Zazwyczaj z wody ze studni korzystają mieszkańcy wsi, którzy cenią sobie jej krystaliczną czystość. Jednak nie zawsze jest ona tak i bardzo często można spotkać się z zanieczyszczoną wodą ze studni. W wodzie studziennej mogą pojawiać się różnego rodzaju bakterie i roztocza, bardzo często stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życiu ludzkiego, a także zwierząt korzystających z wody ze studni. Co jeśli mamy do czynienia z zanieczyszczoną wodą, jak poradzić sobie z brudną wodą ze studni?
Brudna woda ze studni głębinowej
Wrażenie brudnej wody ze studni głębinowej nadaje zbyt wysokiej stężenie żelaza. Zazwyczaj w studniach głębinowych mamy do czynienia z żelazem na drugim stopniu utlenienia, a więc ma on postać bezbarwną. Związki żelaza występujące w studni, to z reguły węglan żelaza (II) lub siarczan (IV) żelaza (II). Pod wpływem kontaktu z tlenem dochodzi do przemiany dwuwęglanu i powstaje wodorotlenek żelaza (II). Może dochodzić do reakcji, w której produktem jest wodorotlenek żelaza (III), który łatwo się wytrąca w postaci brunatnego osadu. To właśnie jest jedną z przyczyn występowania rdzawej wody ze studni głębinowej. Brudna woda ze studni głębinowej świadczy o zbyt dużym stężeniu żelaza w wodzie, dlatego w celu upewnienia się, że to jest przyczyną rdzawego koloru, należy wykonać badania wody pod względem występujących zanieczyszczeń. Jeżeli chodzi o żelazo, jego stężenie w wodzie nie powinno przekraczać 0,2 mg Fe/l. Oprócz wpływu na zdrowie, dodatkowo może powodować uszkodzenia instalacji. Wysokie stężenie żelaza daje się odczuć w postaci zmienionej barwy wody, zmiany smaku, czy wrażenia, że woda ze studni głębinowej śmierdzi. Testem, na sprawdzenie, czy nasza woda jest zbyt zażelaziona, jest test ze szklanką. Po nalaniu i chwilowym odstawieniu wody w szklance, pod wpływem powietrza zmienia ona kolor na brunatny lub właśnie rdzawy. Dodatkowo czuć charakterystyczny posmak żelaza po spożyciu, a także można mieć wrażenie, że woda ze studni śmierdzi. Aby mieć całkowitą pewność, że to jest przyczyną brudnej wody ze studni, najlepiej w tym celu wykonać badania.
Badanie wody ze studni głębinowej
W celu sprawdzenia, co jest przyczyną brudnej wody lub rdzawej wody ze studni głębinowej najlepiej wykonać badania wody. Wykonując badanie wody ze studni głębinowej możemy sprawdzić zawartość wody, między innymi stężenie metali, związków mineralnych, czy obecność bakterii. Jeżeli któraś z rzeczy przekracza normy, należy niezwłocznie przestać korzystać z wody i usunąć przyczynę. Jak sobie poradzić z brudną wodą ze studni? Być może czerpiemy ją ze złóż o drobnoziarnistej strukturze lub jest ona zanieczyszczona przez płytsze warstwy, które spływają do studni. Nie ma sensu stosować filtrów, zwłaszcza jeżeli pobieramy duże ilości wody. Można próbować za pomocą pompowania, w wyniku którego po czasie struktura złoża powinna się ustabilizować. Aby pozbyć się rdzawej wody ze studni głębinowej można spróbować również ją odżelazić. Jedną z metod wykorzystywaną w celu jest wstępne napowietrzanie.
Zamulenie studni głębinowej
Zamulenie studni głębinowej spowodowane jest przez zbierającą się glebę, która dostaje się do studni razem z wodą. Wraz z upływem czasu, zbierają się kolejne warstwy, a w wyniku tego na dnie zbiornika powstaje warstwa mułu. Zamulenie studni głębinowej może prowadzić do powstawania kolonii bakterii i mikroorganizmów chorobotwórczych, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się problemu. Zamulenie studni głębinowej wpływa na jakość, a także kolor i zapach wody. Brudna woda ze studni głębinowej to jeden ze skutków zamulenia studni głębinowej. Woda przybiera rdzawy kolor, co można najczęściej zauważyć na praniu, a także z cieknącego kranu na tle białej wanny czy umywalki. Może również spowodować, że zmniejszy się wydajność zbiornika, pompa ma problem z zasysaniem wody lub czas jej pracy jest wydłużony. Chcąc zapobiec nadmiernemu zamulaniu studni, należy co dwa latać ją czyścić i dezynfekować, a także przy okazji pobierać próbki wody i badać, w celu określenia jej jakości i zawartości.