Strona głównaNaprawyJak naprawić rynnę?

Jak naprawić rynnę?

Plastikowe czy ocynkowane – każdy rodzaj rynny może z czasem wymagać konserwacji czy naprawy. Podczas użytkowania rynien w domu mogą wystąpić usterki, z którymi będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Naprawa rynien będzie wymagała niewielkich umiejętności manualnych, podstawowych narzędzi i nieco wolnego czasu.

Według fachowców aż sześć najpopularniejszych usterek, jakim ulegają rynny, można naprawić samodzielnie. W naprawie rynny ocynkowanej czy przy naprawie rynny plastikowej zdecydowanie najważniejsza jest trafna diagnoza źródła problemu i dopasowanie odpowiedniej metody postępowania. A zatem, jak naprawić rynnę plastikową, a jak ocynowaną?

Naprawa rynien – o czym trzeba pamiętać?

Mając do wyboru rynny ocynkowane oraz plastikowe spora część inwestorów decyduje się na wersje ocynkowane – głównie ze względu na ich zwiększoną trwałość. Nawet dobrej jakości plastik z czasem będzie stawał się kruszy i nieodporny na uszkodzenia mechaniczne, mocne światło słoneczne czy duże zawilgocenie. Jak naprawić rynnę plastikową? Niestety, ale najczęściej naprawa rynny plastikowej wiąże się z koniecznością wymontowania całego modułu czy odcinka i wstawienie w to miejsce nowego elementu. Czasem bywa, że przy wyborze nietypowego koloru rynien do domu będziemy mieć później problem z dobraniem właściwego odcienia nowego elementu. Jak naprawić rynnę plastikową, jeśli ma tylko niewielkie pęknięcia czy miejscowo zaczyna przeciekać? Do takiej naprawy rynny plastikowej wystarczy zastosowanie odpowiedniego kleju do PCV albo kitu. Należy pamiętać, aby zawsze powierzchnię przeznaczoną do klejenia uprzednio dokładnie oczyścić i odtłuścić.

Naprawa rynny ocynkowanej

Już z samego założenia metalowe rynny są trwalsze, jednak i w ich przypadku mogą powstać drobne usterki. Na szczęście naprawa rynien metalowych nie wymaga ogromnych nakładów czasu ani wielkich umiejętności. Jeśli problemem są odpryski z farby czy miejscowe wykwity rdzy, naprawa rynny ocynkowanej w tym wypadku będzie wymagała zastosowania specjalnej zaprawki w kolorze rynny. Zaprawki zawsze stosujemy na dokładnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię. Zaprawki stanowią jednocześnie ochronę przed korozją, jak i przywrócenie pierwotnego, estetycznego wyglądu.

Jakie naprawy rynny ocynkowanej wykonuje się najczęściej?

W przypadku metalowych rynien dość często pojawiają się problemy ze złączkami oraz klamrami zaciskowymi. Poluzowanie się tych elementów to jeden z najmniej inwazyjnych kłopotów, powstających zwykle na skutek niestarannie wykonanej pracy dekarza. Jeśli rynna przecieka na złączkach, naprawa rynny ocynkowanej obejmie jedynie zdemontowanie złączek oraz ich ponowne, tym razem poprawne, zamontowanie. Jeśli zaś zainstalowana na krawędzi rynny zaślepka się zsuwnie, trzeba ją umieścić z powrotem na miejscu. Dla pewności można też podkleić ją specjalnym klejem. Jeśli problem nieszczelnych łączeń pojawił się w starych systemach rynnowych, naprawa rynny ocynkowanej wymaga wykorzystania uszczelniacza. Oczywiście w grę wchodzi też po prostu wymiana złączek na nowe, o ile nadal są produkowane.

Naprawa rynny ocynkowanej po obfitych deszczach

Systemy rynnowe są szczególnie mocno obciążone podczas ulewnych deszczy. To właśnie w takiej chwili może dojść do wysunięcia się rury spustowej ze sztucera. Rzadziej, ale również się zdarza, że rura spustowa wypadnie z kolanka albo z mufy. Jeśli po oględzinach dojdziemy do wniosku, że obejmy nie są poluzowane i znajdują się na miejscu, naprawa rynny ocynkowanej zostanie ograniczona do umieszczenia rury z powrotem na swoim miejscu. Trzeba przy tym pamiętać, że wygięte obejmy trzeba wymienić na nowe.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze