Gaz ziemny, nazywany również błękitnym paliwem, to jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych rodzajów paliwa, jakie jest powszechnie wykorzystywane. Na terenie Polski można spotkać różne rodzaje gazu, warto więc wiedzieć, który z nich i w jaki sposób, oraz na jakim obszarze naszego kraju można wykorzystać. Na początek warto sprawdzić, z jakimi rodzajami gazu ziemnego mamy do czynienia w Polsce?
Ze względu na wygodę oraz wiele innych zalet, gaz ziemny coraz częściej spotykany jest w domach oraz w mieszkaniach. Każdy użytkownik kuchenki gazowej czy pieca gazowego powinien wiedzieć, z jakim rodzajem gazu ma styczność. W takim razie jak sprawdzić rodzaj gazu?
Najpopularniejszy rodzaj gazu ziemnego
Na rynku znajdziemy obecnie pięć rodzajów gazu ziemnego. Wśród nich możemy wymienić gaz zawierający około 98% metanu i przez to nazywany gazem ziemnym wysokometanowym typu E. W jego przypadku minimalne ciepło spalania wynosi 34 MJ na metr sześcienny. Jednocześnie jest to ten rodzaj gazu, jaki znajdziemy w mieszkaniu. Przeznaczeniem gazu wysokometanowego jest zasilanie gospodarstw domowych. Jeśli więc typ E gazu ziemnego znajduje się w sieciach gazowych, łatwo zgadnąć, jaki rodzaj gazu w mieszkaniu będzie zasilał między inny centralne ogrzewanie.
Inne rodzaje gazu ziemnego
Na rynku dystrybuowanych jest jeszcze pięć innych rodzajów gazu ziemnego. Cztery z nich to rodzaje gazu ziemnego zaazotowanego, w którego składzie znaleźć można znacznie mniejszą ilość metanu w stosunku do rodzaju wysokometanowego. Typ Lw posiada w składzie mniej niż 80% metanu, typ Ls mniej niż 72%, typ Ln – poniżej 66%, natomiast typ Lm – poniżej 61%. Dwa ostatnie typy gazu nie są dostępne w Polsce. Piątym rodzajem gazu ziemnego jest grupa L. Ten rodzaj gazu może być wykorzystywany jedynie lokalnie, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. Aby móc z nich korzystać, konieczne jest zlokalizowanie nieruchomości w pobliżu kopalń, stąd ich lokalne zastosowanie.
Płynny gaz ziemny – rodzaje
Nie zawsze w sieci znajdziemy któreś w wcześniej wymienionych rodzajów gazu. Dystrybuowane są również gazy płynne, takie jak propan-butan, i to one mogą zasilać sieć gazową. Dostępne są dwie wersje – grupy GPP oraz rozprężony grupy B/P. Gaz płynny nie występuje w naturze. Jest produktem powstającym podczas procesu rafinacji ropy czy podczas wydobywania gazu ziemnego. Płynny propan-butan cechuje się też niższą temperaturą zapłonu – wynosi ona 460 stopni Celsjusza.
Jaki rodzaj gazu w mieszkaniu?
Czy w związku z taką ilością rodzajów gazu i opcji dystrybucji w Polsce zawsze wiadomo, jaki rodzaj gazu w mieszkaniu znajduje się w sieci? I czy daje możliwość korzystania z kuchenki? Wciąż pozostaje odwieczne pytanie, jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego we własnym mieszkaniu. O ile wspólnota mieszkaniowa nie poinformowała inaczej, w sieci gazowej budynku będzie znajdować się gaz typu E ze względu na jego najlepszą wydajność energetyczną. Wybierany jest najpowszechniej ze względu na dobre spalanie oraz ilość generowanej energii. Pozostałe typy występują lokalnie, głównie w obrębie zachodniej części kraju oraz w okolicach Koszalina i Kołobrzegu.
Mapa rodzajów gazu w Polsce
Będąc na etapie projektowania domu inwestorzy mogą sprawdzić dokładne położenie swojej działki oraz możliwości, jakie daje. Jeśli nieruchomość będzie zlokalizowana w pobliżu kopalni, możliwe jest dystrybuowanie w sieci do gospodarstwa domowego gazu typu L. W sieci można znaleźć dokładne mapy z uwzględnionymi rodzajami gazu dla lepszego rozeznania w sytuacji. Warto pamiętać, że najpowszechniej spotykanym gazem w Polsce jest wysokometanowy gaz typu E.