Strona głównaPoradyJak ocieplić drzwi garażowe?

Jak ocieplić drzwi garażowe?

Nawet dobrze zaizolowany garaż, ocieplony czy będący integralna częścią domu będzie powodował straty ciepła, jeśli nie zostanie wykonane ocieplenie drzwi garażowych. Odpowiednia izolacja w tym miejscu sprawi, że pomieszczenie będzie utrzymywać stałą temperaturę, nawet podczas surowych zim. Dzięki temu przechowywane wewnątrz przedmioty nie będą się niszczyć, a wykonywanie jakichkolwiek prac wewnątrz nie będzie postrzegane w kategorii kary.

Ocieplanie drzwi garażowych jest świetną inwestycją na przyszłość, szczególnie w czasach wysokich cen za a opał. A zatem, czym obić drzwi garażowe, żeby pomieszczenie błyskawicznie się nie wychładzało? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów i patentów.

Czym ocieplić drzwi garażowe?

Na rynku jest kilka dostępnych sposobów na to, czym ocieplić drzwi garażowe. Rodzaj wybranego materiału warto dopasować do swoich potrzeb, oczekiwań i do zasobności portfela.

Zdecydowanie najczęstszą  odpowiedzią na pytanie, czym obić drzwi garażowe, jest styropian. Sprawdzi się tam, gdzie niewielkie ma znaczenie ostateczna grubość skrzydła drzwi garażowych. Z tego względu chętnie instalowany jest w starym budownictwie i drzwiach otwieranych w sposób tradycyjny. Wystarczy zastosowanie płyty o grubości 3 do 4 cm. Taka izolacja  świetnie zabezpieczy zarówno przed stratą ciepła, ale i przed zawilgoceniem.

Wśród możliwych opcji z pewnością należy wymienić folię termoizolacyjną. Zastosowanie tej metody na ocieplenie drzwi garażowych ma przynajmniej dwie zalety. Idealnie sprawdzi się w przypadku drzwi, których z przyczyn technicznych nie można pogrubić. Kolejnym plusem jest montaż – folię, wraz z odpowiednim zapasem, można bez większego problemu samodzielnie dokleić do oczyszczonej powierzchni drzwi.

Podobnie będzie działać inny materiał stosowany do ocieplania drzwi garażowych, a mianowicie mata izolacyjna. Podobnie jak folia, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest dociążenie ani zwiększenie grubości skrzydeł drzwi garażowych. Mata jest elastyczna i naprawdę dobrze przylega do ocieplanej powierzchni, dlatego jej wygląd można uznać za estetyczny.

Dobrym rozwiązaniem jest też pianka poliuretanowa, dostępna w puszkach. Zaletą tej metody jest bardzo łatwe zastosowanie. Pianę nakłada się bezpośrednio na drzwi – rozpyla się ją za pomocą specjalnego pistoletu. Warto zainwestować w takie ocieplenie drzwi garażowych, ponieważ jest jednocześnie lekkie, zapewniające znakomitą izolację termiczną, a dodatkowo też ochronę przed wilgocią czy pleśnią. Tutaj jednak należy bezwzględnie zachować kwestie bezpieczeństwa, przy nakładaniu pianki skorzystać z ubrania ochronnego. Po naniesieniu izolacji drzwi trzeba dobrze wywietrzyć.

Ocieplanie drzwi garażowych – o czym nie możesz zapomnieć?

Aby wykonanie ocieplenia drzwi garażowych miało sens, konieczne jest wykonanie izolacji nie tylko samych skrzydeł, ale również ościeży. W przeciwnym wypadku nawet najlepsze materiały do ocieplenia nie zdadzą egzaminu, ponieważ ciepło wciąż będzie miało możliwość przedostawania się na zewnątrz.

Czym ocieplić drzwi garażowe bez wysiłku?

Jeśli jesteś właśnie na etapie szukania dobrego sposobu na to, czym obić drzwi garażowe, żeby jednocześnie nie wychładzały garażu i były estetyczne, masz do wyboru jeszcze jedną opcję. Zamiast wykonywać samodzielnie prace przy zakładaniu wybranej izolacji, możesz już na etapie zakupu drzwi garażowych zdecydować się na ich ocieplaną wersję. Z pewnością tak wykonane drzwi będą wyglądać profesjonalnie, ponieważ sam materiał izolacyjny jest estetycznie ukryty pod wierzchnią warstwą drzwi. Niemniej jednak takie ocieplanie drzwi garażowych będzie znacznie droższe.

Jeśli szukasz budżetowego rozwiązania dla problemu zimnego garażu, powinieneś zdecydować się raczej na jeden z powyższych sposobów i konkretny rodzaj materiału. Jeśli jednak wyżej cenisz sobie estetyczne wykończenie, zapewne postawisz na gotowe rozwiązanie. Wśród wszystkich dostępnych modeli, najlepszymi parametrami izolacyjnymi charakteryzują się bramy garażowe segmentowe – to one zapewnią najmniejsze straty ciepła. W środku zazwyczaj znajduje się lekka pianka poliuretanowa, o której wspominaliśmy wcześniej. Ważnym uzupełniającym dodatkiem są uszczelki, dające dodatkową ochronę przez zimnem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze