Strona głównaPoradyJak przyciemnić kolor fugi?

Jak przyciemnić kolor fugi?

Nie podoba ci się wygląd twojej kuchni lub łazienki? Zastanawiasz się, jak przyciemnić kolor fugi pomiędzy płytkami? Oto kilka praktycznych porad, jak dokonać tego domowymi sposobami. To najszybszy i najtańszy sposób na odświeżenie wyglądu tych pomieszczeń bez uciążliwego remontu.

Proste sposoby na to, jak przyciemnić fugę

Najprostszym, ale z pewnością nie najszybszym sposobem jak przyciemnić fugę, jest jej wymiana. W tym celu należy wydłubać całe stare spoiwo znajdujące się pomiędzy płytkami. Jest to praca długotrwała i wymagająca cierpliwości, ponieważ stara fuga jest naprawdę twarda i mocno się trzyma. Jeżeli zrobisz to zbyt mocno, łatwo możesz uszkodzić brzeg płytek. A do tego fugę należy wydłubać bardzo starannie, ponieważ inaczej nałożona nowa nie będzie się dobrze trzymała. Nie jest to więc najlepszy sposób.

Dużo prostszą odpowiedzią na pytanie: jak przyciemnić fugę, jest użycie specjalnych farb. Są one sprzedawane w różnych opakowaniach, aby łatwiej było dopasować konkretny produkt do wygodnego użycia. Zakupić możesz farbę w pojemniku, w butelce z dozownikiem, a nawet w pisaku. Działa to jednak tylko wówczas, jeżeli generalnie fuga jest w dobrym stanie i nie wykrusza się.

Do fug należy używać wyłącznie specjalnych przeznaczonych do nich farb. Zwykłe akrylowe nie dadzą sobie rady w obliczu zwiększonej wilgotności oraz odporności na ścieranie. Sposób na to, czym przyciemnić fugi sprawdzi się również wówczas, kiedy chcesz po prostu ujednolicić ich kolor albo pozbyć się nieestetycznych wykwitów. Przyciemnianie fugi nie jest trudne. Jej rozjaśnianie raczej się nie uda i wówczas konieczna jest po prostu jej wymiana na nową. Dlatego przed zakupem fugi dobrze dobierz jej kolor do płytek i do całego wnętrza.

Cechą charakterystyczną specjalistycznych preparatów do malowania fug jest fakt, że są robione na bazie spoiwa polimerowego. W ich składzie są także wypełniacze, które naprawią wszelkie nierówności. Mocno kryją już po jednokrotnym stosowaniu, szybko twardnieją i mają bardzo dobrą przyczepność. Te wszystkie elementy składają się na gotowy, niezawodny preparat. To najlepszy pomysł na to, jak przyciemnic fugę.

Jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy krok po kroku?

Jeżeli szukasz przewodnika na temat: “jak zmienić kolor fug na ciemniejszy?”, oto wszystkie niezbędne kroki. Zacznij od dokładnego umycia i odtłuszczenia fug, których kolor chcesz zmienić. Muszą być one zupełnie suche. Dalsze kroki zależą od tego, jaki preparat wybierzesz. W przypadku zestawu do samodzielnego wymieszania, dodaj do butelki z farbą pigment w ilości odpowiadającej preferowanym przez ciebie kolorom. Następnie dobrze wymieszaj składniki poprzez potrząsanie butelką. Farbę można nakładać pędzlem lub poprzez gąbkę połączoną z dozownikiem. Wiele zależy także od grubości starej fugi. Pamiętaj, aby na raz nie nakładać za dużo farby. Najlepiej jest pewnie prowadzić rękę w linii prostej, w przypadku ściany z góry na dół. To najlepszy sposób jak przyciemnić fugę. 

W momencie, kiedy nałożysz mniej więcej metr kwadratowy farby, odczekaj pół godziny. Po tym czasie możesz zmyć plamy z płytek. Farba schnie całkowicie około dwóch godzin. Nie zwlekaj z doczyszczeniem płytek, ponieważ z czasem będzie to coraz trudniejsze i wiązać się będzie z koniecznością długotrwałego szorowania. 

Użycie pisaka do fug jest jeszcze łatwiejsze. Poza wstępnym przygotowaniem powierzchni niewiele już musisz robić. Dodatkowo pisak jest bardziej precyzyjny, a co za tym idzie, łatwiej jest nie przekraczać linii. Jeden pisak zazwyczaj starcza na zrobienie 200-metrowej linii.

Sposoby na to, jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy mogą być bardzo różne. W internecie znajdziesz wiele propozycji. Jednak najbardziej skuteczną, chociaż niewątpliwie pracochłonną, jest pomalowanie szczelin między płytkami. Tylko taka metoda gwarantuje trwały i estetyczny efekt. Dobierając to, czym przyciemnisz fugę, weź pod uwagę wydajność i trwałość. Produkty schną około 2 godzin, jednak pełną trwałość zyskują po około dwóch dobach. To dopiero wtedy można je moczyć etc. W innym przypadku (poza zmyciem farby z płytek) nie zaleca ich używania, na przykład pod prysznicem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze