Strona głównaOgródJak uratować suchy bukszpan? Co robić? Odżywka?

Jak uratować suchy bukszpan? Co robić? Odżywka?

Twój bukszpan usycha? Co robić? Nie trać czasu, lecz zacznij działać od razu. Możesz wciąż odwrócić ten proces. Wystarczy, kilka dni pielęgnacji i odpowiednia odżywka do bukszpanu, a Twoja roślina będzie olśniewać zielonym kolorem liści. Oto kilka porad jak uratować uschnięty bukszpan. Przeczytaj je uważnie.

Jak uratować suchy bukszpan? Nawóz, odżywka czy coś innego?

Bukszpan to krzew dość odpory bardzo często uprawiany w formie żywopłotu. Jednak czasem bukszpan usycha. Co robić w takiej sytuacji. Czy zakupić nawóz albo inny preparat? Jaka odżywka do bukszpanu będzie dla niego dobra. 

Gdy jest lato, a systematycznie podlewany bukszpan zaczyna żółknąć, brązowieć, a potem zamierać, to oznaka, że został zaatakowany przez grzyby. Nasuwa się wtedy pytanie, jak uratować usychający bukszpan? Należy dokładnie usunąć porażone części roślin i je zneutralizować. Następnie trzeba podlać roślinę wodą z dodatkiem fungicydów. To najskuteczniejsza odżywka do bukszpanu. 

Bukszpany nie wymagają za wiele i świetnie radzą sobie w każdej glebie. Zapewnij im optymalną ilość składników odżywczych i podlewaj je odpowiednimi nawozami. Dobra odżywka do bukszpanu to podstawa.

Jak uratować uschnięty bukszpan? Który sposób najlepszy?

Jak uratować suchy bukszpan? Z tym pytaniem mierzy się wiele polskich ogrodników. Czasem żółte liście są efektem mroźnej zimy, lecz często świadczą o ataku szkodnika lub groźnej choroby. Oto kilka sposobów jak uratować usychający bukszpan. 

Po pierwsze, posadź roślinę w odpowiednim miejscu. Najlepiej rośnie na glebie świeżej i przepuszczalnej. Bukszpan nie znosi zalewania wodą, więc podlewaj go regularnie, ale w małych ilościach. Podsyp bukszpan korą, która ogranicza parowanie wody z podłoża i występowanie patogenów. 

Czasem bukszpan żółknie, bo po prostu przemarzł. Nie służy mu także silny wiatr. Jeśli zauważyłeś suche liście, może to być oznaka działania na ich powierzchnię zbyt wysokiego mrozu. Kiedy wierzchołki pędów zmieniły zabarwienie, a na spostrzegłeś na krzewie nekrotycznych plam, żółte liście należy bezwzględnie wyciąć, a roślinę opryskać. 

Dobrym sposobem jest okrywanie bukszpanu na zimę. Suchy, mroźny wiatr sprawia, że roślina szybciej traci wodę przez liście. Najbardziej na zimowe przesuszenie narażone są bukszpany:

  • młode;
  • posadzone w niskich żywopłotach i obwódkach;
  • rosnące na wietrznych i otwartych stanowiskach;
  • zasadzone w ziemi nie zatrzymującej wody lub w donicach;
  • nieściółkowane.

Najlepszym rozwiązaniem jest okrycie bukszpanu agrowłókniną. Materiał ogranicza wyparowywanie wody przez liście. Możesz zakupić agrowłókninę cienką, jak i grubą, czyli zimową.

odżywki do bukszpanu
Nawóz/odżywka do bukszpanu może okazać się konieczna

Jak uratować usychający bukszpan? Liczy się szybka reakcja

Jak uratować usychający bukszpan? Liczy się szybka reakcja, bo drobne żółte plamki na liściach bukszpanu mogą świadczyć o obecności szkodnika zwanego przędziorek bukszpanowy. Żeruje on od spodniej części liścia, którego nakłuwa. Następnie liście zaczynają brązowieć, a potem usychać.

Jeśli bukszpan został zaatakowany przez przędziorek należy interwencyjnie zastosować środek przędziorkobójczy. Odżywka do bukszpanu oparta jest na składnikach naturalnych, które nie są szkodliwe dla środowiska.

Aby w kolejnym sezonie uniknąć ataków przędziorków, warto na przedwiośniu zastosować opryski. Ich celem jest zniszczenie larw pasożytów. Bazują one na preparatach olejowych.

Zielone gąsienice na liściach bukszpanu również mogą powodować jego żółknięcie. Twój bukszpan usycha? Co robić z larwami tych owadów? Musisz je zebrać z liści, a następnie zniszczyć (rozdeptać lub głęboko zakopać w ziemi). Zwalczanie gąsienic na bukszpanie wymaga zastosowania specjalnych środków. Odżywka do bukszpanu to najlepszy sposób na te owady. 

Odżywka do bukszpanu — jaka?

Nawożenie bukszpanów to jeden z ich procesów pielęgnacyjnych. Wystarczy dwie dawki nawozu, by roślina była zdrowa i pięknie się prezentowała. Nawożenie bukszpanów należy robić co roku, najlepiej wiosną. Wtedy liście dobrze się rozkrzewiają. Gdy przycinasz i formujesz bukszpan dość często, powinieneś częściej dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych.

Jeśli zastanawiasz się jak uratować suchy bukszpan, to zadbaj o jego nawożenie. Pierwsze wykonaj w kwietniu lub w maju. W tym czasie młode rośliny rosną intensywnie, a starsze kwitną. Drugie nawożenie to czas przypadający na czerwiec i lipiec. Ostatnie nawożenie powinno być wykonane najpóźniej do końca lipca. Robiąc to w sierpniu lub we wrześniu bukszpan może być mniej odporny na mróz.

Dobra odżywka do bukszpanu powinna mieć dużą ilość azotu. Najwygodniej jest zastosować nawozy gotowe przeznaczone typowo do krzewów ozdobnych liściastych. Dawki stosuj według instrukcji załączonej na opakowaniu. 

Jeśli posadziłeś bukszpany wokół rabat kwiatowych oraz trawników i zasilasz je innymi nawozami, to dodatkowe odżywianie bukszpanów powinno być ograniczone lub można z niego całkowicie zrezygnować. Sam proces nawożenia bukszpanów najlepiej robić po deszczu. Gdy jest sucho, kwiaty trzeba podlać.

Zobacz też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze