o to fachowca.

Jaki styropian podłogowy wybrać?

Przede wszystkim twardy i o jak najniższej przepuszczalności ciepła.

Ile kosztuje m2 styropianu?

Od 20 do 35 złotych za m2.

Zobacz: Czy mozaika podłogowa może optycznie powiększyć wnętrze?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze