HomePoradyImpregnacja Dachów Z Gontów Drewnianych - Krótki Poradnik

Impregnacja Dachów Z Gontów Drewnianych – Krótki Poradnik

Masz dach pokryty drewnianym gontem? ⇨ Nie zapomnij go regularnie impregnować. Jak to zrobić? Jak często? Jak przygotować gont do tego zabiegu? ⇨ Czytaj!

Impregnacja dachów z gontów drewnianych

Gonty drewniane to coraz częściej wybierany przez inwestorów materiał do pokrycia dachu. Wspaniale prezentują się na budynkach utrzymanych w stylu rustykalnym i dodają elegancji i ciepła nowoczesnym budowlom. Szczególnie dobrze wyglądają z takim pokryciem, modne domy drewniane oraz wykonane z cegły. Poza tym gont drewniany jest lekki i wytrzymały, można go ułożyć na dachu o nawet najbardziej skomplikowanych kształtach.

Ale ma też swoje słabsze strony – najważniejszą z nich  jest naturalny brak odporności drewna na wpływ warunków atmosferycznych, osadzanie się narośli organicznych czy wreszcie rozwój grzybów i pleśni. Ale odpowiednia pielęgnacja gontów może wydłużyć ich żywotność i skutecznie zabezpieczyć drewno. Oto wszystko, co należy wiedzieć na temat konserwacji gontu.

W jakim celu impregnuje się gont drewniany?

Prostokątne deszczułki wykonane z drewna pokrywające dach budynku narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, osadzające się z czasem zabrudzenia organiczne i nieorganiczne czy pozostałości zabrudzeń powykonawczych. Jest to zauważalne zwłaszcza na dachach o mniejszym spadku – drewno traci swój naturalny kolor i gładkość powierzchni, pojawiają się na nim widoczne osady.

Impregnacja ma za zadanie ochronę drewna przed tymi niekorzystnymi zjawiskami i przywrócenie naturalnego koloru drewna. Zabieg ten zapewnia także większą szczelność pokrycia, co podnosi komfort użytkowania dachu pokrytego gontami. 

Jak często należy przeprowadzać impregnację?

To zależy od rodzaju drewna. Uważa się, że gonty łupane z drewna modrzewia, jodłowego i dębowego nie wymagają impregnacji. Gonty świerkowe, osikowe i sosnowe – należy impregnować regularnie aby zachować ich trwałość przez następne lata. Jak często? Wystarczy raz na kilka lat, gdy zauważymy niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych na pokrycie dachu.

Etapy prac

Impregnacja gontów na dachu czy elewacji jest pracą, którą warto wykonać tak w przypadku gontu ciętego, jak i łupanego niezależnie od jego grubości. Ale zanim zaimpregnujemy dach z gontu, koniecznie należy go starannie oczyścić. 

Czyszczenie gontów drewnianych

Impregnacja zanieczyszczonego drewna nie ma większego sensu – uprzednio należy pozbyć się z gontu wszystkich zalegających na nim warstw brudu tworzonego przez grzyby, pleśnie, mech, pył i kurz. Wreszcie – na drewnie ślad odciska także promieniowanie słoneczne oraz wielokrotne cykle namakania i wysychania. Gonty drewniane stają się szare i nieestetyczne.

Drewno w sposób naturalny ulega z czasem degradacji, a czyszczenie gontów  ma na celu przywrócenie pierwotnej elegancji. Tak pielęgnowane drewno będzie się dobrze prezentowało i dobrze służyło nawet przez 50 lat – biorąc pod uwagę koszt materiału z którego wykonuje się gonty, nie jest to inwestycja przesadnie kosztowna.

Impregnacja

Gonty drewniane należy impregnować specjalnymi środkami przeznaczonymi do impregnacji elementów drewnianych. W ten sposób gont zostaje zabezpieczony przed szkodliwymi naroślami organiczno – biologicznymi oraz owadami drewnożernymi, staje się odporny na działanie warunków atmosferycznych, a jego powierzchnia odzyskuje swój naturalny blask. W ten sposób również przywracamy naturalny kolor drewnianego pokrycia.

Konieczne jest zastosowanie impregnatu do powierzchni drewnianych znajdujących się na zewnątrz, a więc narażonych na działanie zjawisk atmosferycznych oraz silne zabrudzenia. Warto również impregnować drewniane dachy preparatem zabezpieczającym przed działaniem płomieni. Dobrym wyborem będzie więc impregnat o działaniu wielofunkcyjnym.

Czy można nakładać impregnat samodzielnie? Oczywiście – tak. Trzeba jedynie kupić odpowiedni preparat i narzędzia. Pamiętajmy jednak, że praca ta wiąże się z koniecznością poruszania się na dużej wysokości i wymaga sprawności. Dobrze jest więc w miarę możliwości powierzyć ja w ręce fachowców

Jeśli gonty drewniane pokrywają budynek w całości – także ściany i kominy – to również powinno się wykonywać ich okresowe czyszczenie i impregnację. Wówczas dom będzie się przepięknie prezentował przez długie lata.

Lakier – czy zawsze jest konieczny?

Nie, ale jest świetnym uzupełnieniem impregnatu, który może przedłużyć czas użytkowania gontów. Lakier stanowi kolejną warstwę zabezpieczającą gont przed zanieczyszczeniami i niekorzystnymi wpływami warunków atmosferycznych. Warto więc wykorzystać w pełni możliwości, jakie nam oferuje.

Podsumowanie

Gont drewniany stanowi wyjątkowo estetyczne i dekoracyjne pokrycie domów jednorodzinnych. Coraz chętniej wykorzystywane w nowoczesnej architekturze, drewno stanowi jednak materiał, o który trzeba szczególnie starannie dbać. Z pewnością jednak warto – odwdzięczy się niepowtarzalnym wyglądem i trwałością.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze