Ze względu na wysokie właściwości wytrzymałościowe aluminium na korozję, jest to materiał, który najczęściej jest stosowany w trakcie produkcji elementów, które są narażone na zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć m.in. chodzi tutaj o profile okienne, stolarkę drzwiową, czy systemy rynnowe. Najczęściej wierzchnia warstwa elementów, które są wykonane z aluminium, nie potrzebują żadnej renowacji przez wiele lat. Oczywiście wykonanie podstawowych zabiegów renowacyjnych jest niezwykle proste, wystarczy w tym przypadku odpowiednio oczyścić element i pomalować aluminium specjalną farbą. Problem pojawia się w trakcie wyboru takiej farby do malowania aluminium. W dalszej części artykułu opiszemy dokładnie, jak i czym pomalować aluminium.
Malowanie aluminium – jak się przygotować?
W takim razie, jak i czym pomalować aluminium? Przede wszystkim przed malowaniem elementów aluminiowych w pierwszej kolejności należy odpowiednio ocenić stan powierzchni i oszacować zakres pracy, jaką należy wykonać.
W przypadku, gdy element aluminiowy jest w opłakanym stanie, lub posiada już inną powłokę malarską, która łuszczy się i odpada, musimy taką powłokę usunąć. Można to zrobić za pomocą szczotki drucianej, lub wykorzystując szlifierki kątowe z papierem ściernym. Wszystko zależy od wielkości powierzchni. W trakcie usuwania starej powłoki czynność ta powinna być wykonywana z wyczuciem po to, aby nie zniszczyć podłoża aluminium. Na sam koniec warto przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem 1000, umyć, a następnie odtłuścić.
W przypadku, gdy powłoka aluminium jest w dobrej kondycji, wystarczy ją delikatnie zmatowić i odtłuścić wykorzystując mieszankę wody ze specjalnym detergentem.
Mamy już przygotowany i oczyszczony element, teraz pojawia się pytanie, jak pomalować aluminium? Przed pomalowaniem aluminium, warto wykonać standardową procedurę w postaci malowania próbnego, czyli najlepiej wykonać test farby do malowania aluminium na niewielkim fragmencie powierzchni.
To, w jaki sposób pomalować aluminium, zależy w głównej mierze od tego, czym będziemy go malować. Przede wszystkim należy wykonywać wytyczne producenta farby, które zazwyczaj znajdują się na opakowaniu. Dodatkowo nie powinno się rozcieńczać farby wodą. Najlepszy efekt dekoracyjny uzyskuje się poprzez wykonanie trzech warstw.
Jaka farba do malowania aluminium?
Jaką farbę do malowania aluminium wybrać? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aluminium maluje się przy wykorzystaniu farby podkładowo-nawierzchniowej. Takie farby do aluminium, charakteryzują się wysoką przyczepnością do gładkich powierzchni, czyli do cynku, aluminium, miedzi, drewna, cyny, czy ołowiu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu lepszej trwałości, warto wydać trochę więcej i wybrać farbę, która bazuje na polimerach akrylowych. Taka farba charakteryzuje się tym, że jej czas schnięcia wynosi około trzech godzin, i można po tym czasie nałożyć następną warstwę.
Oczywiście rodzaj farby do malowania aluminium dobiera się na podstawie powierzchni. Najczęściej na rynku dostępne są farby, które stosuje się na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń. Opierając się na zebranych opiniach od naszych użytkowników, warto zastosować farbę Tikkurila, która charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zapewnia również trwałość kolory, i jest ona uniwersalną farbą, którą można stosować wewnątrz i na zewnątrz. Farba Tikkurila może być również wykorzystana do malowania elementów, które są wykonane z cynku, miedzi, ołowiu, czy powierzchni drewnianych.