Strona głównaPoradyJak działa szkło wodne na wilgoć?

Jak działa szkło wodne na wilgoć?

Szkło wodne coraz częściej znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w budownictwie. Jest to stop lub roztwór krzemianów, najczęściej potasu oraz sodu. Rzadziej wykorzystywane są także krzemiany cezu, litu, rubidu, amonu. Na rynku istnieje wiele rodzajów szkła wodnego. Ich nazwy biorą się od składnika przewodniego. Szkło wodne możemy także znaleźć pod nazwą szklanej wody lub krzemianów rozpuszczalnych. Bierze się to od tego, że szkło wodne wyróżnia się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, co jest jego ogromną zaletą. Właściwości szkła wodnego są określane przez stężenie molowe, stosunek molowy, gęstość i sumę tlenków. Parametry, które zawsze znajdzie się na etykiecie to stężenie i stosunek molowy, reszta jest pomijana przez większą część producentów. W tym artykule dowiesz się, czy szkło wodne jest dobre na wilgoć, do impregnacji betonu, poznasz jego inne zastosowania.

Szkło wodne do impregnacji betonu – co to jest?

Czy szkło wodne to dobry materiał do zapobiegania wilgoci i impregnacji betonu? Posiada ono ogrom właściwości fizykochemicznych, dlatego jest wykorzystywane na szeroką skalę. Dużą zaletą tego materiału jest fakt, że jego właściwości można dopasowywać do indywidualnych wymagań (zmiana lepkości, czy gęstości). Rzadko kiedy można spotkać się z takimi właściwościami, dlatego też szkło wodne znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najchętniej wykorzystuje się szkło wodne sodowe, potasowe, potasowo – sodowe. Modyfikacje właściwości nie wymagają dużego nakładu finansowego, dlatego tak chętnie się je przeprowadza. Ogromną zaletą szkła wodnego na wilgoć jest antykorozyjność, niwelacja osadzania się osadów na powierzchni metali, duża stabilność. Ta ostatnia cecha sprawia, że szkło wodne nie jest podatne na wchodzenie w reakcje z innymi substancjami. Szkło wodne jest niepalne, nietoksyczne, co czyni je bezpiecznymi dla środowiska naturalnego i przyczynia się do łatwości w załadunku i transporcie.

Niestety szkło wodne na wilgoć posiada wysoką alkaliczność, co sprawia, że może dojść do uszkodzenia skóry ludzkiej, dlatego podczas jej używania tak ważna jest odpowiednia odzież oraz zabezpieczenie oczu i okolic oczu. Bezwzględnie zabronione jest jej spożycie. Powinno się ją jak najmniej wdychać. Jeśli dojdzie do wycieku wody szklanej na wilgoć, należy znaleźć i zatamować źródło wycieku, a substancję, która wydostała się ze zbiornika posypać piaskiem. Neutralizację szkła wodnego przeprowadza się przy użyciu kwasu siarkowego.

Szkło wodne na wilgoć bardzo często stosuje się, jako dodatek do betonu, czy zaprawy cementowej. Najczęściej używa się wody szklanej w postaci ciekłej. Szkło wodne dzięki swoim adhezyjnym właściwościom chroni wmurowania betonowe przed wilgocią, czyli jest tzw. impregnatem.

Woda szklana na wilgoć – zastosowania

Woda szklana na wilgoć znajduje także zastosowanie podczas produkcji farb. Służy także jako spoiwo do płytek ceramicznych. Wodę szklaną stosuje się także jako uzupełnienie klejów i kitów. Jest dobrym lepiszczem.

Zastosowanie wody szklanej jest bardzo szerokie. Oprócz tego, że jest świetna wilgoć, to używa się je do proszków do prania, płynów do mycia naczyń, do silnych środków czyszczących. Woda szklana opóźnia korozję i pylenie. Woda szklana jest wykorzystywana także do preparatów, które zapobiegają osadzaniu się kamienia na wszelkiego rodzaju powierzchniach. Dzięki temu, że szkło wodne na wilgoć można swobodnie modyfikować, znajduje ona wiele zastosowań. W zależności od stopnia modyfikacji, zmienia się jej przeznaczenie. Stabilizująco i regulująco działają krzemiany sodu i potasu.

Dzięki swoim ogromnym właściwościom woda szklana jest doceniania w branży budowlanej, szczególnie jako impregnat betonów i bardzo chętnie stosowana także w przemyśle.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze