Strona głównaPoradyJak odpowietrzyć podłogówkę?

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe, to powszechne zjawisko, które pojawia się w trakcie ciągłej eksploatacji takiego ogrzewania. Zapowietrzona podłogówka przyczynia się do gorszej wydajności grzewczej całej instalacji. W związku z tym, w momencie, kiedy pojawia się taka sytuacja, należy bezzwłocznie zająć się odpowietrzeniem instalacji. W dalszej części wpisu, sprawdzimy, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, czy warto to robić na zasilaniu, czy powrocie, jak to wykonać, gdy instalacja ma zawór RTL, i jakie można wykorzystać do tej czynności urządzenia.

Odpowietrzanie podłogówki

W takim razie, jak przebiega odpowietrzanie podłogówki? Najczęściej proces odpowietrzania podłogówki wykonuje się bezpośrednio po założeniu instalacji podłogowej. Przede wszystkim odpowietrzanie powinno być wykonywane systematycznie co dwa lata, przy standardowej eksploatacji ogrzewania. Często pojawiają się w sieci zapytania o to, dlaczego instalacja grzewcza się zapowietrza? Do głównych przyczyn tego zjawiska, zalicza się przede wszystkim błędy, które są popełniane w trakcie montowania ogrzewania podłogowego, dodatkowo kolejną przyczyną jest również pierwsze odpowietrzenie układu grzewczego przed rozruchem, które zostało wykonane w nieprawidłowy sposób. Na platformie YouTube znaleźć można informacje o tym, że powodem zapowietrzania się podłogówki, są przemieszczające się w przewodach pęcherze powietrza, które powstają podczas nieodpowiedniej eksploatacji takiej instalacji, chodzi tutaj głównie o uzupełnianie instalacji nadmierną ilością wody, bądź jej niedostateczną ilością. W związku z tym, pierwsze odpowietrzanie powinno być wykonywane ze szczególną starannością.

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe – jak rozpoznać?

Po czym stwierdzić, że ogrzewanie podłogowe zostało zapowietrzone? Przede wszystkim charakterystyczną cechą jest to, że instalacja grzewcza nierównomiernie grzeje. W ten sposób, w pomieszczeniach jest odczuwalne obniżenie się temperatury. Na YouTube znaleźć można również informacje o tym, że w momencie, gdy ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone, wydaje ono odgłosy w postaci stukania, albo bulgotania.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

W jaki sposób odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? W pierwszej kolejności należy zakręcić każdy zawór, który znajduje się na głównej belce powrotnej instalacji. Następnie otwiera się zawór z wodą i powinno się odczekać do dwudziestu minut, do momentu, w którym przez całą odpowietrzoną pętlę, przemieści się woda. W trakcie tej czynności, najczęściej powstają charakterystyczne odgłosy w postaci bulgotania, a na instalacji może pojawić się również woda. Odpowietrzanie wykonuje się w ten sam sposób dla pozostałych obiegów, przy tym, pamiętając o tym, aby zamykać poprzednie pętle. W takim razie wiesz, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, jednak pojawia się pytanie, jak wykonać tę czynność, gdy instalacja posiada zawór RTL?

Jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL?

Odpowietrzając podłogówkę, która zawiera zawór RTL, należy pamiętać o tym, że przed wykonaniem tej czynności, powinno zakręcić się wszystkie zawory, które są usytuowane na grzejnikach. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że odpowietrzając podłogówkę z zaworem RTL, powinno się włączyć pompę, która znajduje się w szafce.

Na zasilaniu czy powrocie?

Czy odpowietrzanie podłogówki powinno być wykonywane na zasilaniu, czy powrocie? W tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna. Na YouTube można znaleźć informacje o tym, że wykonując odpowietrzanie na zasilaniu, czy powrocie, należy odkręcić zawór z wodą, a następnie przyglądać się temu, jak powietrze ulatnia się z wodą, która wydostaje się z belki, a następnie trafia do kanalizacji. Czynność ta powinna być wykonywana do momentu, aż powietrze nie będzie ulatywało z wody.

Urządzenia do odpowietrzania ogrzewania podłogowego

Jakie urządzenia wykorzystuje się do odpowietrzania ogrzewania podłogowego? Najczęstszym urządzeniem, które jest wykorzystywane w trakcie tej czynności, to rozdzielacz, który jest usytuowany w skrzynce rozdzielczej. Głównym zadaniem tego urządzenia jest to, że odpowiada za równomierne rozprowadzanie ciepła po całej instalacji grzewczej. Do rozdzielacza przetransportowywana jest woda, która jest podgrzewana w centralnym układzie grzewczym, czyli w pompie. W taki sposób podgrzana ciecz przemieszcza się przez całą sieć instalacji grzewczej. Przede wszystkim rozdzielacz posiada urządzenie, które automatycznie odpowietrza całą instalację. Ten odpowietrznik najczęściej jest montowany na belkach powrotnych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze