Strona głównaPoradyJak wygląda frezowanie aluminium?

Jak wygląda frezowanie aluminium?

Frezarki to precyzyjne maszyny, które znajdują swoje zastosowanie w wielu warsztatach rzemieślniczych i w zakładach produkcyjnych. Najskuteczniejszą i najbardziej precyzyjną metodą obróbki metalu jest frezowanie aluminium. Przede wszystkim frezarki, to maszyny, które bez problemu radzą sobie z obróbką każdego rodzaju metali. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony obróbce aluminium na frezarce, dodatkowo omówimy, jakie należy ustawić obroty i parametry w trakcie obróbki tego metalu.

Frezowanie aluminium – jakie ustawić obroty?

Aluminium to materiał, który w porównaniu z innymi tworzywami, ma całkowicie inne właściwości i odmienną metodę obróbki. Przede wszystkim aluminium, to tworzywo, które jest niezwykle miękkie i elastyczne. W związku z tym, podejmując się obróbki tego metalu i opierając się na jego właściwościach, należy w odpowiedni sposób dobrać frez, ustawić prawidłowe parametry i obroty po to, aby nie naruszyć powierzchni tego metalu, które w konsekwencji może przyczynić się do zmarnowania materiału. W trakcie frezowania aluminium warto korzystać z frezów diamentowych, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością, a tym samym nie naruszają struktury aluminium bez względu na to, jakie są ustawione obroty i moc frezarki.

Maszyna skrawająca posiada najczęściej frezy wykonane z węglika spiekanego, które stanowią kluczową rolę w trakcie frezowania aluminium. Element ten najczęściej jest stosowany w trakcie frezowania walcowego, walcowo-czołowego, czy czołowego. Frez wykonany z węglika spiekanego, to element skrawający, który zawiera w swoim składzie wolfram, tytan, kobalt i wanad. W ten sposób powstaje element, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, twardością i precyzją w obróbce, dlatego jest on dedykowany do frezowania aluminium.

W sieci pojawia się wiele zapytań operatorów frezarek nt. tego, jakie należy ustawić obroty w trakcie frezowania aluminium. Ze względu na elastyczność tego materiału, obroty powinny być ustawione ze szczegółową dokładnością po to, aby uniknąć zniszczenia powłoki materiału. Przede wszystkim aluminium to materiał, który zawija na dowolnej głębokości, w związku z tym optymalne parametry, to 10000 obrotów frezu na minutę.

Frezowanie aluminium – dobór parametrów maszyny skrawającej

Przed frezowaniem aluminium ważnym krokiem, jest ustawienie parametrów frezarki, to właśnie odpowiednie parametry maszyny skrawającej mają największy wpływ na ostateczny rezultat. Dodatkowo dobre ustawienie maszyny pozwoli na uniknięcie odpadów produkcyjnych, wydajniejszą i skuteczniejszą pracę. W przypadku stosowania frezu wykonanego z węglika spiekanego, przyjmuje się poszczególne parametry. Przede wszystkim prędkość maszyny skrawającej powinna wynosić 110 m na minutę, z kolei posuw liczony na jedno ostrze powinno wynosić 0.2 mm.

Dodatkowo istotnym czynnikiem parametru w trakcie frezowania aluminium jest odpowiednie ustawienie głębokości i szerokości skrawania. W przypadku standardowych frezarek przyjmuje się to, że w trakcie rowkowania należy obniżyć głębokość skrawania, ponieważ w trakcie tej czynności frez węglikowy pracuje pełną szerokością, zazwyczaj prędkość skrawania jest obniżona o około 50%.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku wykonywania frezowania przy narożnikach, w tym przypadku parametry powinny zostać zmniejszone, wiele programów typu CAM umożliwia wykonanie tej czynności za pomocą odpowiedniej funkcji. Dodatkowo w ten sposób zwiększa się żywotność freza i precyzja obróbki.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze