Z uwagi na wyjątkowe połączenie walorów użytkowych z pełną dowolnością kolorów, płytki klinkierowe cieszą się dużym uznaniem w kategorii materiałów wykończeniowych na zewnątrz domu. W jaki sposób należy je prawidłowo kłaść? Tego dowiesz się z naszego poradnika!
Płytki klinkierowe na zewnątrz – zastosowanie
Niezwykłe bogactwo kolorystyczne sprawia, że płytki klinkierowe są chętnie wybierane przy wykończeniu domu. Z uwagi na swoje właściwości, śmiało mogą być użyte do wykończenia elewacji budynku. Czasami płytki klinkierowe mogą również zastąpić tradycyjne płytki tarasowe lub balkonowe.
Klinkier – płytka o wielu obliczach
Płytki klinkierowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w różnych formatach. Dzięki temu, można je dopasować do domów w różnych stylach – zarówno do nowych, jak i wieloletnich budynków. Odpowiednio dobrane płytki klinkierowe na zewnątrz mogą zupełnie odmienić charakter domu, odświeżyć jego wygląd lub podkreślić unikalny styl.
Jak położyć klinkier płytki?
Montaż płytek klinkierowych wymaga szczególnej staranności i dokładności. Jeśli klinkier nie zostanie położony równo, możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Jak położyć płytki klinkierowe krok po kroku? Podpowiadamy:
- Przygotowanie podłoża. To pierwszy krok, którego nie należy pomijać przy montażu płytek na elewacji. Ściana powinna być równa, sucha i pozbawiona wszelkich zabrudzeń, kurzu oraz tłuszczu. Dla uzyskania lepszej przylepności, można ją dodatkowo zagruntować.
- Nałożenie kleju. Ważne, aby do tego celu wybrać odpowiedni, specjalistyczny klej. Produkt należy precyzyjnie nakładać za pomocą zębatej pacy, nie pozostawiając przy tym wolnych szczelin.
- Kładzenie płytek. Aby uzyskać naturalny efekt, najlepiej wymieszać płytki z różnych opakowań – zdarza się, że poszczególne serie produkcyjne nieznacznie różnią się od siebie odcieniem. Przed położeniem płytek, warto nanieść na ścianę linie pomocnicze, które pomogą zachować równy poziom. Przy kładzeniu, należy pamiętać o zachowaniu odstępu na fugę.
- Fugowanie i zabezpieczenie płytek klinkierowych. Do fugowania należy przystąpić dopiero w momencie, gdy zaprawa będzie już dobrze związana. Czas ten powinien być podany na opakowaniu produktu. Pracę należy rozpocząć od fugowania szczelin pionowych, a w następnej kolejności poziomych. Nadmiar fugi trzeba usunąć. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią na okres 14 dni, np. za pomocą folii. Trzeba przy tym pamiętać o zapewnieniu dostępu powietrza do płytek.
Bezbłędnie wykonana elewacja z płytek klinkierowych cieszy oczy przez wiele lat i stanowi przepiękną ozdobę całego domu. Warto maksymalnie przyłożyć się do układania klinkieru, aby uzyskać w ten sposób perfekcyjny efekt na lata. Bardzo ważną kwestią jest również wybór odpowiednich płytek klinkierowych. Pod tym względem najlepiej zaufać sprawdzonym producentom, którzy cieszą się renomą na rynku. Płytki klinkierowe stanowią wieloletnią inwestycję, dlatego warto stawiać na pewne i trwałe produkty z tej kategorii.
Artykuł sponsorowany