Aneks jest dokumentem rozpoznawalnym prawnie, umożliwiającym zmianę warunków oryginalnej umowy. Często podpisuje się je w ramach przedłużenia pewnych postanowień albo w sytuacji kiedy chcemy je zmienić.
Kiedy najczęściej podpisuje się aneksy?
Teoretycznie aneks do umowy umożliwia wprowadzenie jakichkolwiek zmian do oryginalnego dokumentu, ale tylko jeśli zostaną one zaakceptowane przez obie strony. Bez obustronnej zgody taki dokument nie ma prawa wejść w życie.
Najczęściej możemy spotkać je w przypadku umów pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Mogą one dotyczyć zmian w samym charakterze umowy albo wynagrodzeniu. Aneks może poruszać również kwestie stanowiska osoby pracującej, godzin jej pracy albo miejsca, w którym wykonuje swoje obowiązki. W przypadku umów budowlanych może dotyczyć również zmiany harmonogramu realizacji, dostawy materiałów czy innych technicznych specyfikacji.
Pracodawcy równie często wykorzystują aneksy również do przedłużenia czasu trwania oryginalnego dokumentu. W ten sposób nie ma potrzeby na podpisywanie kolejnej umowy, a wszystkie dokumenty zgadzają się nadal z wymogami prawnymi.
Aneksy wykorzystywane w innych rodzajach umów
Aneksy to nie tylko zmiany w umowie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Mogą dotyczyć każdego rodzaju dokumentów, nawet rzadziej spotykanych umów. Niekiedy kontrakty podpisuje się nawet w przypadku pożyczek dokonywanych w rodzinie. Dlaczego?
Ponieważ nawet pożyczki omawiane pomiędzy bliskimi członkami rodziny powinny zostać opisane prawnie. Dla bezpieczeństwa obu stron. Zwłaszcza jeśli umówiona kwota przekracza wartość tysiąca złotych. Warto zastanowić się nad podpisaniem odpowiedniego dokumentu, który określi dokładnie kwestie takie jak okres spłaty długu czy dokładną należność pieniężną.
Pożyczki o wyższych kwotach powinno się zgłaszać do Urzędu Skarbowego. Należy wtedy zapłacić podatek od pożyczki w rodzinie, który bezpośrednio będzie zależał od grupy podatkowej, do jakiej należymy i wysokości samego kredytu. Jeśli nie przekracza on dziesięciu tysięcy złotych, możemy uzyskać zwolnienie od opodatkowania, zwłaszcza jeśli umowa zostaje zawarta pomiędzy osobami takimi jak ojciec i syn.
Czego nie może zmienić aneks?
Pomimo dość dużego zakresu możliwości, jakie zapewniają nam aneksy do umów, istnieją pewne ograniczenia. Oczywiście, aneks nie może naruszać obowiązujących przepisów. W niektórych umowach zastrzega się również modyfikację fundamentalnych warunków dla porozumienia. Aneks nie może wprowadzać zmian, które w oryginalnej umowie są sprzeczne z zasadami. Nie może być również wprowadzony w życie bez zgody obu stron.
Aneks jest pismem, który ma ułatwić prowadzenie dokumentacji i podpisywania umów. Ludzie nie są nieomylni. Z czasem często wychodzą drobne sprawy, które zmieniają postać rzeczy i wymagają od partnerów doprecyzowania pewnych warunków. Jeśli nie wiesz, jak powinno wyglądać takie pismo, poszukaj szablonów w sieci. Z pewnością na stronach takich jak https://aleo.com/ znajdziesz dokumenty, które za pomocą kilku kliknięć będziesz w stanie dopasować do własnej umowy i sytuacji.
Artykuł sponsorowany.