Strona głównaPoradyJak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Cztery wskazówki

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Cztery wskazówki

Większość z nas o nich słyszała, ale nie wszyscy wiedzą, co to są pluskwy. To niewielkie owady żywiące się ludzką krwią. Ich obecność potrafi być bardzo uciążliwa, a skuteczne pozbycie się niewielkich żyjątek bywa naprawdę trudne. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić, gdyby pojawiły się u Ciebie w domu.

Skąd wiadomo, że w domu są pluskwy?

W pierwszej kolejności dobrze jest ustalić, czy rzeczywiście masz do czynienia z pluskwami. Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy? W związku z tym, że są to nocne owady, najłatwiej zauważyć ich obecność oczywiście po zmroku. Właśnie wtedy można zaobserwować je na pościeli czy ścianach. Pluskwy są brązowe, dlatego szczególnie dobrze są widoczne na jasnym tle.

Rankiem można zauważyć inne objawy ich obecności. Jeśli w domu jest pluskwa, ślady często możesz zaobserwować na… sobie samym. Na ciałach domowników mogą pojawić się niewielkie, swędzące ślady po tym, jak gryzą pluskwy. Jeśli zobaczysz ugryzienie pluskwy, gniazdo z pewnością znajduje się gdzieś w mieszkaniu. Ponadto nocą pościel może zostać pobrudzona krwią w wyniku ugryzień. Czasem da się zauważyć na niej odchody owadów w postaci malutkich czarnych kropek.

Jeśli zauważysz w swoim domu ślady pluskiew, warto jak najszybciej podjąć kroki w celu wyeliminowania ich ze swojego otoczenia.

Cztery wskazówki na skuteczne pozbycie się pluskiew

Wiesz, że masz w domu pluskwy – jak znaleźć sposób, by się ich pozbyć? W związku z tym, że owady te bardzo szybko się rozmnażają, skuteczne pozbycie się ich może być naprawdę trudne. Najlepiej, jeśli zastosujesz się do wszystkich opisanych niżej wskazówek, a jeżeli mimo wszystko owady nie zostaną wyeliminowane, skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Dokładne sprzątanie

Podstawa to, rzecz jasna, bardzo staranne posprzątanie mieszkania. Przydatne mogą okazać się przy tym roboty sprzątające, znacznie przyspieszające porządki. Szczególnie dużo uwagi trzeba poświęcić wszystkim kątom, szparom i szczelinom, ponieważ to właśnie tam pluskwy chowają się najczęściej. Nawet jeśli nie wiesz, jak znaleźć pluskwy, gwarantujemy, że dokładne porządki pomogą Ci pozbyć się tego dokuczliwego problemu.

Pranie pościeli i koców

Kolejna czynność, którą obowiązkowo należy uwzględnić w swoim planie działania to pranie pościeli i innych tekstyliów w wysokiej temperaturze. Jeśli dysponujesz elektryczną suszarką do ubrań, również warto z niej skorzystać. Wysoka temperatura wykorzystywana przy suszeniu pozwoli pozbyć się nie tylko samych owadów, ale także składanych przez nie jaj.

Uszczelnienie szpar

Koniecznie należy pamiętać również o zabezpieczeniu wszystkich miejsc, w których potencjalnie mogą schować się pluskwy. Należy uszczelnić wszystkie szpary w podłodze, ścianach, a nawet meblach, aby ograniczyć owadom dostęp do kryjówek.

Skorzystanie z pomocy specjalistów

Jeśli wszystkie opisane sposoby zawiodą, jedyne, co pozostaje, to skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Dezynsekcja przeprowadzona przez specjalistów z pewnością przyniesie spodziewane efekty. Można być pewnym, że środki, których użyją profesjonaliści, będą bezpieczne dla domowników, a to przecież również bardzo istotne.

Popularne mity na temat pluskiew

Poza opisanymi wyżej metodami na zwalczanie pluskiew, można spotkać się również z domowymi sposobami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Jednym z nich jest eliminacja pluskiew przy pomocy sody oczyszczonej. Czy to dobry pomysł? Okazuje się, że niekoniecznie. Wprawdzie soda oczyszczona może skutecznie ograniczyć populację owadów, jednak szanse na to, że całkowicie pomoże je usunąć, są raczej niewielkie. Pamiętaj: żeby poradzić sobie z tymi niewielkimi żyjątkami, trzeba usunąć jednocześnie jaja pluskwy, gniazdo – a w takim przypadku sama soda to często za mało.

Kolejny często powtarzany mit jest związany z bytowaniem pluskiew w kurzu. Owszem, owady mogą go wykorzystać jako jedną z wielu kryjówek, jednak jego obecność w żaden sposób nie wpływa na ich populację. Wiedząc, skąd się bierze kurz, z łatwością można stwierdzić, że dużo bardziej niż pluskwy lubią go chociażby roztocza.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze