Strona głównaPoradyJak palić w kominku?

Jak palić w kominku?

Nieodmiennie blask kominka kojarzy nam się z długimi, zimowymi wieczorami, trzeszczącym mrozem za oknem, pachnącą herbatą i błogim spokojem. To właśnie za ten klimat i niepowtarzalną atmosferę cenione są kominki i dzisiaj. Zmieniły się jednak czasy, i kominki nie są uważane za zbyt ekologiczny rodzaj ogrzewania. W takim razie, czym można palić w kominku?

Aby rozpalić ogień w kominku, trzeba wiedzieć, od czego zacząć. Aby nie narazić się na niemały mandat – zwłaszcza zimą, trzeba wiedzieć, czym można palić w kominku. Warto to regularnie sprawdzać, ponieważ między regionami mogą istnieć pewne różnice.

Sprawdź też:

Czym palić w kominku?

Zanim przejdziemy do tego, jak palić w kominku, żeby szyba była czysta, warto zacząć od tego, czym palić w kominku. Zgodnie z prawem  paląc w kominku powinno wykorzystywać się jedynie suche drewno. Za takowe uważa się drewno, którego wilgotność wynosi nie więcej, jak dwadzieścia procent. Chodzi tu nie tylko o ogromne ilości dymu, jakie powstają podczas palenia mokrego drewna, ale również o eksploatację kominka. Nawet jeśli tylko sporadycznie palimy w kominku, powinniśmy wykorzystywać do tego suche drewno. Paląc mokrym, będziemy potrzebować go nawet dwukrotnie więcej. Nie bez znaczenia również dla zdrowia pozostaje palenie w kominku mokrym drewnem – wydzielają się przy tym szkodliwe substancje.

Czym można palić w kominku? Fachowcy podpowiadają, że najlepszym drewnem będzie to pochodzące z drzew liściastych. Wśród nich natomiast najlepiej sprawdzą się takie gatunki, jak brzoza i dąb, ale też wszystkie drzewa owocowe. Takim samym drewnem pali się w wędzarniach, co jest najlepszym potwierdzeniem tej tezy. Jak palić w kominku, żeby szyba była czysta? Wystarczy palić odpowiednimi gatunkami drewna, które nie wytwarzają substancji smolistych lub ich znikome ilości. Dzięki temu szyba pozostanie czysta. Jeśli wiemy czym palić w kominku możemy przejść do metod rozpalania. 

drewno do palenia w kominku

Jak rozpalić kominek?

Czy wiesz jak palić w kominku? Na to, jak rozpalić w kominku, są przynajmniej dwa sprawdzone sposoby. Jeden z nich to sposób „od dołu”, drugi to palenie w kominku od góry. Pierwsza metoda polega na układaniu warstwami kolejnych materiałów, poczynając od rozpałki, kończąc na szczapach drewna na wierzchu. Taki stosik zostaje podpalony punktowo w kilku miejscach. Znacznie efektywniejsze i szybsze jest palenie w kominku od góry. Wystarczy zmienić kolejność układanych materiałów. Na sam spód powinny iść grubsze szczapy, ale niekoniecznie ułożone w stosik. Na to kładziemy podpałkę i… tyle. Taki sposób nie wymaga od nas późniejszego dokładania kolejnych szczapek, zanim ogień się mocniej rozpali. Jak rozpalić kominek bez większego problemu? Na czas rozpalania ognia trzeba maksymalnie otworzyć napowietrznik – w ten sposób powstanie cug. Ogień bowiem potrzebuje do rozpalenia się tlenu z atmosfery. Znając wszystkie sposoby polecamy palenie w kominku od góry.

Jak prawidłowo palić w kominku?

Wybranie odpowiedniego drewna do palenia w kominku nie wystarczy, aby kominek służył nam nieprzerwanie przez długie lata. Zatem jak rozpalić kominek? Konieczne jest jeszcze regularne czyszczenie, szczególnie zaś komina oraz samego paleniska. Jak prawidłowo palić w kominku, aby nie stworzyć sobie zagrożenia pożarem? W tej kwestii trzeba bezwzględnie pamiętać o ustawieniu ilości wpadającego do kominka powietrza.  O ile do rozpalenia się kominek będzie potrzebował go więcej, tak nie można ograniczyć go zupełnie. Pozostawienie kominka zamkniętego z tlącym się w środku drewnem na całą noc może prowadzić do niebezpiecznego zatkania się przewodu kominowego. To właśnie zasady bezpieczeństwa są odpowiedzią na pytanie jak prawidłowo palić w kominku. W efekcie sami możemy sobie sprowadzić na głowę niemałą tragedię. Okazuje się też, że taki proceder jest zwyczajnie nieekonomiczny, chociaż niektórzy z zadziwieniem kiwają nad tym stwierdzeniem głową.

Palenie w kominku – jakich błędów unikać?

Aby palenie w kominku było efektywne i wydajne, konieczne jest stosowanie się do podstawowych zasad. Nie można spalać papieru, ponieważ jedynie zwiększa produkcję popiołu. Więc jak palić w kominku, żeby szyba była czysta, a palenie efektywne i ekologiczne? Absolutnie niedopuszczalne jest palenie w kominku śmieciami. Warto też pamiętać, że do palenia w kominku warto wybierać jedynie dobrej jakości materiały oraz podpałki. Ich jakość będzie wpływać na stan techniczny kominka.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze