Prowadzisz firmę wysyłkową i właśnie przymierzasz się do inwestycji w kompleksową strefę składowania? Zastanawiasz się, w jaki sposób zmaksymalizować wydajność dostępnego obiektu? Zapoznaj się z naszymi uniwersalnymi poradami i dowiedz się, na jakie kryteria należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na nowe regały magazynowe wysokiej jakości.
- Regały magazynowe powinny być dobrane do typu składowanych jednostek
Wybór właściwych konstrukcji do gromadzenia towarów to złożony proces, który zawsze rozpoczyna się od analizy bieżących potrzeb. Z pomocą przychodzi nam przede wszystkim wstępny audyt wewnętrzny. Przy jego pomocy będziemy mogli określić zapotrzebowanie na najważniejsze regały magazynowe, takie jak:
- regały półkowe – najczęściej spotykany typ konstrukcji magazynów, który doskonale sprawdza się przy niemal każdym typie ładunków, który nie jest transportowany przy pomocy palet (np. skrzynie czy kartony),
- regały paletowe – drugi z najpopularniejszych rodzajów instalacji, stosowany powszechnie m.in. w branży spożywczej czy budowlanej,
- podesty i antresole – wyposażenie pomocnicze, za pomocą którego można zwiększyć dostępną powierzchnię składowania nawet kilkukrotnie, umożliwiając gromadzenie towarów na kilku poziomach.

- Metody zarządzania zapasami a regały magazynowe
Rozważając zalety poszczególnych typów regałów do magazynu należy pamiętać, aby spełniały one założenia stosowanych powszechnie metod zarządzania zapasami. Należy do nich m.in.:
- FEFO (First Expired, First Out) – magazyn w pierwszej kolejności opuszczają towary o najkrótszym terminie przydatności,
- FIFO (First In, First Out) – najwcześniej wydawane są te jednostki, które umieszczono w magazynie w najwcześniej,
- LIFO (Last In, First Out) – pierwszeństwo przy kompletacji zamówień mają towary najpóźniej umieszczone w magazynie.
- Regały magazynowe są podatne na warunki środowiska pracy
Planując wyposażenie magazynu należy mieć na względzie zróżnicowane czynniki wewnętrzne. Przykładem firm, w których warunki środowiskowe odgrywają szczególne znaczenie, są m.in. zakłady przetwórcze oraz firmy produkujące preparaty medyczne. W sytuacji, gdy regały magazynowe są narażone na negatywny wpływ skrajnie niskich temperatur, wysokiej wilgotności bądź środków konserwacyjnych, należy upewnić się, że są one pokryte ochronną farbą.
- Wybierz regały magazynowe od wiodącego producenta
Wszystkie dostępne w sklepach regały magazynowe spełniają wymogi zawarte w branżowych normach. Warto pamiętać jednak, że obowiązujące przepisy mogą okazać się niewystarczające. Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę Nedcon, pozornie niegroźne usterki słupów regałowych mogą doprowadzić do czasowego wykluczenia konstrukcji z użycia.
Szukasz marki, które zapewni Ci regały magazynowe najwyższej jakości? Zapoznaj się z ofertą Nedcon Silesia – przedsiębiorstwa specjalizującego się w projektowaniu i wyposażeniu przestrzeni magazynowych, z którego usług skorzystało już około tysiąca dużych i średnich firm z całej Polski. Dołącz do zadowolonych klientów Nedcon Silesia i zwiększ wydajność swojego magazynu.
Źródło: nedcon.pl